Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadków na Wall Street oraz wzrostów awersji do ryzyka ciąg dalszy

|
selectedselectedselected
Spadków na Wall Street oraz wzrostów awersji do ryzyka ciąg dalszy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowa sesja na Wall Street była kontynuacją spadków indeksów NASDAQ i S&P500, które zniżkowały odpowiednio 0,26% i 0,58%. Pomimo spadków była to o wiele lepsza sesja dla amerykańskich indeksów, które podczas środowej sesji traciły powyżej 4%. Kluczowym sygnałem dla wyprzedaży amerykańskich akcji była wypowiedź prezesa FEDu, który zapowiadał przyspieszone podwyższanie stóp procentowych. Presja inflacyjna zmusza Powella do podejmowania coraz bardziej jastrzębich decyzji. Kwietniowy wskaźnik CPI w USA był równy 8,3%, co było spadkiem o 0,2p.p. w stosunku do marca. Warto zaznaczyć, że ostatnim miesiącem, kiedy inflacja miesiąc do miesiąca zniżkowała był sierpień 2021 roku. Oznacza to mały sukces FEDu, ale trend rosnącej inflacji nie został znacząco zmieniony.

Czwartkowa sesja indeksów - 1Czwartkowa sesja indeksów - 1

Notowania S&P500 Index, YTD, źródło: baha.com

Podczas czwartkowej sesji giełdowej w Europie niemiecki DAX i brytyjski FTSE100 zniżkowały odpowiednio 0,90% i 1,94%. Pomimo gorszego sentymentu niż na Wall Street należy zwrócić uwagę, że środowa sesja na starym kontynencie przebiegała zdecydowanie spokojniej, a główne indeksy traciły około 1%. Polski WIG20 zniżkował w czwartek 1,40%, a najbardziej obciążały go spółki odzieżowe oraz banki. Podczas środowej sesji nasz indeks krajowy, w opozycji do szerokiego rynku zyskiwał 0,06%.

Reklama

Czwartkowa sesja indeksów - 2Czwartkowa sesja indeksów - 2

Notowania WIG20, YTD, źródło: baha.com

W najbliższej przyszłości awersja do ryzyka wśród inwestorów będzie nadal widoczna z powodu rosnącej presji inflacyjnej oraz wojny w Ukrainie. Dodatkowym czynnikiem mogącym mieć bliżej nieoceniony wpływ na rynki finansowe jest chińska polityka „zero covid”, która ma duży wpływ na gospodarkę globalną. Może to oznaczać zwiększoną presję inflacyjną, zwłaszcza wśród głównych partnerów handlowych Chin, ale również opóźnienie odbudowy popytu wewnętrznego w państwie środka.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Targosz

Daniel Targosz

Zastępca Managera Zespołu Traderów. Pracownik  Superfund TFI od 2019 roku. Wcześniej pracował w jednym z wiodących biur maklerskich w Polsce. Odpowiedzialny za transakcje rynkowe funduszu inwestycyjnego oraz analizę danych mikro i makroekonomicznych. Specjalizuje się w analizie dużych zbiorów danych, analizie fundamentalnej oraz analizie technicznej. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończył Analitykę Gospodarczą z tytułem licencjata, studia magisterskie Ekonomia ze specjalizacją Analiza Finansowo-Ekonomiczna oraz studia podyplomowe Data Science.


Reklama
Reklama