Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz poranny – rekordowa wyprzedaż rosyjskiego RTS, indeks WIG-Ukraina zanurkował po ataku!

|
selectedselectedselected
Komentarz poranny – rekordowa wyprzedaż rosyjskiego RTS, indeks WIG-Ukraina zanurkował po ataku! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainę był główną informację dnia wpływającą na przebieg sesji. Tak poważna eskalacja konfliktu nie była dyskontowana przez rynki finansowa i wiele osób mogło nie dowierzać w taki rozwój sytuacji. Spowodowało to gwałtowny odwrót od ryzykownych aktywów na globalnych rynkach finansowych.

 

Najwięcej traciły aktywa z regionu Europy Środkowo-Wschodniej będącego najbliżej działań

Rekordową wyprzedaż odnotował rosyjski indeks RTS (-38,4%). Krajowy indeks WIG tracił prawie 11%, a węgierski BUX prawie 10%. Na bezprecedensową skalę wyprzedaży polskiego rynku akcji świadczą obroty (ponad 3,1 mld zł) oraz liczba tracących spółek (356) vs rosnących (29). Najgorzej zachował się indeks WIG-Ukraina (-38,6%). Wielkość spadków na głównych indeksach zachodniej Europy była o ponad połowę mniejsza to znaczy DAX, FTSE 100 jak i CAC40 straciły nieco mniej niż 4,0%, natomiast hiszpański IBEX stracił prawie 3,0%, podobnie jak szeroki europejski indeks Stoxx 600. Silną reakcję w trakcie sesji obserwowaliśmy również w notowaniach surowców. Obawy o ich dostępność wywindowały ceny ropy naftowej Brent na ponad 100 USD/bbl, po kilka procent rosły też główne zboża, metale szlachetne albo surowce przemysłowe ze znacznym udziałem Rosji w produkcji lub eksporcie (np. aluminium, nickiel, pallad).

Komentarz poranny – rekordowa wyprzedaż rosyjskiego RTS. Indeks WIG-Ukraina zanurkował po ataku - 1Komentarz poranny – rekordowa wyprzedaż rosyjskiego RTS. Indeks WIG-Ukraina zanurkował po ataku - 1

Reklama

 

W takim otoczeniu sesja na Wall Street rozpoczęła się od ok 2,0% spadków

Stopniowo jednak inwestorzy za oceanem przystąpili do kupowania dołka. Obserwowaliśmy więc odwrócenie części trendów z sesji europejskiej – ropa naftowa ograniczyła wzrosty do poniżej 1,0%, złoto zakończyło dzień z niewielkim spadkiem, a EUR/USD odbił z sesyjnych minimów przy 1,11 do 1,2. Finalnie S&P500 zyskał ponad 1,5% a technologiczny Nasdaq +3,3% za czym może stać oczekiwanie inwestorów odnośnie mniejszej skali podwyżek stóp procentowych przez Fed w obecnej, niepewnej sytuacji gospodarczej. Ponadto ogłoszone wczoraj kolejne sankcje na Rosję nie obejmują odcięcia od systemu płatności międzynarodowych SWIFT – rynek mógł się obawiać negatywnego wpływu tego ruchu na gospodarki i przedsiębiorstwa w Europie.

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Znaczące odbicie we wczorajszych notowaniach na Wall Street oraz wzrosty indeksów azjatyckich dziś rano mogą zwiastować pewne uspokojenie sytuacji. Tym niemniej przed weekendem inwestorzy mogą być ostrożni z zajmowaniem nowych pozycji, a wpływ konfliktu widać w rosnącej ponownie cenie ropy oraz złota oraz kontynuacji osłabienia PLN.

Komentarz poranny – rekordowa wyprzedaż rosyjskiego RTS. Indeks WIG-Ukraina zanurkował po ataku - 2Komentarz poranny – rekordowa wyprzedaż rosyjskiego RTS. Indeks WIG-Ukraina zanurkował po ataku - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama