Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: FI pod wpływem awersji do ryzyka

|
selectedselectedselected
Obligacje: FI pod wpływem awersji do ryzyka | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajszy wywiad agencji Reuters z holenderskim przedstawicielem EBC pokazuje, że jastrzębie skrzydło banku nadal będzie wspierać zacieśnienie polityki pieniężnej. Klaas Knot mówił, że presja bazowego komponentu inflacji nie maleje i jest mało prawdopodobne, że EBC zakończył podwyżki stóp procentowych. Dodatkowo Knot stwierdził, że zaburzenia w sektorze bankowym musiałby mieć „silny, stały wpływ, by zmienić bazowy scenariusz dla inflacji”.

Poza wywiadem z przedstawicielem EBC wczesnym popołudniem pojawiły się cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Nowe zasiłki były nieco niższe niż oczekiwał rynek (191 tys., prog. 197 tys). Również czterotygodniowa średnia utrzymała się poniżej 200 tys.

Obligacje: FI pod wpływem awersji do ryzyka - 1Obligacje: FI pod wpływem awersji do ryzyka - 1

Zachowanie UST oraz bundów było wczoraj uzależnione głównie od nastrojów na Wall Street. Początkowe wzrosty indeksów giełdowych osłabiały obligacje rynków bazowych. Gdy jednak indeks S&P 500 zaczął redukować wcześniejsze wzrosty, dochodowości na krótkim końcu krzywej zaczęły gwałtownie spadać. Ostatecznie rentowności na głównych węzłach UST spadły o 20, 10 oraz 2 pb. do odpowiednio 3,76% (2Y), 3,38% (10Y) oraz 3,66% (30Y). W przypadku bundów zmiany również były duże. Dochodowości niemieckiej krzywej zmieniły się na głównych węzłach o 16, 11 oraz 6 pb do odpowiednio 2,47% (2Y), 2,17% (10Y) oraz 2,24% (30Y). Zaplanowane na dziś komentarze ze strony członków Rezerwy Federalnej oraz nastroje na Wall Street będą prawdopodobnie głównymi czynnikami zmienności na UST i bundach.

Reklama

Obligacje: FI pod wpływem awersji do ryzyka - 2Obligacje: FI pod wpływem awersji do ryzyka - 2

 

Kolejna względnie spokojna sesja na SPW

Krajowe obligacje ponownie oparły się podwyższonej zmienności na rynkach bazowych. Stabilizację wsparły zgodne z oczekiwaniami dane o krajowym bezrobociu (5,5%), a komentarze ze strony przedstawiciela RPP, Przemysła Litwiniuka (o tym, że istnieje przestrzeń do podwyżki stóp procentowych do 7,00%) zostały przyjęte spokojnie przez rynek. Ostatecznie krzywa SPW przesunęła się na głównych węzłach o +2, -4 oraz -6 pb. do odpowiednio 5,91% (2Y), 5,90% (5Y) oraz 5,96% (10Y). Oczekujemy kolejnej relatywnie spokojnej sesji na SPW szczególnie, jeśli nastroje na rynkach bazowych ustabilizują się.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama