Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognoza średnioterminowa: Ochrona przed inflacją i poszukiwanie jakości

|
selectedselectedselected
Prognoza średnioterminowa: Ochrona przed inflacją i poszukiwanie jakości
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tej globalnej prognozie inwestycyjnej nasi specjaliści od inwestycji w różne klasy aktywów koncentrują się na drugiej połowie roku i analizują nierównomierne globalne ożywienie po kryzysie COVID-19.

W tym wydaniu koncentrujemy się na naszych poglądach rynkowych

i inwestycyjnych na drugą połowę roku oraz analizujemy nierównomierne globalne ożywienie po epidemii COVID-19. Pojawiające się warianty wirusa COVID-19 stwarzają nowe trudności gospodarcze w niektórych częściach świata, podczas gdy inne kraje gwałtownie odbijają się od dna dzięki wprowadzeniu szczepień oraz silnemu wsparciu fiskalnemu i monetarnemu. W połączeniu z tarciami w łańcuchu dostaw, druga połowa 2021 roku może okazać się intrygująca. W naszej najnowszej prognozie podkreślamy niektóre z naszych wyspecjalizowanych menedżerów inwestycyjnych na całym świecie i w różnych klasach aktywów. Kluczowe poglądy dotyczące poszczególnych kategorii aktywów obejmują:

Pozostała część 2021 r. prawdopodobnie okaże się wyzwaniem z potencjalnymi kluczowymi tematami,

takimi jak ochrona przed inflacją, poszukiwanie dochodu, poszukiwanie spółek wysokiej jakości, a także spoglądanie poza akcje i obligacje. W działalności w zakresie instrumentów o stałym dochodzie nie można uniknąć poszukiwania inflacji i dochodu. Możliwości na rynkach kredytów korporacyjnych będą selektywne i nierówne, dlatego uważamy, że aktywne zarządzanie będzie istotne. Inwestorzy powinni rozważyć rotację sektorową, czasową i jakościową. Dyskusje na temat akcji są zbieżne w kwestii "jakości", a inwestorzy reprezentujący różne style i przedziały kapitalizacji rynkowej uważają, że "handel śmieciami" dobiegł końca, a jakość jest priorytetem poza ustrukturyzowanymi definicjami wzrostu i wartości. Różni zarządzający oferują różne definicje spółek wysokiej jakości, pomagając inwestorom poruszać się po rynku, jednocześnie analizując zakłócenia w łańcuchu dostaw, cykle gospodarcze i wzrost.

Nieruchomości prowadzą nas bezpośrednio do wpływu inflacji

Prosty mechanizm podnoszenia czynszów w warunkach poprawiającej się koniunktury pozwala nieruchomościom dostosować się do popytu i podaży w gospodarce. Ten mechanizm sprawia, że nieruchomości komercyjne są szczególnie interesujące w drugiej połowie tego roku. Infrastruktura ma regionalne katalizatory i duży ukłon w stronę zrównoważonego inwestowania oraz środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG). Znaczące inicjatywy na całym świecie wynikają z motywacji społecznych i rządowych, które pozwolą infrastrukturze uzyskać korzyści dywersyfikacyjne wykraczające poza wartość inwestycji. Korzyści te będą bardziej długoterminowe niż druga połowa 2021 roku.

Te obserwacje powinny współbrzmieć z rozmowami,

Reklama

które prowadzisz na temat rynków. Każdy z wyróżnionych zarządzających przedstawia swoją perspektywę w sposób bardziej szczegółowy. Myślę, że ich poglądy będą dla Państwa korzystne, ponieważ wynikają z ich pracy nad pozycjonowaniem swoich portfeli. Spodziewamy się, że pozostała część roku 2021 będzie pełna wyzwań. Zwroty będą trudniejsze do osiągnięcia, ale naszym zdaniem nadal powinny być pozytywne. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy konstruktywnie nastawieni do kredytów korporacyjnych, zwłaszcza do krótszego końca krzywej. Sektory procykliczne, takie jak surowce, materiały podstawowe i technologie ochrony zdrowia, zapewniają interesujące możliwości. Uważamy, że kluczowe znaczenie będzie miało aktywne zarządzanie, ponieważ możliwości na rynkach kredytów korporacyjnych będą selektywne i nierówne. Inwestorzy będą musieli wykorzystać wszystkie narzędzia w swoim zestawie, w tym rotację sektorową, czasową i jakościową.

Nicholas Hardingham, CFA, Franklin Templeton Fixed Income

Podtrzymujemy nasz byczy pogląd na dług rynków wschodzących

jako klasę aktywów i faworyzujemy rynki wschodzące o twardej walucie w stosunku do rynków wschodzących o walucie lokalnej, gdzie większość lokalnych stóp procentowych nadal znajduje się na historycznie niskich poziomach, a stopy realne są ujemne lub bardzo niskie. Biorąc pod uwagę, że stopy procentowe mają wzrosnąć w 2022 r., nie widzimy wartości w dodawaniu udziałów o dłuższym terminie zapadalności bez atrakcyjnych poziomów spreadu, które by to rekompensowały, dlatego też utrzymujemy nasze nastawienie na emitentów wysokodochodowych w stosunku do emitentów o ratingu inwestycyjnym.

JAKOŚĆ, JAKOŚĆ, JAKOŚĆ POZOSTAJE KLUCZOWA DLA AKCJI

Jonathan Curtis, Franklin Equity Group

Pomijając niedawną zmienność, uważamy, że sektor technologiczny korzysta z silnych trendów sekularnych i cyklicznych, które są korzystne zarówno w perspektywie długoterminowej, jak i krótkoterminowej. Uważamy, że sektor ten będzie prawdopodobnie rósł znacznie szybciej niż inflacja, posiada siłę cenową (dzięki przełożeniu na produktywność), jest mało zasobny w aktywa i będzie korzystał z deflacyjnych bodźców, ponieważ pracownicy sektora wiedzy wykorzystują bardziej elastyczne warunki pracy do przenoszenia się do regionów o niższych kosztach.

Alan Bartlett, Templeton Global Equity Group

Reklama

Nasza koncepcja "wartości złożonej" jest zakorzeniona w przekonaniu, że wartość powstaje z połączenia wielu elementów, które mogą obejmować cenę, jakość, wzrost i zmiany/wydarzenia w czasie. Patrząc z perspektywy całego świata, obecnie lubimy europejskie akcje, ponieważ strefa euro jest jednym z najtańszych regionów świata i domem dla wiodących spółek przemysłowych i konsumenckich, które mają szanse na ponowne otwarcie i ożywienie po pandemii. Za atrakcyjną uważamy również Japonię, gdzie spółki przeprowadzają restrukturyzację i poprawiają bilanse, a także koncentrują się na poprawie rentowności kapitału własnego.

Zehrid Osmani, Martin Currie

Koncentrujemy się raczej na konkretnych cechach akcji niż na ocenach regionalnych, ale na poziomie geograficznym zdarza się, że znajdujemy większy potencjał wzrostu w akcjach w Europie i na rynkach wschodzących niż na amerykańskim rynku akcji. Jeśli chodzi o sektory, program prezydenta USA Joe Bidena dotyczący wydatków na infrastrukturę może znacząco zwiększyć dynamikę gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, potencjalnie kształtując w ten sposób długi pozytywny cykl przemysłowy z pozytywnymi implikacjami zarówno dla perspektyw gospodarczych USA, jak i całego świata.

Manraj Sekhon, CFA, Franklin Templeton Emerging Markets Equity

Akcje rynków wschodzących (EM) kontynuują wzrost w tym roku, choć jego tempo zmniejszyło się w porównaniu z rokiem 2020. Ogólnie rzecz biorąc, rynki EM wykazały się trwałą odpornością w zarządzaniu i dostosowywaniu się do COVID-19. Warto zwrócić uwagę na rosnącą rozbieżność między postrzeganymi wyzwaniami związanymi z tymi rynkami a ich mocnymi stronami strukturalnymi. Zwracamy uwagę na trzy kluczowe obszary, które zasługują na uwagę - popyt, nastroje i inflację.

ESG I INFLACJA MOGĄ PRZYNIEŚĆ KORZYŚCI ALTERNATYWOM

Tim Wang, Ph.D., Clarion Partners

Reklama

Uważamy, że rok 2021 jest początkiem nowego cyklu na rynku nieruchomości. Wraz z ożywieniem popytu na większości rynków i w większości sektorów nieruchomości, rosnące obłożenie i wyższe czynsze efektywne powinny przyczynić się do wzrostu dochodu operacyjnego netto, wspierając wyższe dywidendy i aprecjację nieruchomości. Naszym zdaniem, uważamy, że nieruchomości - dochód ze wzrostem - powinny być ważną częścią strategii alokacji portfela, biorąc pod uwagę przyspieszający wzrost gospodarczy i środowisko reflacyjne.

Nick Langley, ClearBridge Investments

Inwestorzy powinni skorzystać z globalnych planów stymulacyjnych w miarę jak decydenci

uzgadniają agresywne cele redukcji emisji dwutlenku węgla na wiele dekad. Inwestycje te pozwolą na uzyskanie stabilnych i często regulowanych zwrotów z aktywów infrastrukturalnych i użytkowych, poza kapitałem przeznaczonym na takie obszary jak wytwarzanie energii o niższej emisji dwutlenku węgla, wzmocnienie sieci elektrycznych i paliwa o niższej emisji dwutlenku węgla, takie jak wodór. Chociaż istnieją niuanse dotyczące tego, w jaki sposób działania w zakresie ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania wpłyną na różne obszary infrastruktury, uważamy, że opłaca się mieć pewną zdolność taktyczną. Global Investment Outlook pozwala strategom z Instytutu Inwestycyjnego Franklin Templeton przedstawić poglądy zarządzających na rynki w całej firmie. Misją Instytutu Inwestycyjnego jest dostarczanie klientom i inwestorom na całym świecie wiedzy opartej na badaniach, opinii ekspertów i wiodących w branży wydarzeń, dzięki zróżnicowanej wiedzy naszych niezależnych grup inwestycyjnych, wybranych partnerów akademickich i naszej wyjątkowej globalnej obecności. Dwie powiązane publikacje Franklin Templeton Thinks, na które warto zwrócić uwagę, to Allocation Views, wydawane przez Franklin Templeton Investment Solutions, które przedstawiają nasze najlepsze poglądy na temat konstrukcji portfeli wieloasetowych oraz Macro Perspectives, wydawane przez Instytut Inwestycyjny, w których ekonomiści z całej firmy analizują kluczowe tematy makroekonomiczne wpływające na rynki.

JAKIE SĄ RODZAJE RYZYKA?

Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, w tym z możliwością utraty kapitału. Wartość inwestycji może zarówno spadać, jak i rosnąć, a inwestorzy mogą nie odzyskać całej zainwestowanej kwoty. Ceny obligacji zazwyczaj poruszają się w przeciwnym kierunku niż stopy procentowe. Dlatego też, gdy ceny obligacji dostosowują się do wzrostu stóp procentowych, cena akcji może spaść. Inwestycje w zagraniczne papiery wartościowe wiążą się ze szczególnym ryzykiem, w tym z wahaniami kursów walut, niestabilnością gospodarczą i wydarzeniami politycznymi. W Chinach może występować znaczny stopień niestabilności gospodarczej, politycznej i społecznej. Inwestycje w papiery wartościowe emitentów chińskich wiążą się z ryzykiem specyficznym dla Chin, w tym z określonymi rodzajami ryzyka prawnego, regulacyjnego, politycznego i gospodarczego. Wysoka rentowność odzwierciedla wyższe ryzyko kredytowe związane z tymi papierami wartościowymi o niższym ratingu, a w niektórych przypadkach niższe ceny rynkowe tych instrumentów. Zmiany stóp procentowych mogą wpływać na cenę akcji i rentowność. Papiery skarbowe, jeśli są utrzymywane do terminu zapadalności, oferują stałą stopę zwrotu i stałą wartość kapitału; ich płatności odsetkowe i kapitał są gwarantowane.

Ceny akcji zmieniają się,

czasami gwałtownie i dramatycznie, ze względu na czynniki wpływające na poszczególne spółki, poszczególne branże lub sektory, lub ogólne warunki rynkowe. Inwestycje w krajach o rynkach wschodzących wiążą się z podwyższonym ryzykiem związanym z tymi samymi czynnikami, jak również z czynnikami związanymi z mniejszym rozmiarem tych rynków, mniejszą płynnością oraz brakiem ustalonych ram prawnych, politycznych, biznesowych i społecznych wspierających rynki papierów wartościowych. Takie inwestycje mogą doświadczać znacznych wahań cen w danym roku. Inwestycje w szybko rozwijające się branże, takie jak sektor technologiczny (który historycznie był niestabilny), mogą powodować zwiększone wahania cen, zwłaszcza w krótkim okresie, ze względu na szybkie tempo zmian i rozwoju produktów oraz zmiany regulacji rządowych dotyczących spółek kładących nacisk na postęp naukowy lub technologiczny albo na zatwierdzanie nowych leków i instrumentów medycznych. Firmy biotechnologiczne są często małe i/lub stosunkowo nowe. Mniejsze firmy mogą być szczególnie wrażliwe na zmiany warunków ekonomicznych i mieć mniej pewne perspektywy wzrostu niż większe, bardziej ustabilizowane firmy, a także mogą być niestabilne, zwłaszcza w krótkim okresie. Menedżerowie zajmujący się inwestowaniem poprzez oddziaływanie i/lub strategiami środowiskowymi, społecznymi i zarządzania (ESG) mogą przy wyborze papierów wartościowych brać pod uwagę czynniki wykraczające poza tradycyjne informacje finansowe, co może skutkować tym, że względne wyniki inwestycyjne będą odbiegać od innych strategii lub benchmarków szerokiego rynku, w zależności od tego, czy takie sektory lub inwestycje cieszą się, czy też nie cieszą się popularnością na rynku. Ponadto strategie ESG mogą opierać się na pewnych kryteriach opartych na wartościach w celu wyeliminowania ekspozycji występujących w podobnych strategiach lub szerokich benchmarkach rynkowych, co może również spowodować odchylenie względnych wyników inwestycyjnych.

Inwestowanie w sektor nieruchomości komercyjnych,

w tym w nieruchomości wielorodzinne, wiąże się ze szczególnym ryzykiem, takim jak spadek wartości nieruchomości i zwiększona podatność na niekorzystne zmiany gospodarcze lub regulacyjne mające wpływ na ten sektor. Inwestycje w papiery wartościowe związane z infrastrukturą wiążą się ze szczególnym ryzykiem, takim jak wysokie koszty odsetek, wysoki poziom dźwigni finansowej oraz zwiększona podatność na niekorzystne zmiany gospodarcze lub regulacyjne dotyczące tego sektora. Aktywnie zarządzane strategie mogą przynieść straty, jeśli ocena rynków, stóp procentowych lub atrakcyjności, względnych wartości, płynności lub potencjalnego wzrostu wartości poszczególnych inwestycji wchodzących w skład portfela, dokonana przez zarządzającego inwestycjami, okaże się błędna. Nie można zagwarantować, że techniki inwestycyjne lub decyzje menedżera inwestycyjnego przyniosą pożądane rezultaty. Inwestycje w alternatywne strategie inwestycyjne i fundusze hedgingowe (zwane łącznie "inwestycjami alternatywnymi") są inwestycjami złożonymi i spekulacyjnymi, wiążą się ze znacznym ryzykiem i nie powinny być traktowane jako kompletny program inwestycyjny. Finansowe instrumenty pochodne są często wykorzystywane w alternatywnych strategiach inwestycyjnych i wiążą się z kosztami oraz mogą tworzyć dźwignię ekonomiczną w portfelu funduszu, co może skutkować znaczną zmiennością i spowodować, że fundusz będzie uczestniczył w stratach (jak również zyskach) w wysokości znacznie przekraczającej początkową inwestycję funduszu. W zależności od zainwestowanego produktu, inwestycja w Inwestycje Alternatywne może zapewniać jedynie ograniczoną płynność i jest odpowiednia jedynie dla osób, które mogą sobie pozwolić na utratę całej kwoty inwestycji. Identyfikacja atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych jest trudna i obarczona znacznym stopniem niepewności. Zwroty generowane z inwestycji alternatywnych mogą nie rekompensować inwestorom w wystarczającym stopniu podejmowanego ryzyka biznesowego i finansowego.

Inwestycja w inwestycje alternatywne

Reklama

podlega ryzyku rynkowemu wspólnemu dla podmiotów inwestujących we wszystkie rodzaje papierów wartościowych, w tym zmienności rynku. Ponadto, niektóre techniki handlowe stosowane przez inwestycje alternatywne, takie jak dźwignia finansowa i hedging, mogą zwiększać niekorzystny wpływ, jakiemu może podlegać portfel inwestycyjny. W zależności od struktury inwestowanego produktu, inwestycje alternatywne mogą nie być zobowiązane do przedstawiania inwestorom okresowych cen lub wycen i może brakować przejrzystości w odniesieniu do aktywów bazowych. Inwestowanie w inwestycje alternatywne może również wiązać się z konsekwencjami podatkowymi, a potencjalny inwestor powinien przed dokonaniem inwestycji skonsultować się z doradcą podatkowym. Oprócz bezpośrednich opłat i wydatków opartych na aktywach, niektóre Inwestycje Alternatywne, takie jak fundusze funduszy hedgingowych, ponoszą dodatkowe pośrednie opłaty, wydatki i wynagrodzenia oparte na aktywach funduszy inwestycyjnych, w które te inwestycje alternatywne inwestują. Dywersyfikacja nie gwarantuje zysków ani nie chroni przed ryzykiem strat. Spółki i/lub studia przypadków przedstawione w niniejszym dokumencie są wykorzystywane wyłącznie w celach ilustracyjnych; każda inwestycja może, ale nie musi być obecnie w posiadaniu jakiegokolwiek portfela doradzanego przez Franklin Templeton.

WAŻNE INFORMACJE PRAWNE

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie powinien być interpretowany jako indywidualna porada inwestycyjna, rekomendacja lub zachęta do kupna, sprzedaży lub posiadania jakiegokolwiek papieru wartościowego lub przyjęcia jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Nie stanowi on również porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy materiał nie może być powielany, rozpowszechniany ani publikowany bez uprzedniej pisemnej zgody Franklin Templeton. Wyrażone poglądy są poglądami zarządzającego inwestycjami, a komentarze, opinie i analizy są przedstawione według stanu na dzień publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Podstawowe założenia i poglądy mogą ulec zmianie w zależności od warunków rynkowych i innych, a także mogą różnić się od poglądów innych zarządzających portfelem lub firmy jako całości. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią kompletnej analizy każdego istotnego faktu dotyczącego jakiegokolwiek kraju, regionu lub rynku. Nie ma pewności, że jakiekolwiek przewidywania, projekcje lub prognozy dotyczące gospodarki, rynku akcji, rynku obligacji lub trendów ekonomicznych na rynkach zostaną zrealizowane. Wartość inwestycji i dochody z nich mogą spadać, jak również rosnąć, a użytkownik może nie odzyskać pełnej kwoty, którą zainwestował. Wyniki osiągnięte w przeszłości niekoniecznie są wskaźnikiem ani gwarancją przyszłych wyników. Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, w tym z możliwością utraty kapitału.

Wszelkie badania i analizy zawarte w niniejszym

materiale zostały zamówione przez Franklin Templeton dla jej własnych celów i mogą być wykorzystywane w tym zakresie, a jako takie są dostarczane Państwu incydentalnie. Do przygotowania niniejszego materiału mogły zostać wykorzystane dane pochodzące ze źródeł osób trzecich, a Franklin Templeton ("FT") nie dokonał niezależnej weryfikacji, walidacji ani audytu takich danych. Chociaż informacje zostały uzyskane ze źródeł, które Franklin Templeton uważa za wiarygodne, nie można zagwarantować ich dokładności, a informacje te mogą być niekompletne lub skrócone i mogą ulec zmianie w dowolnym momencie bez uprzedzenia. Wymienienie poszczególnych papierów wartościowych nie powinno stanowić ani być interpretowane jako rekomendacja zakupu, posiadania lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych, a informacje podane w odniesieniu do takich poszczególnych papierów wartościowych (jeśli istnieją) nie stanowią wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. FT nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z korzystania z tych informacji, a poleganie na komentarzach, opiniach i analizach zawartych w tym materiale odbywa się według wyłącznego uznania użytkownika.

Produkty, usługi i informacje mogą

nie być dostępne we wszystkich jurysdykcjach i są oferowane poza Stanami Zjednoczonymi przez inne podmioty powiązane z FT i/lub ich dystrybutorów, zgodnie z lokalnym prawem i regulacjami. W celu uzyskania dalszych informacji na temat dostępności produktów i usług w Państwa jurysdykcji, prosimy skonsultować się z własnym specjalistą finansowym lub osobą kontaktową z ramienia Franklin Templeton. Wydane w Stanach Zjednoczonych przez Franklin Distributors, LLC, One Franklin Parkway, San Mateo, California 94403-1906, (800) DIAL BEN/342-5236, franklintempleton.com - Franklin Distributors, LLC, członek FINRA/SIPC, jest głównym dystrybutorem zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych produktów Franklin Templeton, które nie są ubezpieczone w FDIC, mogą stracić na wartości, nie są gwarantowane przez bank i są dostępne wyłącznie w jurysdykcjach, w których oferowanie lub zachęcanie do kupna takich produktów jest dozwolone na mocy obowiązującego prawa i przepisów.

 

 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama