Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podsumowanie wyników finansowych i prognoza na kolejny okresy - Elektrotim SA Akcje

|
selectedselectedselected
Podsumowanie wyników finansowych i prognoza na kolejny okresy - Elektrotim SA Akcje | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Przychody w 4Q’22 wyniosły 233,7 mln PLN (+158% r/r), zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
  • Segment Instalacje na poziomie jednostkowym (tu ujmowany jest kontrakt na granicy z Białorusią) miał 157 mln PLN przychodów (vs 74 mln PLN w 3Q’22). W naszym prognozach zakładaliśmy 160 mln PLN przychodów z kontraktu na granicy w 4Q’22, wstępnie oceniamy, że musiało to być jednak kilkadziesiąt mln PLN mniej (spółka podała, że umowa odpowiadała za 44% przychodów jednostkowych w 2022 roku, co daje ok 188 mln PLN, po 1-3Q’22 przerób na kontrakcie szacowaliśmy na ok. 85 mln PLN).
  • Rentowność brutto ze sprzedaży (17,3%) wyraźnie wyższa r/r i powyżej naszych założeń. • Koszty SG&A aż o 65% wyższe r/r (w tym koszty zarządu ok. 100% wyższe r/r, wpływ mogły mieć premie za wyniki oraz zmiany w zarządzie).

Zobacz także: Strategia spółki giełdowej Elektrotim S.A. na lata 2023-25 – opracowanie na zlecenie GPW

 

 

  • Wpływ salda pozostałej działalności operacyjnej negatywny w 4Q’22 (-5,4 mln PLN) – głównie z tytułu ujęcia przewidywanych strat na kontraktach.
  • EBITDA w 4Q’22 wyniosła 26,6 mln PLN (vs 4,4 mln PLN rok temu). Wynik lepszy od naszych założeń (spodziewaliśmy się 19,6 mln PLN).
  • Saldo finansowe z lekko ujemnym wpływem na poziomie -0,7 mln PLN. Przed zyskiem brutto spółka ujęła także dodatkowo -2,6 mln PLN straty na utracie kontroli (transakcja sprzedaży udziałów w Procom).
  • Zysk netto w 4Q’22 na poziomie 15,6 mln PLN (efektywna stopa podatku na poziomie 26%), zgodnie z naszymi prognozami.
  • Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły +17,6 mln PLN w 4Q’22. Zaliczki na dostawy na poziomie 42,8 mln PLN (wzrost vs 3Q’22).
  • Na koniec okresu spółka miała 51 mln PLN gotówki netto. • Backlog: 558 mln PLN (vs 524 mln PLN po 3Q’22).
  • Jednostkowy zysk netto za 2022 rok wyniósł 23,1 mln PLN. Przy polityce dywidendowej zakładającej wypłatę 50-75% zysku netto, przekłada się to na prognozowany DPS w zakresie 1,16-1,73 PLN.
  • Spółka w 2023 roku „spodziewa się kolejnego bardzo dobrego roku”. Zarząd przewiduje, że spółka i grupa uzyskają „wyniki lepsze od lat poprzedzających rok 2022”. Spółka kontynuuje także proces przeglądu opcji strategicznych („kolejnym przedmiotem sprzedaży ma być Zeus”).

 

Wyniki spółki za 4Q’22 na poziomie przychodów i zysku netto były zgodne z naszymi prognozami. Rentowność brutto ze sprzedaży była wyraźnie powyżej naszych oczekiwań, jednak wyniki na niższych poziomach zostały obciążone przez różnego rodzaju zdarzenia, z których cześć można uznać za jednorazową. Na koniec roku spółka odnotowała bardzo dobrą pozycję gotówkową, przy czym wynika ona także z zaliczek. Kontrakt na barierze na granicy z Białorusią będzie miał wpływ jeszcze na wyniki co najmniej do 2Q’23, jednocześnie spółka ma znaczący portfel także w innych obszarach (zwracamy uwagę m.in. na wzrost w pionie kolejowym).

Podsumowanie wyników finansowych i prognoza na kolejny okresy - Elektrotim SA Akcje - 1Podsumowanie wyników finansowych i prognoza na kolejny okresy - Elektrotim SA Akcje - 1

 

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama