Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji: Brak dalszych podwyżek Fedu pewny? A jak wygląda sytuacja w Polsce i u sąsiadów

|
selectedselectedselected
Rynek obligacji: Brak dalszych podwyżek Fedu pewny? A jak wygląda sytuacja w Polsce i u sąsiadów | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po marcowym posiedzeniu Fed nie było pewności czy to już ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA, ale teraz wydaje się to bardziej pewne. Nie nastąpiło oficjalne ogłoszenie pauzy, ale usunięcie z komunikatu dla inwestorów słów, że „dalsze zacieśnianie monetarne może być wskazane” to oznaka, że jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego to w czerwcu zapadnie decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian. Zakład toczy się teraz o moment rozpoczęcia cyklu obniżek. Inwestorzy wyceniają, że wydarzy się to nawet pod koniec wakacji, ale zdaniem przedstawicieli Fed jeszcze nie będzie to odpowiedni moment.

 

EBC zdecydował w maju o podniesieniu stóp procentowych o 0,25 p.p., czyli zwolnił tempo względem wcześniejszych ruchów. Wprawdzie zdaniem decydentów dalsze podwyżki są konieczne, a inflacja będzie zbyt wysoka przez jeszcze długi czas, ale wydaje się, że również w strefie euro jesteśmy coraz bliżej zakończenia podwyżek. Inwestorzy widzą miejsce dla jeszcze dwóch ruchów w górę, ale na przełomie roku spodziewają się nawet rozpoczęcia obniżek.

 

A co w Polsce i u sąsiadów? W maju RPP po raz ósmy z rzędu pozostawi stopę referencyjną bez zmian. Inwestorzy wyceniają, że pierwsza obniżka może się pojawić wczesną jesienią. Przedstawiciele rady również chcieliby wierzyć w taki scenariusz, jednak komunikacja nie jest spójna – czasem jest on potwierdzany, a czasem słyszymy głosy o wstrzemięźliwości czy gotowości do podwyżek.

Reklama

 

Węgrzy zakończyli podwyżki jako jedni z ostatnich w regionie. Zatrzymali się z główną stopą procentową równą 13%. Jednocześnie jednak stosowali wiele innych narzędzi, mających większe znaczenie dla polityki monetarnej. Jednym z nich była jednodniowa stopa dla zabezpieczonych kredytów. W kwietniu obniżono jej górne ograniczenie z 25% do 20,5%, co można odbierać jako pierwszy krok w kierunku normalizacji polityki monetarnej, w tym obniżek głównych stóp procentowych.

 

Czesi jako pierwsi w regionie zaczęli podwyżki stóp procentowych i zakończyli je już w połowie ubiegłego roku. W maju byli jednak o włos od ich ponownego podniesienia… Powodem – oczekiwanie nieznacznie wyższej inflacji niż szacowano wcześniej przy jednoczesnym silniejszym wzroście gospodarczym.

 

Czy Czesi znowu będą nadawać ton w naszym regionie i nie tylko? Pauzy w podwyżkach stóp są faktem w wielu zakątkach świata. Powszechna jest również dezinflacja oraz wycena przez inwestorów cyklu obniżek stóp. Sytuacja w której po pauzie w podwyżkach lub po pierwszych obniżkach banki centralne będą jednak musiały powrócić do zacieśniania polityki monetarnej stanowi teraz największy czynnik ryzyka dla obligacji. A historia zna takie przypadki… Nasz scenariusz bazowy jest oczywiście inny, ale ten powyższy również bierzemy pod uwagę.

Reklama

 

Rynek obligacji: Brak dalszych podwyżek Fedu pewny? A jak wygląda sytuacja w Polsce i u sąsiadów - 1Rynek obligacji: Brak dalszych podwyżek Fedu pewny? A jak wygląda sytuacja w Polsce i u sąsiadów - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama