Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rewizja prognoz dla amerykańskiego rynku akcji. Sprawdź, jakie perspektywy ma w 2024 roku

|
selectedselectedselected

InValue Multi-Asset - kilka uwag nt. prognoz rynku amerykańskiego, na jakim InValue inwestuje w funduszach Multi-Asset (3 klasy): w akcje spółek nisko wycenionych value, w obligacje USA i złoto. Rada Dyrektorów Fed we IX 2021 roku prognozowała stopy procentowe na poziomie 1%, a rynki w 2023 roku spodziewały się recesji...

Rewizja prognoz dla amerykańskiego rynku akcji. Sprawdź, jakie perspektywy ma w 2024 roku
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik wyprzedzający (OECD CLI) w lipcu 2023 roku pokazał, że rynki od sierpnia ubr. do lipca br. powinny rosnąć średnio (S&P 500 o 17%, a spółek value o ok. 32%). W ocenie InValue Multi-Asset aktualnie rozwija się długoterminowy, od 2013 roku, rynek byka (do ok. 2033 roku, średnio trwa 20 lat).

 

rewizja prognoz dla amerykanskiego rynku akcji sprawdz jakie perspektywy ma w 2024 roku grafika numer 1rewizja prognoz dla amerykanskiego rynku akcji sprawdz jakie perspektywy ma w 2024 roku grafika numer 1

Źródło: InValue Multi-Asset

Reklama

 

W końcu 2023 roku zmienił się jednak obraz rynku - od lutego do października 2023 rynek był wąski („Magnificent 7”), natomiast za ostatnie 2 miesiące ubr. - wg Sentimentrader - w grudniu 2023 - 8 z 10 głównych sektorów giełdowych S&P 500 (ok. 89% spółek) miało wzrost powyżej średniej 50. sesyjnej, co oznacza, że w bardzo silnym trendzie wzrostowym uaktywnił się wreszcie bardzo szeroki rynek. Gospodarka USA jest w fazie ożywienia gospodarczego, co pozytywnie oddziałuje na akcje value, coraz większa liczba wskaźników gospodarczych wskazuje na ożywienie. W okresie ożywienia zdecydowanie lepiej radziły sobie (historycznie) spółki w segmencie value oraz firmy o mniejszej kapitalizacji, a rynek obligacji (HY) wycenia przyśpieszenie wzrostu gospodarczego, czego rynek akcji jeszcze nie robi. W scenariuszu, kiedy rynek akcji rośnie szeroko, spółki value są lepsze od S&P 500 Equal Weight. Od zakończenia podwyżek stóp procentowych przez Fed, do pierwszych obniżek - najlepiej zachowują się spółki value. USD oczywiście osłabia się, a dobrze zachowują się akcje Quality. Natomiast ważne jest to, że raczej nie oczekujemy szybkich obniżek (wbrew rynkowi).

Jeśli chodzi o rynki akcji, to większość rodzimych TFI preferuje alokację w lokalne indeksy: WIG, WIG20 oraz (grupę indeksów) MWIG40 + SWIG80 – na poziomie pozytywnym (+1), Wyjątkami od ww. reguły jest Caspar TFI – dla WIG20 poziom neutralny (0) oraz TFI PZU – bardzo pozytywny dla MWIG40 + SWIG80 (+2).

 

Zobacz także: Krajowy parkiet kolejną sesję zjeżdża w dół. Sektor bankowy w centrum uwagi

 

Reklama

Atrakcyjność lokowania środków w spółki growth - w USA - pozytywnie (+1) oceniło TFI PZU; neutralną pozycję (0) zajęło Investors TFI. Tylko Caspar TFI ocenił akcje spółek growth negatywnie (-1), na korzyść oceny pozytywnej (+1) spółek value; te ostatnie zostały ocenione na identycznym poziomie także przez Investors TFI. Zdecydowana większość rodzimych TFI oceniła spółki value neutralnie (0), w tym TFI PZU, i TFI Allianz Polska. Z drugiej strony - zagraniczne podmioty zarządzające aktywami na rynkach globalnych, głównie w USA: Schroders, Fidelity International, Templeton Asset Management Poland, stanowią zrozumiały wyjątek w fundamentalnej, silnej ufności w amerykańskie rynki akcji, czy w kierunkowym inwestowaniu w spółki typu value przez zarządzających funduszami InValue Multi-Asset (+2). I tak, Schroders deklaruje pozytywne nastawienie do akcji USA, lekko pozytywne do Europy, zaś neutralne - do rynków wschodzących oraz Azji (z wyłączeniem Japonii). Dodatkowa klasyfikacja – nastawienie tematyczne – pozytywne dla spółek segmentu transformacji energetycznej. Franklin Templeton – w kontekście spodziewanej recesji - przesuwa się w obszar spółek mid cap (value).

Poszczególne TFI zasygnalizowały różne nastawienie do rynków akcji strefy euro - poziom pozytywny (+1): Investors TFI i TFI Allianz Polska; poziom neutralny (0) - TFI PZU; wyjątkiem jest negatywne (-1) nastawienie do akcji strefy euro - Caspar TFI.

Jeszcze inaczej rozkłada się ocena atrakcyjności rynków rozwijających się (Emerging Markets, EM), definiujących - ze względu na znaczenie w gospodarce globalnej i w przepływach kapitału - głównie Chiny. Pozytywne nastawienie do rynku akcji EM (+1) zasygnalizowały: Investors TFI, i TFI Allianz Polska. Neutralną ocenę (0, rynkowi akcji w Chinach) wystawiły: Caspar TFI i TFI PZU.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama