Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sprawozdanie finansowe i komentarz analityczny dla Grupy Mostostal Zabrze [segmenty działalności]

|
selectedselectedselected
Sprawozdanie finansowe i komentarz analityczny dla Grupy Mostostal Zabrze [segmenty działalności] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki Mostostalu Zabrze za 4 kwartał 2021r były dobre, zwłaszcza w obliczu rosnącej presji kosztowej. Na poziomie przychodów były zgodne z naszymi prognozami przedstawionymi w połowi lutego, natomiast na poziomie EBIT lepsze, gdyż spółka zaraportowała EBIT 8,2 mln PLN, przy naszej prognozie 6,4 mln PLN. Zawierał on jednak 1,6 mln PLN zysku ze sprzedaży nieruchomości i po skorygowaniu był bliski prognozie. Mniej korzystnie wypadły natomiast pozycje finansowe i w efekcie zysk netto wyniósł 3,0 mln PLN, przy naszej prognozie 3,9 mln PLN.

Największe pozytywne zaskoczenie dotyczyło Segmentu Konstrukcje maszynowe, którego przychody za 4Q21 były wyższe o 28% r/r, podczas gdy spodziewaliśmy się ich na poziomie tym samym co rok wcześniej. Spółka w połowie grudnia uprzedzała o anulacji części zamówień od jednego z głównych klientów. Okazało się jednak, że inni klienci z nawiązką uzupełnili portfel zamówień. Wynik operacyjny tego segmentu okazał się lepszy od przewidywań i zarazem wyższy o 32% r/r. W efekcie w ujęciu całego 2021r. przychody segmentu wzrosły o 22%, natomiast wynik operacyjny był co prawda niższy o 2% r/r, jednak był to efekt słabszych wyników w 3Q.

Segment Realizacje przemysłowe i projektowanie odnotował wzrost przychodów w 4Q21 o 13% r/r, natomiast wynik operacyjny wzrósł o 3%. W ujęciu całorocznym obraz był zbliżony, gdyż przychody wzrosły o 13%, a EBIT pozostał na tym samym poziomie co w 2020r.

Segment Budownictwa ogólnego i inżynieryjnego zrealizował prace o wartości niższej niż się spodziewaliśmy i w rezultacie niższej też r/r o 7%. Również wypracowany EBIT był niższy i wyniósł 4,3 mln PLN vs 6,5 mln PLN przed rokiem, była to jednak wartość wyższa niż się spodziewaliśmy.

Spółka w sprawozdaniu odniosła się do zagrożeń związanych z wojną w Ukrainie. Nie ma ona na Mostostal Zabrze wpływu bezpośredniego, ale należy się spodziewać skutków pośrednich. Najpoważniejszymi mogą być zakłócenia w dostępności stali i wyrobów stalowych, terminowości dostaw, ale też i ich cen. W strategii Mostostalu jest ograniczanie ekspozycji na ceny stali, ale nie jest możliwe zrealizowanie tego w pełni. Drugim ryzykiem jest zauważalny, wg spółki, odpływ pracowników ze wschodu zatrudnionych w firmach podwykonawczych, co może wpłynąć na terminowość prac. Naszym spostrzeżeniem, na bazie informacji kilku innych spółek, jest że spora część (nie jesteśmy w stanie podać precyzyjnie odsetka) pracowników pochodzących z Ukrainy w pierwszych dniach konfliktu wyjechało jedynie na kilka dni, w celu przywiezienia rodzin do Polski

Reklama

W październiku spółka zamknęła transakcję sprzedaży działki w Bytomiu za 25,8 mln PLN. Ponieważ w księgach spółki ujęta był w zbliżonej wartości, zysk wyniósł ok. 1,6 mln PLN i w takiej wysokości transakcja znalazła odzwierciedlenie w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych. Gotówka z tej transakcji widoczna jest w pełnej wysokości w przepływach inwestycyjnych.

Sprawozdanie finansowe i komentarz analityczny Grupy Mostostal Zabrze [segmenty działalności] - 1Sprawozdanie finansowe i komentarz analityczny Grupy Mostostal Zabrze [segmenty działalności] - 1

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama