Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podatek Belki do likwidacji? To może pokrzyżować plany przyszłego rządu

|
selectedselectedselected
Podatek Belki do likwidacji? To może pokrzyżować plany przyszłego rządu | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Andrzej Domański z PO, który jest głównym kandydatem na przyszłego minister finansów, jeszcze nie tak dawno zapewniał, że już niedługo podatek Belki zostanie zlikwidowany. W praktyce jednak mowa o jego radykalnym ograniczeniu, choć i z tym mogą być spore problemy.

 

Z likwidacją podatku Belki nie będzie tak łatwo

W kampanii wyborczej za zniesieniem 19 proc. podatku Belki opowiadali się politycy Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL), a także była to jedna ze 100 obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. W połowie listopada, niemal miesiąc po wyborach parlamentarnych, poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Domański, który jest nieoficjalnym kandydatem na ministra finansów w nowym rządzie, zapowiedział że obietnica likwidacji podatku Belki zostanie dotrzymana przez przyszłą koalicję rządową.

Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym postulowała jednak częściowe zniesienie podatku Belki - zwolnione z 19 proc. stawki podatkowej miałyby być zyski z oszczędności i inwestycji do kwoty 100 000 PLN, utrzymywanych dłużej niż 12 miesięcy.

Do zmiany ustawy o podatku od zysków kapitałowych jest jeszcze długa droga, co dała do zrozumienia Katarzyna Lubnauer z koalicji Obywatelskiej. Podczas rozmowy w RMF24 posłanka, zapytana o obiecywane w kampanii wyborczej zniesienie podatku Belki, odpowiedziała że „ponieważ nie ma tego w porozumieniu koalicyjnym, to będzie z tym problem”.

Reklama

 

Czytaj również: Bezpieczny Kredyt 2% - te dane pokazują dlaczego ceny mieszkań stale rosną

 

Lubnauer, dopytywana o to, kto może blokować zmiany w podatku, odpowiedziała, że „z tego, co wie” przeciwna temu pomysłowi jest Lewica, która będzie współtworzyć przyszłą koalicję rządzącą.

Lewica w swoim programie wyborczym nie poruszała tematu zmian w podatku od zysków kapitałowych, choć z licznych wypowiedzi przedstawicieli da się wywnioskować, że jej posłowie nie poprą częściowego zniesienia podatku Belki, proponowanego przez Koalicję Obywatelską.

 

  

Reklama

Do głosowania nad projektem ustawy (który nie ujrzał jeszcze światła dziennego) wciąż bardzo daleka droga i nie należy liczyć na to, że zmiana ustawy o podatku Belki będzie należała do priorytetów nowego rządu. Może się jednak okazać, że w przypadku braku poparcia Lewicy dla projektu ograniczenia podatku od zysków kapitałowych KO i Trzecia Droga znajdą wsparcie posłów Konfederacji, która otwarcie postuluje całkowitą likwidację podatku Belki. KO i Trzecia Droga mają w sejmie 222 posłów, co oznacza, że do przegłosowania ustawy potrzebowaliby zaledwie 9 głosów z pozostałych partii. Konfederacja ma zaś w sejmie 18 posłów.

 

 

 

Warto przypomnieć, że wpływy z tytułu podatku Belki są marginalne dla budżetu, a jego potencjalna likwidacja nie stanowiłaby zagrożenia dla stabilności finansowej państwa. W 2022 roku wpływy z podatku od zysków kapitałowych były rekordowe - wyniosły bowiem 5,75 mld złotych, co oznaczało wzrost o ponad 38 proc. w porównaniu do 2021 roku. Mimo tego, że zeszłoroczna dynamika wzrostu wpływów z podatku Belki była imponująca, a sama kwota najwyższa w historii, to podatek od zysków kapitałowych stanowił zaledwie niecałe 8,5 proc. całkowitych wpływów z PIT. W szerszej perspektywie podatek Belki odpowiadał za 1,14 proc. wszystkich dochodów do budżetu państwa w 2022 roku.

 

Zobacz także: Bez podatku od zysków - limity kwot zwolnionych z podatku Belki wzrosną prawie dwukrotnie! Ustawa podpisana

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama