Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Lekkie wzrosty rentowności za granicą

|
selectedselectedselected
Obligacje: Lekkie wzrosty rentowności za granicą | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wystąpienie Jeromego Powella oraz jego panelowa dyskusja w Sztokholmie były pozbawione odniesień do bieżącej polityki pieniężnej. Cześć obserwatorów rynku odebrała to jako gołębi sygnał w zestawieniu do ostatnich jastrzębich komentarzy innych członków FOMC, ale to należy uznać za nadinterpretację. Krzywa UST zresztą nie zmieniła się po zakończeniu dyskusji z udziałem Szefa Fed.

W kolejnych godzinach głos zabrał członek Rady Gubernatorów Fed, Michelle Browman. Jej wypowiedzi były zbieżne z komentarzami przedstawicieli FOMC z ostatnich dni (konieczność dalszego zacieśniania, utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej przez jakiś czas). Komentarze Browman nie spowodowały jednak zmian na amerykańskim rynku długu. Ogólnie sesja za oceanem była spokojna. Dochodowości UST otworzyły się nawet 10 pb. bazowych powyżej poniedziałkowego zamknięcia, ale wraz z upływającym ruch aprecjacyjny był powoli redukowany. Ostatecznie sesja zamknęła się na głównych węzłach wzrostami o 5, 8 oraz 8 pb., ponosząc dochodowości do 4,24% (2Y), 3,61% (10Y) i 3,74%(30Y).

Obligacje: Lekkie wzrosty rentowności za granicą - 1Obligacje: Lekkie wzrosty rentowności za granicą - 1

W podobnej skali i kierunku poruszał się dług strefy euro. Dotyczyło to zarówno rynków bazowych jak i peryferyjnych. Na głównych węzłach krzywa bundowa przesunęła się w górę o 4, 8 oraz 7 pb. odpowiednio do poziomu 2,65% (2Y), 2,31% (10Y) oraz 2,17% (30). Brak danych w kalendarzu makroekonomicznym sugeruje, że impulsem dla UST czy długu w strefie euro mogą być dopiero dane CPI z USA zaplanowane na czwartek.

Obligacje: Lekkie wzrosty rentowności za granicą - 2Obligacje: Lekkie wzrosty rentowności za granicą - 2

Reklama

 

Rajd krajowego długu

Po kilku sesjach silnego umocnienia rodzimych obligacji wtorek przyniósł korektę tego ruchu. Szczególnie widoczna była na środku oraz długim końcu krzywej SPW. Częściowo wynikała z sygnałów z rynków bazowych, ale patrząc na mieszaną sesję w Czechach (krótki koniec i środek spadały, długi rósł) mogło to być techniczne odreagowanie zmian od początku roku. Większość osłabienia SPW miała miejsce w pierwszej części sesji. Potem notowania już stabilizowały się. Krzywa SPW przesunęła się w ruchu wystramiającym. Na głównych węzłach zmiany wyniosły +9, +23, +20 pb. odpowiednio do poziomu 6,04% (2Y), 5,93% (5Y) oraz 6,03% (10Y). W podobnej skali zmiany były obserwowane na PLN IRS.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama