Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Początek tygodnia z szansą na poprawę nastrojów rynkowych. Czy kolejne dni przyniosą korektę piątkowych wyprzedaży?

|
selectedselectedselected
Początek tygodnia z szansą na poprawę nastrojów rynkowych. Czy kolejne dni przyniosą korektę piątkowych wyprzedaży? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: Dziś o godz. 14:00 poznamy wstępne wyliczenie inflacji CPI w Niemczech w listopadzie. Według konsensusu prognoz wzrosła ona do 5,0% r/r z 4,5% r/r miesiąc wcześniej. Realizacja tej prognozy oznaczałaby najwyższy jej poziom od 1992 r. Nie sądzimy jednak, aby gołębia retoryka większości członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uległa zasadniczym modyfikacjom.

Wydarzenia i komentarze

PL: Według danych Ministerstwa Finansów po październiku nadwyżka w budżecie centralnym wyniosła 51,9 mln zł, co jest najwyższą wartością w historii danych. Wynik ten jest efektem dochodów na poziomie 405,7 mld PLN (+17,9% r/r) i wydatków wynoszących 353,8 mld zł (-0,6% r/r). Dochodom budżetowym sprzyja dobra sytuacja gospodarcza, stabilny rynek pracy oraz najwyższa od 20 lat inflacja. Dane te wskazują, że wynik budżetu centralnego będzie dużo lepszy 40,39 mld PLN niż przyjęte w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2021 r. wynoszący. Potencjalnie mogłaby nawet zostać osiągnięta nadwyżka, choć znacznie mniejsza niż po sierpniu, ze względu na prawdopodobne przyspieszenie przez resort finansów części wydatków planowanych już na 2022 r. Należy zauważyć, że wysoka nadwyżka w budżecie centralnym nie oddaje kondycji finansów publicznych w Polsce, gdyż znaczna część wydatków została przesunięta poza budżet centralny, np. Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 Banku Gospodarstwa Krajowego, na potrzeby którego w tym roku wyemitowano dług o wartości ponad 30 mld PLN. Niemniej deficyt całości sektora finansowego będzie w 2021 r. mniejszy niż dotychczasowe założenia.

Perspektywy budżetowe na 2022 r. przedstawiają się korzystnie,

z powodu spodziewanej wysokiej inflacji oraz wzrostu gospodarczego nieco powyżej średniej wieloletniej. Realizacja tarczy inflacyjnej wynoszącej ok. 10 mld PLN nie powinna zaburzać realizacji planów budżetowych. Polityka fiskalna pozostaje akomodacyjna, a biorąc pod uwagę program Polski Ład oraz perspektywę wyborów parlamentarnych w 2023 trudno oczekiwać zacieśnienia polityki fiskalnej w najbliższych latach. Obecny układ policy-mix jest zatem nieoptymalny, który w warunkach kontynuacji wzrostu gospodarczego sprzyja narastaniu nierównowag w gospodarce.

Początek tygodnia z szansą na poprawę nastrojów rynkowych. Czy kolejne dni przyniosą korektę piątkowych wyprzedaży ryzykownych aktywów? - 1Początek tygodnia z szansą na poprawę nastrojów rynkowych. Czy kolejne dni przyniosą korektę piątkowych wyprzedaży ryzykownych aktywów? - 1

Reklama

Źródło: Refinitiv

Rynki na dziś

Poniedziałek ma szansę przynieść poprawę nastrojów po ich zdecydowanym pogorszeniu w piątek, gdy przez rynek przelała się fala wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów, w ślad za informacjami dotyczącymi nowego wariantu koronawirusa. Najnowsze doniesienia są natomiast uspokajające (objawy Omikronu – nowej odmiany COVID-19 - są łagodne i zdolne do leczenia w warunkach domowych). Liczymy zatem na korekcyjne ruchy szerokiego wachlarza aktywów, w tym złotego. Kurs EUR/PLN powinien nieco zawrócić z do poziomu 4,72 ustanowionego na koniec ubiegłego tygodnia. Tym bardziej, iż rynek może pozycjonować się pod jutrzejsze dane o krajowej inflacji CPI (ryzyko kolejnego wyższego od konsensusu odczytu). Zmiany rynkowe jak wspomnieliśmy nie będą jednak duże, gdyż ryzyko ponownego pogorszenia sentymentu inwestycyjnego jest spore i uzależnione od napływających informacji w sprawie nowego wariantu koronawirusa.

Początek tygodnia z szansą na poprawę nastrojów rynkowych. Czy kolejne dni przyniosą korektę piątkowych wyprzedaży ryzykownych aktywów? - 2Początek tygodnia z szansą na poprawę nastrojów rynkowych. Czy kolejne dni przyniosą korektę piątkowych wyprzedaży ryzykownych aktywów? - 2

Źródło: Refinitiv

W dalszej części tygodnia uwaga inwestorów dodatkowo koncentrować się będzie na licznych publikacjach makroekonomicznych, w szczególności amerykańskim indeksie Conference Board (wtorek) oraz raporcie z amerykańskiego rynku pracy (piątek). Solidne dane z USA obok zmniejszenia obaw towarzyszących Omikronowi powinny wesprzeć dolara z uwagi na przywrócenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Tym bardziej, iż w najnowszych wypowiedziach Ch.Lagarde powtórzyła, iż podwyższone poziomy inflacji w strefie euro są przejściowe. Nie powinny zatem tworzyć przeświadczenia o potrzebie podwyżek stóp procentowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama