Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek długu – Przejściowe umocnienie czy zapowiedź wzrostowego roku SWP?

|
selectedselectedselected
Rynek długu – Przejściowe umocnienie czy zapowiedź wzrostowego roku SWP? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POLGBs: W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy spadki rentowności zarówno w kraju jak i na rynkach bazowych.

Pojawiły się komentarze sugerujące, że to efekt obaw, że banki centralne podniosą stopy wolniej, niż sugerowały, ew. będą musiały wycofać się z tej polityki szybciej. My traktujemy to jednak jako realizację zysków po sporej przecenie na rynkach długu na przełomie roku. Już w piątek, mimo słabych danych z USA, rentowności znów się podniosły na tyle, że cały tydzień na rynkach długu zakończył się bez dużych zmian.

Rynek długu – Przejściowe umocnienie czy zapowiedź wzrostowego roku SWP? - 1Rynek długu – Przejściowe umocnienie czy zapowiedź wzrostowego roku SWP? - 1

SPW w najbliższych dniach powinny śledzić sytuację na rynkach bazowych

Przy braku istotniejszych danych z zagranicy, sugeruje to raczej spadki rentowności krajowych papierów, choć w niewielkiej skali. Publikowane w tym tygodniu dane nie powinny znacząco tego obrazu zmienić. Widzimy istotne ryzyko zaskoczenia na plus, ale po udanym PMI tego też powinni spodziewać się inwestorzy.

Oczekujemy, że przez większą część 2022 rentowności SPW pozostaną w trendzie wzrostowym

Działania antyinflacyjne rządu nie zmieniają naszego scenariusza dla polityki NBP. Po ich wygaśnięciu w połowie roku inflacja znów wyskoczy w górę, podtrzymując presję na normalizację polityki NBP. Skala wzrostu rentowności krajowych papierów powinna być jednak zdecydowanie mniejsza niż np. Bunda. NBP już rozpoczął podwyżki stóp, wygasił również swój program QE.

Reklama

Rynek długu – Przejściowe umocnienie czy zapowiedź wzrostowego roku SWP? - 2Rynek długu – Przejściowe umocnienie czy zapowiedź wzrostowego roku SWP? - 2

Płynność na krajowym rynku stopniowo się poprawia, ale do normalnych poziomów prawdopodobnie nie wróci długo. Problemem pozostaje m.in. niska aktywność inwestorów zagranicznych, którzy na krajowy rynek raczej nie wrócą w większej skali przed szczytem inflacji w Polsce.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama