Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: remisowy dzień na FI

|
selectedselectedselected
Obligacje: remisowy dzień na FI  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sygnały z Fed były wczoraj podzielone na kilka etapów. O 14:30 opublikowano oficjalny tekst J. Powella przed rozpoczynającym się o 16:00 wystąpieniem. Jego przekaz był analogiczny do tego z czerwcowego posiedzenia (silny rynek pracy, silna presja inflacyjna) i nie wywołał zmian na UST. Relatywnie krótko po rozpoczęciu sesji pytań & odpowiedzi od członków Izby Reprezentantów, J. Powell brzmiał jastrzębio.

Zasugerował w przy tym, że czerwcowa decyzja o wstrzymaniu się z podwyżką stopy Fed to spowolnienie tempa zacieśniania, a nie pauza (jako analogia do zmniejszania prędkości jazdy samochodem dojeżdżając do domu – z autostrady do drogi międzymiastowej aż do miejskich ulic). Chociaż rentowności krótkiego końca UST osiągnęły dzienne szczyty podczas wystąpienia Powella (2Y na 4,75%) to odchylenie od poniedziałkowego zamknięcia było relatywnie niewielkie (7 pb.). Dodatkowo w połowie amerykańskiej sesji (ok. godz. 19:00) krótki koniec zaczął się umacniać. Mogło być to spowodowane przez mało zdecydowane komentarze ze strony przewodniczącego oddziału Fed z Chicago (centrysta, z prawem głosu) podczas wywiadu z „WSJ”. Austan Goolsbee mówił, że jeszcze nie zdecydował co do decyzji dotyczącej lipcowego posiedzenia FOMC i jest w nastawieniu „wait and see”. Po gołębiej stronie stanął w wywiadzie dla Yahoo przewodniczący Fed z Atlanty.

Obligacje:  Remisowy dzień na FI  - 1Obligacje:  Remisowy dzień na FI  - 1

Raphael Bostic (centrysta, bez prawa głosu 2023 r.). Stwierdził, że stopy powinny pozostać niezmienione do końca br., a obniżki nie powinny pojawić się do drugiej połowy 2024. Ostatecznie zmiany rentowności na UST były na koniec sesji symboliczne i wyniosły na głównych węzłach 0, -2, -2 pb. do odpowiednio 4,68% (2Y), 3,72% (10Y) oraz 3,81% (30Y).

Na bundach również obserwowaliśmy ograniczoną zmienność. Niemiecka krzywa na głównych węzłach przesunęła się o +1, 0 oraz -3 pb. do odpowiednio 3,19% (2Y), 2,41% (10Y) oraz 2,46% (30Y). Oczekujemy, że dzisiejsza sesja może być również relatywnie spokojna, jeżeli dane z amerykańskiego rynku pracy nie zaskoczą negatywnie (stabilne jobless claims). Dodatkowym źródłem zmienności będzie opisana wyżej decyzja Banku Anglii.

Reklama

Obligacje:  Remisowy dzień na FI  - 2Obligacje:  Remisowy dzień na FI  - 2

 

Niewielkie zmiany na SPW

Po danych z krajowej gospodarki sugerujących delikatnie mniejszą presję inflacyjną (nieco wolniejszy wzrost cen PPI i wynagrodzeń) obserwowaliśmy umocnienie rodzimych obligacji (ok, 5 pb. na tenorze 10Y). Jednak w kolejnych godzinach dług tracił na wartości i ostatecznie na głównych węzłach zmiany dochodowości były symboliczne i wyniosły +1, -1 oraz +1 pb. do odpowiednio 5,94% (2Y), 5,86% (5Y) oraz 5,99% (10Y). Dziś podobnie jak wczoraj nie oczekujemy, by krajowe dane miały trwały wpływ na wycenę SPW. Biorąc pod uwagę założenie, że rynki bazowe również będą relatywnie mało zmiennie, zachowanie rodzimych obligacji także powinno być spokojne.

Zobacz także: Koniec posuchy na GPW? Nadchodzi pierwszy od dawna debiut na warszawskiej giełdzie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama