Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW]

|
selectedselectedselected
Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym raporcie aktualizujemy nasze prognozy oraz wycenę spółki Synektik po publikacji wyników za 2Q22/23. W oparciu o nowe prognozy wyników finansowych oraz bieżącą stopę wolną od ryzyka ustalamy naszą wycenę wartości godziwej spółki na 75.0 PLN/akcję, co implikuje 0% potencjał wzrostu względem aktualnej ceny. Obniżamy rekomendację do TRZYMAJ. Synektik notuje wysoki popyt na dostawy robotów chirurgicznych da Vinci, spółka przebiła nasze wcześniejsze oczekiwania dotyczące sprzedaży systemów da Vinci w Polsce i Czechach.

Zibacz także: Synektik: spółka sprzedała dwa urządzenia da Vinci, jedno w Polsce i jedno w Czechach

 

 

Wierzymy, że dynamika utrzyma się w kolejnych latach, m. in. w miarę wzrostu ilości zabiegów w Polsce. Zakładamy teraz, że Synektik dostarczy 18/14/12 robotów chirurgicznych da Vinci odpowiednio w latach 2022/23, 2023/24 i 2024/25. Po ostatnim wzroście cen akcji Synektik notowany jest na poziomie 8.9x EV/skor. EBITDA dla 2022/23E i 8,9x dla 2023/24E; naszym zdaniem na ten moment potencjał wzrostu się wyczerpał, w związku z czym obniżamy rekomendację Synektik do TRZYMAJ.

Kumulacja kontraktów na roboty da Vinci. W 1 połowie 2022/23 Synektik sprzedał dziesięć robotów chirurgicznych da Vinci, i podpisał umowy na kolejne osiem robotów, których dostawy powinny być rozliczone w obecnym roku finansowym. Zakładamy sprzedaż pięciu robotów w 3Q22/23 i trzech w 4Q22/23, łącznie 18 urządzeń vs. 16 nasze wcześniejsze założenia. W związku z utrzymującym się dużym popytem (także w Czechach i na Słowacji), nierównym rozmieszczeniem geograficznym robotów chirurgicznych w Polsce oraz potencjalnym rozszerzeniem zakresu refundacji NFZ, podnieśliśmy nasze prognozy sprzedaży na kolejne lata: zakłada 14 dostaw w 2023/24 (poprzednio 11) i 12 dostaw w 2024/25 (poprzednio 10). Naszym zdaniem liczba robotów chirurgicznych w Polsce może spokojnie osiągnąć w ciągu najbliższych kilku lat 50-60, co powinno wspierać przychody Synektik ze sprzedaży urządzeń, a także zwiększy cykliczne przychody z serwisu i materiały eksploatacyjne.

Reklama

Skorygowana EBITDA na poziomie 65.4 mln zł w 2022/23. Ponieważ obecnie prezentowany backlog umów na dostawy da Vinci jest powyżej naszych wcześniejszych prognoz, podwyższamy nasze prognozy na 2022/23: szacujemy 359 mln PLN przychodów (poprzednio 325 mln PLN), 65.4 mln PLN znormalizowanego zysku EBITDA (poprzednio 59.8 mln PLN) i 32.0 mln PLN zysku netto (poprzednio 28.2 mln PLN). Zakładamy, że dywidenda kolejnym roku obrotowym może się niemal podwoić rdr do 1.1 PLN/akcję.

Wycena. Uwzględniając nowe prognozy finansowe i walutowe oraz aktualną stopę wolną od ryzyka, podwyższamy wartość godziwą spółki (100% DCF) do PLN 75.0/akcję z PLN 56.7/akcję. Nowa wycena implikuje 0% potencjału wzrostu względem aktualnej ceny rynkowej, przez to obniżamy rekomendację do Trzymaj.

Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 1Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 1

Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 2Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 2

 

Wycena

Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 3Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 3

Reklama

 

 

Ryzyka

W tej sekcji przedstawiamy główne ryzyka dla Synektik.

Ryzyko makroekonomiczne. Synektik prowadzi działalność na lokalnym rynku zdrowotnym, gdzie największym finansującym służbę zdrowia jest publiczny płatnik NFZ. NFZ ustala zasady refundacji, limity i wyceny poszczególnych procedur medycznych. Ma to wpływ m.in. na popyt na urządzenia medyczne dystrybuowane przez Synektik, jak i pośrednio na popyt oraz cenę radiofarmaceutyków wytwarzanych przez spółkę. Kondycja gospodarki oraz budżet NFZ ma przez to duży wpływ na spółkę, ewentualny kryzys gospodarczy byłby ryzykiem dla Synektika.

Ryzyko niepowodzeń i opóźnień w projektach badawczo-rozwojowych. Ryzyko dotyczy prac rozwojowych nad innowacyjnym kardioznacznikiem. W naszym modelu nie wyceniamy projektu kardioznacznika, aczkolwiek decyzje dotyczące dalszego rozwoju projektu (ewentualny partnering, rozpoczęcie kolejnej fazy badań klinicznych) miałyby istotny wpływ na wycenę fundamentalną spółki.

Ryzyko podaży akcji. Uważamy, że istnieje pewne ryzyko podaży akcji ze strony Pana Mariusza Książka, który posiada 26% udziałów w spółce. Obecna cena akcji Synektik jest wyższa niż cena, po której dokonywał zakupu akcji 5 lat temu.

Reklama

Ryzyko walutowe. Synektik, mimo iż operuje w zdecydowanej większości na rynku CEE posiada pewną ekspozycję na wahania kursu USD względem PLN i CZK. W krótkim terminie, spółka może odczuć wyższe koszty zakupu urządzeń (wyrażone w USD) względem ofert cenowych wyrażonych w walutach lokalnych (wpływ na marżę brutto). Z drugiej strony, aprecjacja USD powinna pozytywnie wpłynąć na przychody z materiałów zużywalnych. Dodatkowo kurs USDPLN będzie miał wpływ na koszty badan klinicznych kardioznacznika prowadzone w Stanach Zjednoczonych.

Konkurencja. Synektik jest dystrybutorem pierwszego na rynku i obecnie najpopularniejszego robota chirurgicznego urządzenia da Vinci. Przez to jest jedynym oferującym w przetargach na dostawy systemu robotycznego. Na światowym rynku zaczęły się pojawiać nowe urządzenia stanowiące konkurencję dla rozwiązania Intuitive Surgical, w związku z tym widzimy ryzyko, że w średnim terminie również na rynkach Synektik (Polska, Czechy, Słowacja) może pojawić się konkurent dla Synektika.

 

Prognozy finansowe

Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 4Masz akcje Synektik? Najnowsza aktualizacja prognoz dla spółki [raport na zlecenie GPW] - 4

 

 

Reklama

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama