Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz po sesji: solidarne zwyżki najważniejszych indeksów, warszawski WIG20 wraca

|
selectedselectedselected
Komentarz po sesji: solidarne zwyżki najważniejszych indeksów, warszawski WIG20 wraca | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się solidarnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. Impulsy wzrostowe przyszły tym razem z rynku chińskiego, surowcowego i walutowego. Mocne odbudowanie się wskaźników koniunktury w Chinach zostało zinterpretowane jako zapowiedź wzrostu popytu na surowce i już na starcie GPW mogła operować w kontekście zwyżek cen na rynkach wschodzących oraz odpowiadać na zwyżkę cen miedzi, która w finale przełożyła się na wzrost ceny akcji KGHM o 3,8 procent.

 

Z czasem do tych dwóch elementów dołączyło osłabienie dolara i umocnienie złotego, które w trakcie zamykania sesji przez GPW przekraczało 1,5 procent wobec dolara i 0,7 procent wobec euro przy zwyżce eurodolara o 0,8 procent. Mieszanka wzrostowa nie miała jednak wczorajszej siły i po wtorkowym wzroście WIG20 o 1,5 procent, w środę indeks blue chipów zdołał zyskać 0,4 procent. Również obrót na rynku był dziś czytelnie niższy od wczorajszego, ale aktywność pozostała przechylona w stronę KGHM i PKN Orlen, które zebrały bisko 435 mln złotych, co daje przeszło 50 procent w WIG20 i przeszło 40 procent na całym rynku.

 

Reklama

 

Z perspektywy technicznej sesja będzie zapamiętana jako wzrostowa i jednocześnie ostrzegająca, iż impuls wzrostowy z pierwszej połowy tygodnia łapie zadyszkę w rejonie 1865 pkt. Niezależnie, samo zamknięcie rozdania w rejonie 1856 pkt. oznacza, iż WIG20 oddalił się na bezpieczną odległość od wsparć w rejonie 1800-1785 pkt. i pozostał daleko od oporów w rejonie 2000-1955 pkt. Uwzględniając zmienność indeksu zasadnym wydaje się przyjęcie założenia, iż w czwartek rynek nie nowych treści technicznych i dopiero w piątek – w kontekście spotkania z comiesięcznymi danymi z rynku pracy w USA – pojawią się treści, które mogą przynieść jakiejś poważniejsze zmiany, również w obrazie technicznym WIG20.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama