Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek długu na razie ignoruje budżet na 2024...

|
selectedselectedselected
Rynek długu na razie ignoruje budżet na 2024. Czy obawy dopiero się odbiją na krzywej SPW? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu na rynkach długu widać było przede wszystkim spadek oczekiwań na jakiekolwiek podwyżki stóp Fed. Amerykański krótki koniec zyskał w ubiegłym tygodniu około 20pb, niemiecki mniej niż 10. Na długim końcu działo się dużo mniej – w USA rentowność 10altki spadła 5pb, w Niemczech praktycznie bez zmian. Z kolei długie SPW opierały się próbom przeceny wywołanym zapowiedziami gigantycznych podaży w projekcie przyszłorocznego budżetu. 10latka zakończyła tydzień 10pb mocniej. Zachowanie krótkiego końca zdeterminowała niepewność co do decyzji NBP w tym tygodniu. Ostatecznie 2latka zakończyła tydzień prawie bez zmian.

 

Rynek długu na razie ignoruje budżet na 2024. Czy obawy dopiero się odbiją na krzywej SPW? - 1Rynek długu na razie ignoruje budżet na 2024. Czy obawy dopiero się odbiją na krzywej SPW? - 1

 

W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji na zarówno niemieckim i amerykańskim rynku długu. Napływające dane z głównych gospodarek są raczej drugorzędne i nie przesądzą o kolejnych posunięciach Fed i EBC. Utrzymuje się jednak ryzyko dalszego rozszerzenia spreadu Treasuries wobec krzywej niemieckiej, tj. wyższe rentowności w USA niż Niemczech. Inwestorzy obawiają się dużych podaży długu w USA, podczas gdy zapowiedzi fiskalne w Niemczech są mocno ograniczone (zaledwie około 0,2%PKB).

Reklama

 

Rynek długu na razie ignoruje budżet na 2024. Czy obawy dopiero się odbiją na krzywej SPW? - 2Rynek długu na razie ignoruje budżet na 2024. Czy obawy dopiero się odbiją na krzywej SPW? - 2

 

W przypadku SPW kluczowe będzie posiedzenie RPP. W naszej ocenie retoryka Rady będzie wspierać oczekiwania na cały cykl obniżek stóp, co powinno pociągnąć rentowności krótkich SPW niżej. Na długim końcu ryzykiem pozostają zapowiedzi gigantycznych podaży długu w przyszłym roku (+50% w ujęciu netto), choć nie wykluczamy, że do przeceny dojdzie dopiero gdy MF poda skalę kolejnego przetargu. Widzimy ryzyko wzrostu rentowności długich SPW, połączone z rozszerzeniem asset swapów i spreadów wobec krzywej niemieckiej.

Zobacz także: USA wpadną w sidła recesji? Prognoza wielkiego banku z Wall Street może zaskoczyć sceptyków

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama