Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Korekta sektora surowcowego - akcje JSW i KGHM ze sporymi zniżkami notowań

|
selectedselectedselected
Korekta sektora surowcowego - akcje JSW i KGHM ze sporymi zniżkami notowań | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miniony tydzień obfitował w zmienne nastroje, ale znakiem mijającej pandemii jest to, że tym razem to właśnie dane makro były w centrum uwagi, a nie informacje o zachorowaniach czy postępach szczepień. Przede wszystkim obawy rynku budzi rosnąca inflacja konsumencka i producencka w USA. Fed pozostaje gołębi w swoim nastawieniu, ale w wypowiedziach po publikacji danych o inflacji dało się zauważyć zaskoczenie, ale cały czas podtrzymywano, że trzeba patrzeć na kolejne odczyty, bo Fed będzie reagował dopiero na wyraźny trend wzrostu inflacji. I tak zresztą komunikowal też wcześniej.

Niemniej, rynek, szczególnie w USA, reagował przeceną,

już dyskontując zacieśnianie polityki pieniężnej. Szczególnie było to widać na spółkach technologicznych będących beneficjentami pandemii. Dopiero końcówka tygodnia i słabsze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej pozwoliły na skorygowanie spadku. Indeksom w USA jednak i tak nie udało się wyjść na plus. S&P500 stracił 1,4%, a NASDAQ zniżkował o 2,34%. W Europie nastroje były zbliżone do neutralnych.

Na tym tle Warszawa wyglądała całkiem dobrze

WIG wzrósł o 0,21%, tym razem napędzany aprecjacją średnich spółek o 1,1%, a przede wszystkim wzrostem małych spółek o 1,71%. Wcześniej były one nieco zapomniane, ale wychodzenie z pandemii sprzyja wielu branżom, a wśród małych spółek sporo ma jeszcze wciąż atrakcyjne wskaźniki. Tym razem w lekkiej defensywie był WIG20, tracący 0,22%. Korekta dotyczyła głównie sektora surowcowego (sporo traciły JSW, KGHM), natomiast spadki Lotosu i PGNiG wywołane zostały szczegółami dotyczącymi fuzji z Orlenem. Fuzja ma się odbyć przez wymianę akcji, a co do ustalenia parytetu akcjonariusze PGNiG nie będą mieli wiele do powiedzenia ze względu na wystarczający udział SP w akcjonariacie spółki. Natomiast akcjonariusze Lotosu mogli liczyć na wezwanie. Najbardziej korzystna, ze względu na brak kasowego wydatku na akwizycję, fuzja jest dla Orlenu i jego notowania rosły o 9,2%. O prawie 4% zniżkowały walory PKO BP ze względu na rezygnację prezesa Jagiełly, dobrze odbieranego przez rynek. Zyski notowała część detaliczna – CCC czy Dino.

Po słabszych danych makro z USA opublikowanych w piątek,

uwaga inwestorów będzie w tym tygodniu skupiona na ich interpretacji przez Fed – a okazji do tego nie zabraknie, bowiem przewidziany jest szereg publicznych wystąpień członków władz Rezerwy Federalnej. Do tego jeszcze w środę opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC, ale opis dyskusji będzie już dosyć historyczny (w świetle danych o inflacji i słabszych danych o produkcji, sprzedaży detalicznej i z rynku pracy). Kluczowe jest to, jak Fed będzie balansował między rosnącą inflacją a symptomami kruchości odbicia gospodarczego. Z typowych danych makro warto zwrócić uwagę na indeksy Fed z Filadelfii i zaufania konsumentów w USA, a ze strefy euro na piątkowe wstępne indeksy PMI dla sektora usług i przemysłu dla Niemiec, Francji i całej strefy euro.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama
Reklama