Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koniec strajków w Hollywood i porozumienie Paramount z Apple zapewniają sektorowi mocny grudzień

|
selectedselectedselected
Koniec strajków w Hollywood i porozumienie Paramount z Apple zapewniają sektorowi mocny grudzień | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowa sesja w Europie przebiegła w sposób wymarzony dla byków. Po neutralnym początku dni rynki na kontynencie szybko zaczęły rosnąć, w okolicach południa przechodząc w fazę oczekiwania na amerykańskie dane z rynku pracy i delikatnie się korygując, aby po nich kontynuować ruch wzrostowy. Finalny bilans dnia na najważniejszych indeksach to zwyżki od 0,54% (FTSE 100) do 1,32% (CAC40). Po przełamaniu linii trendu spadkowego w listopadzie i kilku tygodniach konsolidacji ruch w górę wydaje się rozpoczynać sektor dóbr luksusowych.

 

WIG20 wzrósł o 0,75%, mWIG40 o 1,05%, a sWIG80 0,69%. Wśród dużych spółek najsilniej rosły JSW (+5,30%) oraz CD Projekt (3,60%), największą kontrybucję do indeksu wnosił Orlen (+2,23%). Najsilniej na wzrost mWIG40 wpływały Budimex (+2,86%), InterCars (+1,64%) czy XTB (+3,05%), a na sWIG80 Rainbow (+4,38%) oraz MCI (+6,75%).

 

Reklama

Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł w listopadzie 199 tys. (prognozy: 180 tys.), nieznacznie w górę zaskoczyła też płaca godzinowa (0,4% m/m), a stopa bezrobocia zaskakująco spadła z 3,9% na 3,7%. Nowe miejsca pracy pojawiały się głównie w służbie zdrowia, sektorze publicznym i przemyśle (do pracy wrócili po strajkach pracownicy firm motoryzacyjnych). Wstępna reakcja rynku na dane była zgodna z logiką ostatnich miesięcy – kontrakty futures odnotowały spadki za sprawą silniejszego dolara i wyższych rentowności długu. Spadek cen obligacji się utrzymał – dziś rano 2-latki kwotowane są przy rentowności powyżej 4,75%, mniej więcej 12 pb wyżej niż przed danymi. Wyceny prawdopodobnieństwa marcowej obniżki stóp spadły do wciąż zbyt wysokich naszym zdaniem 40%. Niewiele z aprecjacji po danych utrzymał jednak dolar, kurs EURUSD oscyluje w poniedziałek rano wokół 1,0770, 10 pipsów niżej niż przed danymi, a co najważniejsze, przyjemnymi wzrostami o 0,41% oraz 0,45% zamykały się na koniec tygodnia S&P500 oraz NASDAQ. Uważamy to za bardzo udany rezultat, sugerujący, że rynek nie przejmie się ewentualnym opóźnieniem cyklu obniżek, o ile jego powodem miałyby być solidne dane ze sfery realnej amerykańskiej gospodarki. Bohaterami sesji w USA ponownie były Paramount (+12,11%) oraz Warner Bros (+6,01%). Pierwsza ze spółek wzrosła już w ciągu miesiąca 43%, druga połowę tego. Zakończenie strajku pracowników Hollywood oraz planowane porozumienie Paramount z Apple w sprawie wspólnego oferowania streamingu zapewniają sektorowi mocny grudzień.

 

W godzinach porannych w Azji silnie drożeje Nikkei (+1,5% w momencie pisania komentarza), procentową przecenę natomiast notuje Hang Seng. Nagłe wzrosty na chińskich rynkach kontynentalnych po słabym otwarciu podsycają spekulacje o zakupach ETF przez spółki kontrolowane przez państwo. Spadek chińskiej inflacji CPI w listopadzie do -0,5% r/r (prognozy: -0,2% r/r) budzi dalsze obawy o uruchomienie spirali „spadających cen, zaufania i aktywności w gospodarce” i zapewne spowoduje kolejne obniżki stóp oraz rezerwy obowiązkowej. Nie spodziewamy się dużej aktywności na otwarciu tygodnia, giełdy otworzą się zapewne w okolicy poziomów neutralnych, a kalendarz makroekonomiczny jest prawie pusty. Do bardziej ożywionego handlu wrócimy jutro wraz z publikacją inflacji w USA, a później dzięki posiedzeniom banków centralnych na czele z Fed.

 

Zobacz także: Dywidendy GPW - kto podzieli się zyskiem? Wysyp przed końcem roku!

 

Reklama

Nota prawna 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama