Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) mocno w dół po komunikacie EBC. Krajowe indeksy na minusie

|
selectedselectedselected

Zgodnie z naszymi obawami, czwartkowa sesja, mimo neutralnego otwarcia, okazała się w Europie spadkowa. W okolicach posiedzenia EBC euro zaczęło się umacniać, ale ruch odwrócił się bardzo szybko, w efekcie czego zobaczyliśmy pierwszy od jakiegoś czasu test 1,07 na EURUSD.

Kurs eurodolara (EUR/USD) mocno w dół po komunikacie EBC. Krajowe indeksy na minusie
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

C. Lagarde powiedziała m.in. że są członkowie Rady, którzy już są gotowi do obniżek stóp, wzmocniła narrację o czerwcu jako starcie cyklu (zaznaczając jednak, że ścieżka nie jest założona z góry) i zasugerowała, że decyzje nie będą bardzo zdeterminowane chwilowymi wahaniami inflacji, zaznaczając, że EBC oczekuje, iż będzie ona fluktuować do końca tego roku i dopiero w przyszłym osiągnie cel. Ani to łagodne stanowisko, ani dane PPI z amerykańskiego rynku pracy nie wystarczyły, by wygenerować jakikolwiek ruch w górę. W drugiej połowie sesji zobaczyliśmy drugą falę przeceny, dopiero w samej końcówce dnia doszło do lekkiego odbicia. Główne indeksy traciły od 0,27% (CAC40) do 1,16% (IBEX).

____Baranowicz - akcje - Tickmill____

WIG20 spadł o 1,28%, mWIG40 o 1,05%, a sWIG80 o 0,23%. Bardzo silnie korygowały się banki, wiedziony przez PKO (-2,90%) i Pekao (-2,89%) sektor stracił koszykowo 2,78%. 7,86% traciło JSW po doniesieniach o spadku produkcji węgla w 1Q2024 o 7,3% r/r i informacjach, że w kopalni Budryk może dojść do zmniejszenia produkcji o ok. 400 tys. ton. 2,17% tracił Orlen, podczas gdy coraz więcej miejsca w mediach zajmuje temat odpisów na 1,6 mld zł w wyniku podejrzanych transakcji szwajcarskiej spółki-córki.

 

Reklama

Wzrost inflacji PPI o 0,2% m/m (prognozy: 0,3% m/m) wystarczył, by rynek amerykański odrobił większość środowych strat i to pomimo, że korekta wzrostów rentowności na rynku długu była bardzo ograniczona. S&P500 wzrosło o 0,74%, a NASDAQ aż o 1,68% - takiej dysproporcji nie widzieliśmy od dawna. Przeszło czteroprocentowe wzrosty notowały Broadcom, Apple i nVIDIA, dwuprocentowe Alphabet i AMD, niewiele mniejsze Amazon i Tesla – u progu sezonu wynikowego wiara w dobre raporty liderów setora technologicznego wydaje się silna. Bloomberg wylicza, że o ile wzrost zysków dla całego S&P500 wyniesie w 1Q2024 3,8% r/r (wg FactSet oczekiwania są nawet nieco niższe), dla Magnificent 7 będzie on dokładnie 10-krotnie wyższy. Na dyproporcje między indeksami wpływała też słabsza kondycja banków - 5,25% tracił Morgan Stanley po doniesieniach, że SEC przyjrzy się, czy spółka podejmowała wystarczające działania, by zapobiegać praniu brudnych pieniędzy przez najzamożniejszych klientów.

 

W godzinach porannych silnie spada Hang Seng, na minusie jest większość giełd azjatyckich, rośnie tylko Nikkei. Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy są neutralne, tych na europejskie sugerują pozytywne otwarcie w Europie po wczorajszym doskonałym zamknięciu Wall Street. Na dalszy przebieg dnia wpływ będą miały wyniki amerykańskich banków – sezon wynikowy otworzą dziś Citigroup, JP Morgan i Well’s Fargo, poznamy też raport Uniwersytetu Michigan. Interesującym aspektem sesji będzie, czy z uwagi na weekendowe ryzyko geopolityczne (perspektywę ataku Iranu lub jego sojuszników na Izrael) nie zobaczymy dziś presji podażowej w dalszej części dnia. Wprawdzie trudno obecnie mówić, że nowe rekordy kruszców sugerują obawy w tym zakresie – złoto i srebro rosną ostatnio właściwie w każdych okolicznościach – ale po wczorajszej przecenie odbija też ropa.

Nota prawna

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama