Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niesamowita jest siła polskiego rynku. Blisko trzydziestoprocentowy wzrost budzi szacunek

|
selectedselectedselected
Niesamowita jest siła polskiego rynku. Blisko trzydziestoprocentowy wzrost budzi szacunek | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jeśli spojrzymy na przebieg indeksu WIG na tle indeksów amerykańskich (S&P500 oraz NASDAQ-100) a także niemieckiego DAX, od października, czyli wówczas, gdy rynki notowały dna, to widzimy, że król jest tylko jeden. Blisko trzydziestoprocentowy wzrost jest imponujący.

 

Indeks WIG królem na polskim rynku akcji – siła która pcha nasz parkiet do przodu - 1Indeks WIG królem na polskim rynku akcji – siła która pcha nasz parkiet do przodu - 1

 

Reklama

Nie będę zastanawiał się nad wyjaśnieniami tych wzrostów, co rynek już dyskontował, co było oczywiste i dlaczego „wiadomo, że ten wzrost był nieunikniony”. Interpretacje na rynku są łatwe i zbyt kuszące do tego, żeby je prezentować (Zmieniło się wiele i nic). Mnie zdecydowanie bardziej fascynuje styl wzrostów trwających od października. Niemal jak z podręcznika do analizy technicznej, bez rozdziałów o pułapkach, fałszywych wybiciach i korektach, które znoszą znaczącą część fali głównego impulsu.

 

Spójrzmy na trwającą dwanaście miesięcy poprzedzającą aktualny trend – falę bessy. WIG spadł z blisko 76 tys. punktów do niemal 44 tysięcy. Możemy w niej wydzielić 5-6 podfal spadkowych, przedzielanych korektami, które z wyjątkiem tych zaznaczonych żółtymi kwadratami – odbierały niemal całość wcześniejszych spadków, za każdym razem dając możliwe złudzenie, że właśnie następuje zakończenie zniżek, a dla wielu traderów oczywiście odpalając nawet najszersze poziomy stop dla krótkich pozycji.

 

Indeks WIG królem na polskim rynku akcji – siła która pcha nasz parkiet do przodu - 2Indeks WIG królem na polskim rynku akcji – siła która pcha nasz parkiet do przodu - 2

Reklama

 

Pod pewnymi względami, aktualne wzrosty przypominają fale zaznaczone na wykresie niebieskimi obszarami – zarówno jeśli chodzi o czas trwania, jak i przybliżony zakres. Nie chcę bawić się tutaj w modne analogie i nakładanie wykresów na siebie, żeby pokazać możliwy przebieg dalszych wzrostów – bo to zupełnie nie uzasadnione ekstrapolacje. Zwracam wyłącznie uwagę na podobieństwo.

 

Siła naszego rynku jest faktem. Słabość rynku amerykańskiego również. Być może więc część kapitałów przesunęła się na rynki europejskie, wybierając według znanych sobie kryteriów różne z nich, wśród których warszawska giełda pełni bardzo istotną rolę.  Lepsze od polskich są akcje tureckie, indeks tamtego rynku zyskał od października ok. 45 procent, ostatnio mocno spadając.

 

Reklama

Indeks WIG królem na polskim rynku akcji – siła która pcha nasz parkiet do przodu - 3Indeks WIG królem na polskim rynku akcji – siła która pcha nasz parkiet do przodu - 3

 

Ale pozostałe rynki, Francja, Węgry, Niemcy zachowują się podobnie. Najsłabszy wzrost mają akcje czeskie. Nie bez znaczenia jest naturalnie fakt, że zmiany indeksów te podawane są w walucie krajowej, więc dla inwestorów z zewnątrz znaczenie miała jeszcze ewentualna słabość waluty.

Na razie pozostaje nam się cieszyć, że rośniemy, bo być może przyciągnie to wielu innych inwestorów (i naturalnie spekulantów) pozwalając przedłużyć czas hossy.

 

Reklama

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj więcej 

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Grzegorz Zalewski

Grzegorz Zalewski

Grzegorz Zalewski – Na rynku od 1993 r. Twórca portalu futures.pl Autor książki “Kontrakty terminowe w praktyce” i “Droga inwestora”. Prowadzi szkolenia dot. analizy technicznej, instrumentów pochodnych. Pisuje felietony od 1996 r. na różnych łamach pod ogólnym hasłem “wokół parkietu?”.


Reklama
Reklama