Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najbardziej kuszący trade roku – czyli indeks Nasdaq i jego historia

|
selectedselectedselected
Najbardziej kuszący trade roku – czyli indeks Nasdaq i jego historia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bez wątpienia jedną z największych niespodzianek zakończonego roku była postawa amerykańskich spółek technologicznych. Indeksy Nasdaq Composite i Nasdaq 100 straciły po około 30 procent, co lokuje 2022 rok jako jeden z najgorszych w historii. Spojrzenie na zachowanie rynku po takich przecenach zmusza do postawienia pytania: czy nie stajemy przed okazją, jakie zdarzą się raz na dekadę?

 

 

Zakończony rok przyniósł masę zaskoczeń i jeszcze więcej niespodzianek. W finale roku spółki Apple i Tesla grane były w pobliżu rocznych – i nie tylko rocznych – minimów. Przeceny liderów branży po 70 procent były może nie standardem, ale rzeczywistością, z jaką musieli mierzyć się inwestujący w spółki wzrostowe. Każdy oczywiście miał swoją teorię, co spowodowało tak dynamiczne korekty optymizmu. Jedne zmienne były łatwiejsze do zidentyfikowania, a inne bardziej teoretyczne niż praktyczne. Niemniej, nawet na GPW zauważyliśmy, że w zakończonym roku WIG20 z Nasdaq Composite.

Reklama

 

Patrząc jednak na historyczne notowania indeksów amerykańskiej giełdy Nasdaq trudno nie odnotować, iż spadki o tej skali w przeszłości były raczej okazjami do zakupów. Poniższy wykres pokazuje zmiany procentowe indeksu Nasdaq 100 (100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie Nasdaq), który na przestrzeni blisko 40 lat tylko 7 razy notował spadki w skali roku, z czego trzy przypadły na wygaszanie bańki spekulacyjnej tzw. dotcoms. Kolejne przeceny były odrabiane właściwie z marszu.

 

Najbardziej kuszący trade roku – czyli indeks Nasdaq i jego historia - 1Najbardziej kuszący trade roku – czyli indeks Nasdaq i jego historia - 1

 

Czytelnik przyzna, że historia Nasdaqa 100 wygląda kusząco. Ostrzeżenie z wygaszania bańki spekulacyjnej dodaje potencjalnemu zakładowi dawkę niepewności, która straszy poważnym poparzeniem. W istocie ówczesna seria przecen po przeszło 30 procent zniechęca do gry, ale jak uświadomić sobie, że owe spadki były tylko wygaszaniem bańki spekulacyjnej 1998-2000 – przed bańką w grudniu 1997 Nasdaq 100 był na poziomie około 1000 punktów i wrócił w okolice 1000 punktów w grudniu 2002 roku – to seria 3×30 procent ma nieco odmienny kontekst od innych zmian tej skali.

Reklama

 

Odważę się powiedzieć, że to najbardziej kuszący potencjalny trade, z jakim wchodzimy jako spekulanci w nowy rok. Wydaje mi się nawet ciekawszy od pytania Bitcoin’a, bo BTC ma za sobą moment, który Nasdaq miał w latach 2000-2002. Równie dynamiczne spuszczenie powietrza i równie dużo wątpliwości, co do przyszłości. Z obowiązku odnotujmy, że jeśli coś wygląda zbyt ładnie na wykresach, to prawdopodobnie nadzieja wygrywa właśnie ze zdrowym rozsądkiem i okazja roku może się w finale okazać porażką roku. Jak wiemy, historia nie daje żadnej gwarancji, że zechce się łatwo powtórzyć.

 

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj więcej 

 

Reklama

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama