Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PGE wycofuje się z budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka. Enea i Energa zostają na lodzie

|
selectedselectedselected
PGE wycofuje się z budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka. Enea i Energa zostają na lodzie | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spółka Grupa PGE we wtorek 19 listopada poinformowała o odstąpieniu od negocjacji w sprawie współpracy przy budowie bloku energetycznego w Ostrołęce. Oznacza to, że ogromna i kontrowersyjna inwestycja będzie musiała zostać zrealizowana wyłącznie ze środków finansowych spółek Enea i Energa. Wciąż jednak pod znakiem zapytania stoi samo powstanie ostatniego tak dużego węglowego bloku energetycznego w tej części Europy.

 

Budowa bloku węglowego C o mocy do 1000 MW (megawatów) w Ostrołęce to wspólna inwestycja spółek Enea i Energa, realizowana przez powołaną do tego celu spółkę o nazwie Elektrownia Ostrołęka. Prace rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku, jej generalnymi wykonawcami są firmy GE Power i Alstorm Power Systems, zaś zakończenie budowy i oddanie bloku do użytku planowane jest na 2023 r.

Zarówno Enea, jak i Energa zadeklarowały sfinansowanie projektu kwotami przynajmniej 1 mld złotych. Na początku stycznia do negocjacji ws. współpracy przy budowie bloku C w Ostrołęce dołączyło PGE. W międzyczasie (w sierpniu) budowa została wstrzymana przez wyrok sądu po tym jak fundacja ClientEarth, będąca akcjonariuszem Enei, zaskarżyła decyzje o jej rozpoczęciu.

Reklama

 

Grupa PGE we wtorek podjęła zaś decyzję o rezygnacji ze współpracy przy budowie bloku w Elektrowni Ostrołęka, nie podając przyczyny tej decyzji i lakonicznie informując o planach koncentracji na własnych projektach energetycznych w najbliższych latach.

 

Przyczyną rezygnacji PGE mógł być sam kontrowersyjny charakter tej ogromnej inwestycji. Jej budowa ma pochłonąć 6 mld złotych, wciąż jednak nie wiadomo kto ją sfinansuje. Pod znakiem zapytania stoi rentowność bloku węglowego o takiej specyfikacji - większość ekspertów zwraca uwagę, że inwestycja nigdy się nie zwróci i nie będzie na siebie zarabiać. Ostatnia kwestia związana jest z aspektami ekologicznymi, dziś już bowiem nigdzie w Europie nie buduje się tak dużych bloków węglowych ze względu na ich wpływ na środowisko.

Warto dodać, że zarządzana przez PGE Elektrownia Bełchatów jest aktualnie największym emitentem dwutlenku węgla w tej części świata.

Reklama

URL Artykułu

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama