Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania GPW: akcje Mabionu drożeją o ponad 18%, walory KGHM wraz z ceną miedzi odreagowały

|
selectedselectedselected
Notowania GPW: akcje Mabionu drożeją o ponad 18%, walory KGHM wraz z ceną miedzi odreagowały | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z porannymi wskazaniami kontraktów futures, czwartkowa sesja całkowicie wymazała środowe spadki w Europie. Główne indeksy zyskiwały od 1,51% (FTSE MiB) do 2,14% (IBEX), nadrabiając większość dystansu, który zbudował się do USA w związku z informacjami o porozumieniu ws. podwyższenia limitu długu. W amerykańskim Senacie faktycznie przegłosowano wczoraj ustawę podnoszącą limit zadłużenia o 480 mld USD, które powinny z nawiązką wystarczyć, by rząd mógł finansować wydatki do grudnia.

 

Warszawska giełda także notowała zwyżki, choć wyraźnie mniejsze – WIG20 zyskał 0,43%, mWIG40 0,53%, a sWIG80 1,39%

Bilans tego tygodnia wciąż pozostaje jednak rewelacyjny na tle świata. Jedyną większą ujemną kontrybucję do głównego indeksu wnosiło wczoraj LPP, kontynuujące ruch korekcyjny po konferencji wynikowej. Na drugim biegunie WIG20 znalazł się KGHM (+3,56%), odreagowujący wraz z miedzią wcześniejsze spadki. Wśród średnich spółek dzień należał do Mabionu, drożejącego o 18,14% bez jasnego powodu. W trzecim szeregu silnie drożały MCI (+8,89%), Cognor (+7,38%) i Trakcja (+7,28%), a największą dodatnią kontrybucję wniosło BNP (+4,44%).

 

Reklama

 

S&P500 odbiło o kolejne 0,83%, a NASDAQ o 1,05%

W naszej opinii wyczerpuje to potencjał dalszych wzrostów pod chwilowe zażegnanie problemów budżetowych. Dzisiejsza sesja może mieć naszym zdaniem charakter spadkowy, choć giełdy w Azji rosną, a notowania kontraktów futures znajdują się w okolicy poziomów neutralnych. Właściwie każdy scenariusz dotyczący danych z rynku pracy mógłby stać się pretekstem do korekty. Oficjalny konsensus mówi o wzroście zatrudnienia we wrześniu o 490 tys. (vs. 235 tys. w sierpniu). Większość analityków spodziewa się także wyraźnej rewizji w górę liczb za poprzedni miesiąc (efekt sezonowego opóźnienia w zbieraniu informacji z przedsiębiorstw).

Zakładamy, że statystyki BLS mogą okazać się lepsze od oczekiwań, czemu powinno sprzyjać wygasanie efektu delty widoczne w raporcie ADP

Oznacza to jednak prawdopodobnie dalszy ruch rentowności w górę i niemal pewność co do rozpoczęcia taperingu w listopadzie. Problem w tym, że gorsze od konsensusu liczby wcale nie zatrzymają naszym zdaniem FOMC, więc nawet jeśli pojawiłby się efekt wzrostu wycen długu i delikatnej rewizji oczekiwań co do działań Fed w końcówce roku, byłby zapewne chwilowy. Dane musiałyby być naprawdę katastrofalne, by opóźnić zacieśnienie polityki monetarnej – jak twierdzi Anna Wong, ekonomistka Bloomberga, nawet połowa spodziewanego wzrostu wystarczy, by Fed pozostał przy swoich planach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama