Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NIemiecki DAX coraz bliżej psychologicznej bariery. Będą spadki?

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym w piątek na Starym kontynencie była publikacja danych dotyczących inflacji w Niemczech, która okazała się zgodna z oczekiwaniami zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Inflacja CPI wyniosła 2,2% r/r oraz 0,4% m/m. Indeks DAX rozpoczął sesję od wzrostów jednak ostatecznie stracił 0,13% i od kilku dni oscyluje wokół psychologicznego poziomu 18000 pkt.

NIemiecki DAX coraz bliżej psychologicznej bariery. Będą spadki?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Stanach Zjednoczonych opublikowano natomiast Indeks Uniwersytetu Michigan, który wykazał w kwietniu spadek do 77,9 pkt. wobec 79,4 pkt. poprzednio (przy prognozie 79 pkt.). Wzrostowi uległy oczekiwania inflacyjne – krótkoterminowe do 3,1% z 2,9%, a długoterminowe do 3,0% z 2,8%. S&P500 zniżkował o 1,46%.

____Baranowicz - akcje - Tickmill____

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W przyszłym tygodniu w poniedziałek GUS opublikuje finalne dane o inflacji CPI w marcu. Według wstępnego szacunku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w ubiegłym miesiącu o 0,2% m/m a roczna dynamika cen zwolniła do 1,9% r/r. W marcu potaniała żywność (-0,2% m/m) i nośniki energii (-0,4% m/m). Ekonomiści BNP Paribas szacują, że ceny w kategoriach bazowych (z wyłączeniem energii, paliw i żywności) zwiększyły się natomiast o około 0,4% m/m, a w ujęciu rok do roku inflacja bazowa wyniosła 4,6% r/r. Oficjalne dane o inflacji bazowej zostaną opublikowane przez NBP we wtorek 16 kwietnia.

W krótkim terminie niższe ceny surowców i mocniejszy złoty powinny dalej oddziaływać tłumiąco na ceny dóbr konsumpcyjnych. Ostateczna trajektoria inflacji będzie jednak silnie zależna od czynników podatkowo regulacyjnych. W kwietniu wpływać na roczną dynamikę cen zacznie podwyżka stawki VAT na artykuły spożywcze do poziomu 5%.

Reklama

Poza Polską istotnymi pozycjami w przyszłotygodniowym kalendarzu będą publikacje danych o marcowej sprzedaży detalicznej (poniedziałek) i produkcji przemysłowej (wtorek) w Stanach Zjednoczonych. W Chinach we wtorek przedstawione zostaną natomiast wstępne szacunki wzrostu PKB w pierwszym kwartale. Według prognoz gospodarka Państwa Środka zwiększyła się w okresie styczeń - marzec o 5% r/r.

 

Zobacz także: Akcje CD Projekt RED powoli pną się do góry

 

niemiecki dax coraz blizej psychologicznej bariery beda spadki grafika numer 1niemiecki dax coraz blizej psychologicznej bariery beda spadki grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama