Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek długu 2023

W tym tygodniu na rynki długu powróciło umocnienie. Treasuries zyskały wczoraj od 5pb na krótkim końcu do 7pb na długim. Na niemieckim rynku zmiany były jeszcze większe – od 10pb dla Bunda do 13pb na krótkim końcu. SPW zakończyły dzień bez istotnych zmian. Dochodowość 10latki utrzymuje się w trendzie bocznym półtorej tygodnia mimo pozytywnego sentymentu na rynkach bazowych. Dzieje się to jednak po silnych spadkach rentowności na początku roku.

 

Rynek długu: Powrót SPW do umocnienia, krajowy dług powinien nadgonić spadki rentowności - 1Rynek długu: Powrót SPW do umocnienia, krajowy dług powinien nadgonić spadki rentowności - 1

 

Nie spodziewamy się, aby wczorajsze umocnienie na bazowych rynkach przerodziło się w trwały trend w tym tygodniu. Komentarze z głównych banków centralnych nie są raczej szczególnie pozytywne dla papierów, a nowych istotnych danych z głównych gospodarek w tym tygodniu nie ma. W drugiej połowie tygodnia spodziewamy się natomiast umocnienia SPW. Krajowy dług powinien nadgonić spadki rentowności na rynkach bazowych. W tym miesiącu zapadnie też około PLN20mld POLGBs przy tylko jednej aukcji. To oznacza duży napływ środków na rynek wtórny.

Reklama

 

Rynek długu: Powrót SPW do umocnienia, krajowy dług powinien nadgonić spadki rentowności - 2Rynek długu: Powrót SPW do umocnienia, krajowy dług powinien nadgonić spadki rentowności - 2

 

Duża skala umocnienia obligacji krajowych i zagranicznych w ostatnich tygodniach, czy też agresywne oczekiwania na poluzowanie polityki Fed, dają spore pole do korekty w dalszej części 1kw23, nawet na bazie samej realizacji zysków. Należy przy tym pamiętać, że sygnały płynące z Fed i EBC są zdecydowanie mniej gołębie niż wycenia to obecnie rynek. Banki centralne akcentują m.in. uporczywie wysoką inflację bazową, która utrzymuje się mimo hamowania cen np. paliw. Dlatego najbliższe posiedzenia obu instytucji mogą dać moment do realizacji zysków. W kraju dodatkowo rysuje się kilka ryzyk. Decyzja TSUE może przejściowo ograniczyć skłonność krajowych banków do zakupów SPW. Punktem uwagi będzie też skala potrzeb pożyczkowych na 2023.

Czytaj więcej