Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek akcji pod presją. Co dalej z niemiecką giełdą? Prognozy i komentarz od eksperta

|
selectedselectedselected

Rynek akcji w USA wysyła sygnały o przegrzniu w ostatnim czasie, jednak nie jest to koniecznie oznaką końca hossy. Większą zagadką pozostają notowania krajowego WIG20 i perspektywy niemieckiej giełdy. Co prognozują eksperci rynku akcji?

Rynek akcji w USA pod presją! Ekspert obawia się o indeksy giełdowe...
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rynek akcji w USA jest już przegrzany? Opinia eksperta
  • Notowania indeksu WIG20: prognozy na okres wakacyjny
  • Jakie perspektywy ma niemiecka giełda?

 

 

Hossa na Wall Street: czy amerykański rynek akcji jest już przegrzany? 

Moim zdaniem rynek akcji w USA nie jest przegrzany, jeżeli patrzymy z perspektywy hossa/bessa, czyli innymi słowy cały czas jesteśmy w rynku byka. Hossa może się zakończyć, jeżeli inwestorzy przestraszą się recesji (wystarczy, że będę uważać,że może się wydarzyć jak w 2022 roku, kiedy S&P500 spadł ponad 25%). Patrząc z krótszej perspektywy – w każdej chwili możemy mieć krótkoterminową korektę (jak w kwietniu lub pod koniec maja), ale one nie powinny zmienić głównego trendu. Co innego, jeżeli spojrzymy na wyceny, wtedy rynek akcji w USA można nazwać „przegrzanym”, ponieważ według różnych popularnych miar wyceny rynku akcji obecnie rynek amerykański jest praktycznie bardzo drogi (z punktu widzenia historycznych wycen). Ale w krótkim terminie inwestorzy raczej nie patrzą na wyceny.

 

Zobacz także: JSW akcje prognozy na najbliższe dni: w koksowniach odbędzie się protest!

Reklama

 

Jakie prognozy dla notowań indeksu WIG20?

WIG20 powinnien w wakacje podążać za głównymi globalnymi rynkami akcji, z tym zastrzeżeniem, że branża bankowa/finansowa może negatywnie ciążyć na notowaniach całego indeksu. Szczególnie banki nie lubią spadających stóp procentowych, a właśnie rozpoczyna się na poważnie globalny cykl obniżek stóp procentowych (w tym tygodniu pierwsze obniżki w Kanadzie i Strefie Euro).

 

Czytaj również: Giełda akcji u progu hossy. Bank prognozuje 90% szans na potężną zwyżkę

 

Perspektywy giełdy niemieckiej w obliczu sytuacji gospodarczej

Niemiecka giełda powinna w głównej mierze podążać za notowaniami na głównych rynkach akcji w USA. Tradycyjnie występuje tutaj mocna korelacja. Gospodarka niemiecka, europejska czy też amerykańska są ze sobą mocno powiązane i generalnie poruszają się w tym samym cyklu ekspansja/recesja. W przypadku giełdy niemieckiej warto też spojrzeć na kondycje lokalnej gospodarki, strefy euro i niemieckich rynków eksportowych.

Reklama

Wygląda na to że gospodarka niemiecka zaczyna pomału przyspieszać. Niemiecki PMI przemysłowy zaczyna się pomału odbijać od dna, chociaż ciągle pozostaje sporo poniżej granicy 50 punktów (w maju wzrósł o 2,9 punktu do poziomu 45,4). PMI usługowy rośnie w każdym miesiącu zaczynając od stycznia 2024 roku. W maju osiągnął poziom 54,2 punktu. Podobnie wygląda sytuacja w całej strefie euro.

Główne rynki eksportowe niemieckiej gospodarki to USA (około 10% całego exportu) i Chiny (około 6,1% całego exportu). O siłę gospodarki amerykańskiej możemy być spokojni w średnim terminie, chociaż w ostatnich dwóch tygodniach mieliśmy trochę słabszych danych (które spowodowały, że prognoza wzrostu PKB w Q2 2024 według modelu Atlanta FED spadał z 4% w połowie maja do obecnych jedynie 1,85% według stanu na 3 czerwca). Spory wpływ na niemiecką giełdę może mieć obecne ożywienie chińskiej gospodarki, szczególnie jeżeli ostatecznie miałoby do niego nie dojść w skali jakiej oczekują rynki.

Oczywiście trzeba pamiętać, że kraje Unii Europejskiej stanowią sporo ponad 60% całego exportu Niemiec (w tym np. Francja 7,6%; Holandia 7,3%, Polska 5,8%).

 

Sprawdź także: Amerykański rynek akcji na skraju przegrzania? Przeceny mogą być dynamiczne – prognozy dla giełdy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jarosław Jamka

Jarosław Jamka

Zarządzający strategiami „jamkaglobal.com” w Niezależnym Domu Maklerskim S.A. Doświadczony ekspert zarządzający funduszami, od 29 lat zawodowo związany z rynkiem kapitałowym. Posiada tytuł doktora nauk ekonomicznych, licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Osobiście zarządzał funduszami akcji, obligacji, mutli-asset oraz global macro cross-asset. Przez wiele lat zarządzał największym polskim funduszem emerytalnym o aktywach powyżej 30 mld zł. Jako dyrektor inwestycyjny kierował pracą wielu zespołów zarządzających. Doświadczenie zdobywał jako: Członek Zarządu ING PTE, Wiceprezes i Prezes Zarządu ING TUnŻ, Wiceprezes Zarządu Money Makers S.A., Wiceprezes Zarządu Ipopema TFI, Wiceprezes Zarządu Quercus TFI, Członek Zarządu Skarbiec TFI, a także Członek Rad Nadzorczych ING PTE oraz AXA PTE.
Posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu:

- funkcjonowania globalnych rynków kapitałowych,

- produktów inwestycyjnych,

- funduszy inwestycyjnych,

- cykli koniunkturalnych i giełdowych,

- alokacji aktywów,

- zarządzania aktywami i ryzykiem.

Od 14 lat specjalizuje się w zarządzaniu globalnymi strategiami inwestycyjnymi opartymi o różne klasy aktywów (global macro cross-asset).

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama