Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RELPOL – finalne wyniki za 4Q2021. Materiał w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego

|
selectedselectedselected
RELPOL – finalne wyniki za 4Q2021. Materiał w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Finalne wyniki za 4Q’21 zgodne ze wstępnymi, obciążone odpisami i wzrostem kosztów zarządu. Zakład na Ukrainie pracuje w ograniczonym zakresie więc potencjalna erozja wyników w 2022 roku nie tak duża jak myśleliśmy- neutralne

Ostatnia rekomendacja BDM: KUPUJ z ceną docelową 16,5 PLN/akcję (30.08.2021) LINK

Komentarz BDM: jednostkowe wyniki Relpol są zgodne z szacunkami z 17.03.22. Tak jak sugerowaliśmy w komentarzu po szacunkowych danych, zostały one obciążone odpisem aktywów trwałych ukraińskiej spółki DP Altera w wysokości ok. 0,4 mln PLN, a także ponadnormatywnym wzrostem kosztów zarządu (premie). Saldo PDO wyniosło -0,39 mln PLN vs +0,22 mln PLN rok temu. Koszty zarządu wyniosły -4,6 mln PLN vs -3,8 mln PLN w 3Q’21. W rezultacie raportowana EBITDA spadła o -18% r/r do 2,7 mln PLN. Skorygowany wynik ukształtował się na 3,1 mln PLN i był porównywalny z rokiem poprzednim i -16% poniżej naszej prognozy (efekt podwyższonych kosztów zarządu). Podkreślamy, że spółka praktycznie w punkt zrealizowała nasze całoroczne prognozy z ostatniego raportu analitycznego z sierpnia’21. Skorygowana EBITDA wyniosła 16,2 mln PLN (+16% r/r), co jest drugim historycznie najwyższym rezultatem spółki. W LdA CEO wskazuje: „W rok 2022 weszliśmy z większą ilością zamówień oraz z optymizmem zarówno w stosunku do przychodów ze sprzedaży jak również wyników z działalności. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała jednak konieczność rewizji planów i dostosowania działalności operacyjnej do nowych warunków”. Spółka ogranicza wydatki inwestycyjne do minimum. Nadal będą ponoszone strategiczne nakłady na R&D, rozwój przekaźników miniaturowych oraz inwestycje utrzymujące park maszynowy.

Wpływ wojny na Ukrainie: Spółka informowała w ESPI 23.02.2022 o reorganizacji produkcji (przeniesienie montażu przekaźników z Ukrainy do Żar w perspektywie 4 miesięcy), by 2 dni później po wybuchu wojny wstrzymać montaż. Sytuację na bieżąco komentowaliśmy w biuletynach porannych z 24.02.2022 (link) i 28.02.2022 (link) oraz w komentarzu po szacunkowych, jednostkowych danych z 17.03.2022 (link).

Reklama

Po 2,5 tygodnia postoju, zakład wznowił działalność w ograniczonym zakresie, w jakim jest to bezpieczne dla pracowników tamtej spółki (do czasu godziny policyjnej). Utracone z tego powodu zdolności produkcyjne w spółce ukraińskiej, odtwarzane są w siedzibie Spółki w Relpol S.A.

W 2021 sprzedaż Relpol S.A. do rynku docelowego Rosji i Białorusi wyniosła ok. 7,6 mln PLN (5,9%). Z powodu działań wojennych oraz ograniczeń z tym występujących, po 24 lutego wstrzymane zostały również dostawy do tych klientów Spółki, których docelowi odbiorcy pochodzą z rynku ukraińskiego. W roku 2021 wartość tych transakcji wynosiła ok 2,4 mln PLN (1,9%). Łączna ekspozycja spółki na rynki Rosji, Ukrainy i Białorusi to 7,8% sprzedaży GK Relpol.

Zwracamy uwagę i podtrzymujemy, że zakład na Ukrainie odpowiadał za ok. 10% EBITDA GK Relpol, niemniej przeniesienie montażu do Polski z pewnością przyczyni się do wzrostu kosztów osobowych, który na ten moment jest trudny do oszacowania. Podkreślamy jednocześnie, że zakład wznowił prace po przerwie w ograniczonym zakresie . W ostatnim raporcie analitycznym z sierpnia 2021 roku Relpol Kupuj 16,5 PLN/akcję spodziewaliśmy się porównywalnej EBITDA w 2022 roku r/r (ok. 16 mln PLN). Obecnie liczymy się z jej obniżeniem o ok. -20%.

RELPOL – finalne wyniki za 4Q2021. Materiał w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego - 1RELPOL – finalne wyniki za 4Q2021. Materiał w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego - 1

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama