Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poznaj najlepszy indeks I połowy 2023 na GPW! Te spółki najmocniej zaskakiwały inwestorów [GŁOSY ANALITYKÓW]

|
selectedselectedselected
Poznaj najlepszy indeks I połowy 2023 na GPW! Te spółki najmocniej zaskakiwały inwestorów [GŁOSY ANALITYKÓW] | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W I półroczu za oceanem królował Nasdaq 100, bo hossa na AI wciąż trwa. Inaczej jest na rodzimym parkiecie, gdzie pierwsze 6 miesięcy roku zostało zdominowane przez spółki z sektora nieruchomości. 

 

  • Indeks WIG-Nieruchomości ma za sobą niezwykle dobre półrocze. Notowania są najwyżej od 15 lat, a więc od ostatniego kryzysu. 
  • Gwiazdami indeksu są Atal, Dom Development oraz Develia. 
  • Stopy zwrotu w przypadku indeksu wyniosły ponad 90% (w ujęciu rocznym) oraz 80,3% (YTD). 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

WIG-Nieruchomości zdominował rynek wzrostami! 

WIG-Nieruchomości jest indeksem sektorowym. W jego skład wchodzą spółki znajdujące się w indeksie WIG i kwalifikujące się do kategorii “nieruchomości”. To indeks dochodowy, wobec tego przy obliczaniu ujmuje się nie tylko ceny zawartych akcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru. Za datę bazową subindeksu przyjmuje się 15 czerwca 2007 r., a więc okres przed kryzysem finansowym. 

Zobacz również: Ceny tych materiałów budowlanych spadają! Czy przełoży się to na spadek cen mieszkań?

 

Wyniki indeksów sektorowych w I połowie 2023

poznaj najlepszy indeks i polowy 2023 na gpw te spolki najmocniej zaskakiwaly inwestorow glosy analitykow grafika numer 1poznaj najlepszy indeks i polowy 2023 na gpw te spolki najmocniej zaskakiwaly inwestorow glosy analitykow grafika numer 1

Źródło: Stooq

  

Reklama

Jak widać, indeks wznosi się obecnie do poziomów nieobserwowanych od czasu ostatniego załamania w amerykańskich nieruchomościach. 

“Nie jest przypadkiem, że notowania WIG Nieruchomości zaczęły się poprawiać już pod koniec ubiegłego roku. Wtedy przecież RPP przestała podnosić stopy procentowe i na początku listopada rynek zrozumiał, że najpewniej nie jest to chwilowa przerwa w cyklu. Już ta z pozoru niewielka zmiana spowodowała, że kredyty mieszkaniowe zaczęły być trochę tańsze i łatwiej dostępne. Była to ważna zmiana, która wsparła odbudowę rynku hipotecznego i popyt na kredyty. Ten zaczął się od września 2022 roku, ale początkowo przybierał raczej formę ubijania dna niż stanowczej odbudowy za sprawą rosnących wynagrodzeń i wzmożonej konkurencji między bankami. Nadzieje na poprawę koniunktury w mieszkaniówce dał też zapowiedziany w grudniu 2022 roku program mieszkaniowy, choć do zapewnień polityków początkowo wiele osób podchodziło sceptycznie. Sprawa zaczęła nabierać rozpędu w lutym, kiedy KNF pozwoliła bankom ułatwić dostęp do kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem (spadek buforów na podwyżki stóp procentowych)” - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HREIT. 

 

Indeks WIG-nieruchomości 

poznaj najlepszy indeks i polowy 2023 na gpw te spolki najmocniej zaskakiwaly inwestorow glosy analitykow grafika numer 2poznaj najlepszy indeks i polowy 2023 na gpw te spolki najmocniej zaskakiwaly inwestorow glosy analitykow grafika numer 2

Źródło: GPW Benchmark

 

Reklama

Kursy spółek DOM Development czy Atal są bliskie historycznych maksimów, a wysokie dywidendy są dowodem na silny rynek. Atal wypłaci dywidendę w wysokości 5 zł na akcję (druga najwyższa dywidenda w historii). Dom Development zaoferował natomiast rekordowo wysoką dywidendę – sięgającą 11 zł na akcję.

“Wysoka dywidenda w Dom Development jest konsekwencją dobrej pozycji gotówkowej spółki oraz rekordowych wyników wypracowanych w 2022 roku (25% wzrost zysku netto r/r, będący m.in. konsekwencją bardzo dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym w 2021 roku - spółka księguje wyniki na sprzedaży mieszkań w momencie ich przekazania klientom)” - skomentował Krzysztof Pado z wydziału analiz i informacji Domu Maklerskiego BDM. 

Dynamika na rynku kształtowana była przez zapowiedź programu Bezpieczny Kredyt 2%.

“Dodatkowym motywatorem do zakupu dla wielu osób był rychły start programu. Mamy tu do czynienia z samospełniającą się przepowiednią. Wiele osób obawiało się przecież, że start programu tanich kredytów dla osób kupujących pierwsze mieszkanie doprowadzi do przebrania oferty i wzrostu cen. W związku z tym wiele osób kupiło mieszkanie przed uruchomieniem programu, przez co oferta się skurczyła, a ceny poszły w górę jeszcze zanim Bezpieczny Kredyt 2% faktycznie został uruchomiony oraz zanim RPP zaczęła ciąć stopy procentowe” - dodaje Bartosz Turek. 

Zobacz również: Wzrost zdolności kredytowej niemal o 40%! Już za kilka dni startuje Bezpieczny Kredyt 2%!

 

Z czego wynika pozycja spółek wchodzących w skład indeksu? 

Adam Anioł, CFA, analityk rynku papierów wartościowych BM BNP Paribas Bank Polska wskazuje, że na dobre wyniki indeksu wpływ miało m.in. nastawienie rynku do deweloperów mieszkaniowych. Mowa przede wszystkim o oczekiwanym zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP w otoczeniu słabnącej dynamiki inflacji. Dodatkowy popyt przyniosło również poluzowanie kryteriów przy wyliczaniu zdolności kredytowej. 

Reklama

“Wyniki indeksu WIG Nieruchomości na pewno miały związek z sytuacją deweloperów mieszkaniowych. Okazała się ona lepsza pod względem sprzedaży niż można było sądzić jeszcze rok temu. Trzeci kwartał 2022 r. faktycznie był dość kryzysowy sprzedażowo, ale już pod koniec minionego roku rynek zaczął wykazywać symptomy ożywienia. Natomiast I kw. 2023 r. przyniósł przedwczesną wiosnę na pierwotnym rynku mieszkaniowym - zwłaszcza w Warszawie. Dobry trend został utrzymany w II kw. 2023 r. Ruszający program Bezpieczny Kredyt 2% na pewno jest ważnym stymulatorem, ale trzeba pamiętać, że w 2024 r. kondycja rynku będzie bardziej niż obecnie zależała od poziomu stóp procentowych NBP (w obliczu wyczerpania sporej części albo nawet całej puli na przyszłoroczne dopłaty już w bieżącym roku)” - komentuje Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. 

 

poznaj najlepszy indeks i polowy 2023 na gpw te spolki najmocniej zaskakiwaly inwestorow glosy analitykow grafika numer 3poznaj najlepszy indeks i polowy 2023 na gpw te spolki najmocniej zaskakiwaly inwestorow glosy analitykow grafika numer 3

Źródło: HREIT

 

“Brak większego spadku cen nieruchomości, silny rynek najmu przy stabilizacji, czy nawet spadku stawek lokat bankowych oraz rentowności obligacji, powoduje ponowne zwiększenie zainteresowania inwestycją na rynku nieruchomości. Powyższe wraz z zapowiedziami programów wspierających sektor mieszkaniowy, w szczególności na rynku pierwotnym przełożyło się na większych ruch w biurach sprzedaży deweloperów w ostatnich tygodniach. Potwierdzają to ostatnie dane, gdzie wg. JLL sprzedaż mieszkań w sześciu głównych miastach w Polsce wzrosła w 2Q23 o blisko 60% r/r oraz o ponad 30% względem 1Q23” - komentuje Anioł.  

Reklama

Deweloperzy od marca obserwują wzmożone zainteresowanie ofertą. Pierwszy kwartał minął pod znakiem zdecydowanego ożywienia na rynku. To dowód na popyt, który zaczął się wyraźnie odbudowywać po trudnej końcówce 2022 r. 

Wywiad z prezesem Atalu: Prezes jednej z największych spółek deweloperskich komentuje sytuację na rynku nieruchomości

 

Perspektywy deweloperów na 2023 rok 

To właśnie wymieniona przewaga czynników popytowych ma zwiększać potencjał, jeśli chodzi o dalszy wzrost cen mieszkań w Polsce. Według PNB Paribas powyższy scenariusz wspierać będzie relatywnie niska oferta deweloperów, która w II kw. obniżyła się w okolice 40 tys. lokali (-23% r/r oraz -7% k/k). Nie bez znaczenia była również względna równowaga na rynku surowców. 

Zdaniem analityków BM BNP Paribas poprawa perspektyw na rynku mieszkaniowych nie została jeszcze w całości zdyskontowana przez kursy spółek. 

“Natomiast w krótkim terminie, po tak dynamicznych wzrostach – wyceny czołowych deweloperów wzrosły o ponad 50% YTD - notowaniom należy się korekta” - komentuje Anioł.  

Zobacz również: Czy zakup mieszkania to wciąż dobra inwestycja? Eksperci analizują sytuację na rynku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama