Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy poziomu inflacji na najbliższe lata - najnowsza lipcowa projekcja wzrostu cen

|
selectedselectedselected
Prognozy poziomu inflacji na najbliższe lata - najnowsza lipcowa projekcja wzrostu cen
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Lipcowa projekcja inflacji wskazuje, że w latach 2021-2023 będzie ona wyższa niż wskazywały szacunki z marca, podano w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Według projekcji roczna dynamika cen

znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,8–4,4% w 2021 roku (wobec 2,7–3,6% w projekcji z marca 2021), 2,5–4,1% w 2022 roku (wobec 2,0–3,6%) oraz 2,4–4,3% w 2023 roku (wobec 2,2–4,2%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,1–5,8% w 2021 (wobec 2,6–5,3% w projekcji z marca 2021), 4,2–6,5% w 2022 (wobec 4,0–6,9%) oraz 4,1–6,5% w 2023 roku (wobec 4,0–6,8%), podano. Zdaniem RPP, która postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, roczny wskaźnik inflacji, który wyniósł w czerwcu 4,4%, nadal był podwyższany przez wysoką dynamikę cen paliw, wzrost cen energii elektrycznej oraz podwyżki opłat.

"Wyżej wymienione czynniki przyczynią się prawdopodobnie do utrzymywania się rocznego wskaźnika inflacji

w najbliższych miesiącach powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego" - podano w komunikacie. "Jednocześnie w przyszłym roku, po wygaśnięciu czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest obniżenie się inflacji" - uważa RPP. Jak wskazano w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021", inflacja – ze względu na szoki makroekonomiczne i finansowe – może okresowo kształtować się powyżej lub poniżej celu, w tym również poza określonym przedziałem odchyleń od celu, głosi komunikat. Zdaniem Rady dostępne prognozy wskazują, że w najbliższych kwartałach nastąpi dalsze ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego ożywienia są obarczone wysoką niepewnością, której głównym źródłem pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na gospodarkę.

"Biorąc pod uwagę źródła i oczekiwany przejściowy charakter

przekraczania przez inflację celu NBP oraz niepewność dotyczącą trwałości i skali ożywienia gospodarczego, NBP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie" - podano w komunikacie. NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez skarb państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Może także stosować interwencje na rynku walutowym, których terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Reuters null

Reuters

Reuters – należąca do spółki Thomson Reuters agencja prasowa z siedzibą w Londynie. Do 1916 roku znana jako Reuter's. Główna siedziba Reuters Group mieściła się od 1939 w Londynie przy Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf.


Reklama
Reklama