Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs KGHM- cena miedzi uderza w giełdowego giganta

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spółka KGHM to światowy producent srebra i przede wszystkim miedzi. Ponad 50- letnie doświadczenie przekłada się na dynamiczny rozwój grupy. Celem jest produkcja ponad 700 tysięcy ton miedzi rocznie. W skład struktury grupy wchodzi kilkadziesiąt podmiotów, które skupione są wokół działalności podstawowej. Co ważne kurs KGHM na giełdzie nie notuje spektakularnych wzrostów już od ponad 2 lat.

Ostatnia mocniejsza zwyżka kursu miedziowego giganta miała miejsce w 2016 roku. Wtedy z poziomu 51 złotych za akcje KGHM kurs osiągnął pułap 136 złotych. To wszystko w zaledwie 14 miesięcy. Inwestorzy, którzy dobrze wybrali moment zakupu i następnie zamknięcia pozycji mogli cieszyć się zyskiem na poziomie 266%. To oznacza, że KGHM nie możemy zaliczyć do spółek giełdowych, na których nic się nie dzieje.

 

Chcesz dowiedzieć się jak inwestować na rynku Forex? Weż udział w darmowym kursie online

 

Reklama

BIORĘ UDZIAŁ

 

Co wpłynęło na dynamiczne wzrosty kursu KGHM

W 2016 roku ogromny wpływ na sukces byczych spekulantów na spółce KGHM miała miedź. Dokładnie dynamicznie rosnąca ceny miedzi. W styczniu 2016 roku kurs miedzi plasował się w okolicach 1.94 podczas gdy w lutym 2017 roku za miedź trzeba było płacić ponad 2.80. Daje to wzrost cen miedzi na poziomie 47%. Żeby jeszcze wyraźniej pokazać zależność kursu KGHM w stosunku do cen miedzi wystarczy nanieść oba wykresy na siebie. Lokalne wierzchołki kursu KGHM pokrywają się z wierzchołkami cen miedzi.

 

Kurs akcji KGHM w porównaniu do cen miedziKurs akcji KGHM w porównaniu do cen miedzi

Reklama

Wykres 1. Kurs KGHM w porównaniu do ceny miedzi. Źródło tradingview.com

 

Analiza kursu miedzi

Okres popularności i rosnących cen surowców przypada na okres gdy na rynkach akcyjnych zaczyna panoszyć się bessa. Spadki cen akcji powodują, że inwestorzy szukając alternatywy kierują swoje środki w stronę bezpiecznych przystani oraz surowców, ale głównie tych szlachetnych. Wystarczy spojrzeć na notowania miedzi w okresie ostatniego kryzysu finansowego zapoczątkowanego upadkiem Lehman Brothers. Wtedy akcje KGHM razem z miedzią notowały dynamiczną przecenę. Aktualnie kurs miedzi znajduje się na rocznych minimach. Wsparcie dla ceny miedzi stanowi strefa 2.54 - 2.50. Dopiero jej przebicie może zwiastować pogłębienie się spadku.

 

Czytaj także: Kompletna strategia tradingowa

Być może jesteś już doświadczonym Traderem dysponującym własną strategią inwestycyjną zbudowaną na bazie wieloletnich doświadczeń w inwestycjach na giełdzie. Jeżeli tak, przedstawione przez nas zagranie stanowić może skuteczne uzupełnienie w Twoim trading planie. Zachęcamy do przetestowania przedst.. Czytaj
Kompletna strategia tradingowa

 

Co w przypadku KGHM rekomendują domy maklerskie?

Aktualny kurs KGHM oscyluje w okolicach 86 złotych. W zasadzie większość Domów Maklerskich, które wydało rekomendacje dot. KGHM jest zgodna - wycena jest zbyt niska. W lipcu rekomendacje KUPUJ z kursem docelowym 110 złotych wydał Dom Maklerski BOŚ. W czerwcu podobną rekomendację wypuścił dział analiz Domu Maklerskiego mBanku z ceną docelową 112,92 złotych. Sceptycznie nastawiony do wyceny spółki KGHM jest Haitong Bank. Rekomendacja Sprzedaj, wydana w kwietniu tego roku z ceną docelową na poziomie 79,30 zł prawie przez rynek została zrealizowana.

Istotne dla ewentualnego utrzymywania pozycji długich na spółce KGHM jest reakcja kursu na poziom wsparcia w okolicach 84 złote. Do momentu kiedy kurs akcji KGHM nie przebije tego poziomu można mówić o szansie na wzrosty. Cena docelowa na poziomie 110 złotych jest w zasięgu, ale najpierw inwestorzy muszą uporać się z przeszkodą usytuowaną w okolicach 97 - 98 złotych.

Reklama

Sprawdź aktualny kurs miedzi tutaj.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama