Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania giełdowe (Polska): RPP – nie chce, ale musi

|
selectedselectedselected
Notowania giełdowe (Polska): RPP – nie chce, ale musi | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś odbędzie się dziewiąte posiedzenie RPP w tym roku. Na każdym z dotychczasowych stopy procentowe były podnoszone. W pierwszej połowie ’22 w znacznym tempie (50-100 p.b. na posiedzenie), w drugiej już obserwowaliśmy ewidentne hamowanie (50 p.b. w lipcu i 25 p.b. we wrześniu), połączone ze zmianą retoryki na zdecydowanie bardziej łagodną.

RPP z jednej strony ocenia, że polityka monetarna jest blisko optymalnego poziomu, ale z drugiej boryka się wciąż z podwyższoną presją na podwyżki stóp. Ta wynika z kilku elementów. Po pierwsze krajowa inflacja CPI wciąż rośnie i zaczyna wychodzić (górą) poza oczekiwania rynkowe i prognozy NBP (z lipcowej projekcji). Po drugie złoty jest słaby, a więc kanał walutowy polityki monetarnej jest niedrożny.

Notowania giełdowe (Polska i świat): RPP – nie chce, ale musi - 1Notowania giełdowe (Polska i świat): RPP – nie chce, ale musi - 1

I wreszcie po trzecie, na rynkach bazowych presja inflacyjna również wykracza poza oczekiwania, na co główne banki centralne (Fed, EBC) odpowiadają zaostrzeniem retoryki i adekwatnymi działaniami, podnosząc tym samym poprzeczkę dla NBP. Podsumowując. Uważamy, że RPP dziś raczej ponownie podwyższy stopy procentowe. Zatrzymanie cyklu w tym momencie byłoby zbyt mocnym sygnałem, że cykl w zasadzie dobiegł końca. W obecnym otoczeniu, kiedy ryzyka inflacyjne są wciąż skierowane w górę, tego typu przekaz mógłby doprowadzić do wyraźnego zwiększenia presji na osłabienie złotego.

Notowania giełdowe (Polska i świat): RPP – nie chce, ale musi - 2Notowania giełdowe (Polska i świat): RPP – nie chce, ale musi - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama