Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje Mostostal Zabrze? Sprawdź najnowszą prognozę wyników finansowych za 2Q23

|
selectedselectedselected
Masz akcje Mostostal Zabrze? Sprawdź najnowszą prognozę wyników finansowych za 2Q23
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przedstawiamy nasze prognozy wyników Mostostalu Zabrze za 2Q23. Spodziewamy się wyniku jednego z najlepszych w całej historii spółki i najlepszego od ponad dekady. Poza oczekiwanymi przez nas bardzo dobrymi wynikami poszczególnych segmentów, dodatkowy wpływ będzie miała zaraportowana przez spółkę wygrana w sporze z Wood Environment. Ważne jest, że wynik arbitrażu nie tylko oznacza możliwość zaksięgowania przychodów z tytułu prac dawno wykonanych, ale też wpływ gotówki w wysokości 42 mln PLN. Z uwagi na fakt, że zasądzona kwota jest uznaniem wartości prac zrealizowanych przez Mostostal Zabrze w ramach budowy bazy systemu AEGIS Ashore w Redzikowie, w naszej opinii nie powinno się jej traktować jako one-off, a jako opóźniona płatność z tytułu realizacji standardowego biznesu budowlanego. Wpływ wyniku sporu z Wood, w wysokości +9 mln PLN, uwzględniliśmy w pozycji finansowej.

Prognozujemy 405 mln PLN przychodów wypracowanych przez Grupę Mostostal Zabrze w 2Q23, 18,5 mln PLN wyniku operacyjnego i w tej samej wysokości wyniku netto. Godne uwagi jest, że oznacza to wynik netto po półroczu bliski wynikowi za cały ubiegły rok.

Bardzo dobrego wyniku spodziewamy się w segmencie Realizacji przemysłowych i projektowania, co było efektem kończenia dużego kontraktu zawartego z BASF Schwarzheide na prefabrykację i montaż instalacji chemicznej oraz kończenia prac przy remoncie wielkiego pieca dla ArcelorMittal Poland. W przypadku pierwszego ze wspomnianych kontraktów spodziewamy się ostatecznego rozliczania w 3Q, czyli spodziewamy się efektu wyższej marży dopiero w 3Q23.

W segmencie Budownictwo ogólne i inżynieryjne kontrakt na budowę spalarni śmieci dla POSCO Engineering & Construction zaawansowany jest w około 75% i spodziewamy się zaksięgowania sporego zakresu prac. Dodatkowo spółka w zaawansowanym stopniu realizuje kilka innych dużych kontraktów, na czele z budową data-center Microsoftu na zlecenie Mercury Engineering, budową fabryki baterii dla SK Ecoplant oraz budową hali logistycznej w Gliwicach dla Transgourment Polska. W rezultacie przychody segmentu mogą być wyższe od wykazanych przed rokiem o 55%.

Poczynione nakłady inwestycyjne, których efekty widoczne były już w poprzednich kwartałach powinny przynieść wyższe o 20% w ujęciu r/r przychody segmentu Konstrukcji maszynowych. Znaczne umocnienie PLN do EUR i USD prawdopodobnie jednak wpłynęło negatywnie na jego konkurencyjność, więc spodziewamy się nieznacznego spadku w ujęciu q/q. Z tego też powodu prognozujemy słabszy wynik operacyjny segmentu.

Reklama

Masz akcje Mostostal Zabrze? Sprawdź, najnowszą prognozę wyników finansowych za 2Q23  - 1Masz akcje Mostostal Zabrze? Sprawdź, najnowszą prognozę wyników finansowych za 2Q23  - 1

Na poziomie finansowym największą pozycja będzie wspomniany już wynik arbitrażu, ale też znaczne umocnienie PLN przełoży się na większe kwoty wyniku na szeregu zabezpieczeń, zarówno surowców, kontraktów, jak i walut. Nadal też powinna utrzymać się relatywnie wysoka stopa podatkowa, będąca efektem rozliczania licznych kontraktów eksportowych.

Wydarzeniem wartym odnotowania, które może mieć miejsce jeszcze przed publikacją wyników, jest zapowiadana publikacja nowej strategii działania. Spółka zwlekała z tym do czasu poznania wyniku sporu z Wood i informacji w jakiej wielkości może się spodziewać wpływu dodatkowych funduszy. W oparciu o informacje pozyskiwane od spółki podczas ostatnich konferencji wynikowych, spodziewamy się sporego nacisku na nadchodzące programy „zielonej stali”, czyli modernizacji europejskiego hutnictwa, którego głównym kierunkiem będzie odejście od węgla do zasilania wodorem.

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama