Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konflikty zbrojne wpływają na rynek akcji jedynie chwilowo. Krajowe spółki niezmiennie atrakcyjne

|
selectedselectedselected

W weekend Iran wystrzelił w kierunku Izraela drony i pociski rakietowe, z czego 99% zostało przechwyconych. Atak był odwetem za nalot na Irański konsulat w Damaszku w Syrii, którego dokonał Izrael na początku kwietnia. Inwestorzy na globalnych rynkach reagowali nerwowo, bowiem obawiali się odpowiedzi Izraela. Jednak finalnie do eskalacji nie doszło. Obecnie inwestorzy większą uwagę przywiązują do perspektyw inflacji i stóp procentowych.

Konflikty zbrojne wpływają na rynek akcji jedynie chwilowo. Krajowe spółki niezmiennie atrakcyjne
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Izraelskie wojsko oświadczyło, że 99% pocisków zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą. Szef sztabu armii izraelskiej Herzi Halevi poinformował, że Izrael odpowie na irański atak, jednak w kolejnych dniach strona izraelska stonowała eskalacyjne nastroje.

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie był widoczny przede wszystkim w piątek, kiedy w mediach spekulowano o możliwym ataku Iranu na Izrael. Obawy inwestorów widoczne były przede wszystkim na rynku surowców. W piątek cena ropy Brent wzrosła do ok. 92 USD za baryłkę. W tym tygodniu inwestorzy z większą rezerwą podchodzą do tych wydarzeń i cena ropy zeszła poniżej 90 USD. Z kolei notowania złota – które od kilku tygodni znajdują się w trendzie wzrostowym – sięgnęły ponad 2420 USD za uncję. Początek tego tygodnia przyniósł jednak korektę złotego kruszcu.

 

W poniedziałek indeksy w Polsce czy Niemczech lekko zyskały, jednak sesja w Stanach Zjednoczonych przyniosła wyraźnie spadki indeksów. Naszym zdaniem kluczowy wpływ na to mają jednak oczekiwania inwestorów co do pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed. Przypomnijmy, że opublikowane w ubiegłym tygodniu dane o inflacji w USA były powyżej prognoz, co spowodowało, że inwestorzy przesunęli swoje oczekiwania co do pierwszej obniżki stóp przez Fed. Ekonomiści BNP Paribas spodziewają się teraz tylko dwóch obniżek stóp w tym roku, pierwszej w lipcu, drugiej w grudniu (obie w skali 25pb).

Reklama

Jednocześnie zwracamy uwagę, że historycznie zbrojne eskalacje konfliktów czy wybuchy wojen pozostawały bez wpływu na długoterminowy trend wzrostowy na rynku akcji. Poniższy wykres przedstawia notowania indeksu S&P500 z zaznaczonymi datami rozpoczęcia ważniejszych działań zbrojnych.

 

konflikty zbrojne wplywaja na rynek akcji jedynie chwilowo krajowe spolki niezmiennie atrakcyjne grafika numer 1konflikty zbrojne wplywaja na rynek akcji jedynie chwilowo krajowe spolki niezmiennie atrakcyjne grafika numer 1

 

W związku z powyższym podtrzymujemy ostatnie decyzje Komitetu Inwestycyjnego. Utrzymujemy umiarkowanie pozytywne nastawienie względem polskich akcji (+1 w skali od -2 do +2). Naszym zdaniem wycena krajowych spółek względem indeksów rynków rozwiniętych i wschodzących oraz w ujęciu historycznym pozostaje atrakcyjna, nawet pomimo wzrostów polskich indeksów w ostatnim roku. Krajowa koniunktura gospodarcza osiągnęła swoje minimum w 1H’23, a wg prognoz ekonomistów BNP Paribas dynamika PKB będzie stopniowo przyspieszać od 4Q’23, co powinno być korzystne dla krajowego rynku akcji. Trend ten jest potwierdzony przez dane publikowane w okresie styczeńmarzec bieżącego roku. W średnim i długim terminie zmiana obozu rządzącego zmienia postrzeganie krajowego rynku przez inwestorów zagranicznych (spadek premii za ryzyko), co powinno wiązać się ze zmniejszeniem dyskonta w notowaniach krajowych akcji względem rynków zagranicznych.

Reklama

 

Zobacz także: Bezpieczne aktywa w obliczu konfliktu Izraela z Iranem. Co wybrać - złoto czy bitcoina?

 

Utrzymujemy również neutralne nastawienie do krajowych obligacji skarbowych (0 w skali od -2 do +2), co oznacza preferencje dla obligacji skarbowych charakteryzujących się średnią zapadalnością od 3 do 5 lat. Na ostatnich posiedzeniach Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (5,75% stopa referencyjna). Biorąc pod uwagę treść towarzyszącego decyzji komunikatu oraz wypowiedzi Prezesa NBP Adama Glapińskiego podczas konferencji, uważamy że prawdopodobieństwo łagodzenia polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach za bardzo niskie. W scenariuszu bazowym obecnie spodziewamy się stabilizacji stóp procentowych NBP przez okres roku (stopa referencyjna na poziomie 5,75%), a następnie ich spadku o 50pb w czwartym kwartale przyszłego roku. Zwracamy też uwagę, że dynamika inflacji może zanotować swoje minimum w marcu, a następnie możemy mieć do czynienia z lekkim jej odbiciem z uwagi na efekty bazy (najsilniejszy spadek dynamiki cen miał miejsce na początku 2023 r.). Ponadto wolniejszy spadek inflacji bazowej będzie wynikał m.in. z bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy i kolejnych rządowych programów wsparcia konsumentów. W 2024 r. spodziewamy się stabilizacji dynamiki inflacji w okolicach ok. 5%. W związku ze spodziewaną stabilizacją stóp procentowych i inflacji w kraju oczekujemy więc wolniejszego tempa wzrostu notowań polskich obligacji skarbowych w 2024 r. względem 2023 r.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama