Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – agresywna zniżka dochodowości na krajowym rynku, indeks PMI bije rekordy

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – agresywna zniżka dochodowości na krajowym rynku, indeks PMI bije rekordy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

§  US: Dziś poznamy wstępne dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych w czerwcu. Według konsensusu prognoz liczba etatów poza rolnictwem (non-farm payrolls) zwiększyła się o 700 tys. po wzroście o 559 tys. w maju, co oznaczałoby stopniowy wzrost chęci powrotu do pracy osób, które straciły zatrudnienie lub z niego zrezygnowały z powodu pandemii. Siłę tego czynnika będą odzwierciedlać także dane o wynagrodzeniach.

Wydarzenia i komentarze

§  PL: 

Indeks PMI wzrósł w czerwcu do 59,4 pkt z 57,2 pkt w maju ustanawiając najwyższą wartość w historii tego badania, która zaczęła się w równo 23 lata temu. Odczyt okazał się wyższy zarówno od naszej prognozy jak i konsensusu rynkowego. Raport PMI wskazuje, że w czerwcu tempo poprawy zamówień w sektorze wytwórczym było najwyższe w historii. Przyspieszający popyt wspierał bieżącą produkcję oraz wzrost zatrudnienia. Jednocześnie globalne zatory w łańcuchach dostaw przełożyły się na najdłuższe w historii opóźnienia dostaw materiałów i dóbr pośrednich do ankietowanych firm.

Rosnące koszty produkcji oraz niedopasowanie popytu do podaży wytwarzanych dóbr skutkują najszybszym w historii wzrostem cen sprzedawanych produktów. Informacje te wskazują, że poprawa koniunktury w przemyśle przyspiesza. Krajowy przemysł jest beneficjentem globalnego wzrostu aktywności tego sektora, czemu sprzyja mocny popyt krajowy jak i zagraniczny. Uwarunkowania tego popytu pozostają korzystne: dobra sytuacja finansowa gospodarstw domowych w wielu krajach, pomimo spowolnienia wywołanego pandemią oraz niski koszt kredytu. Polski przemysł odrobił już straty wywołanych epidemią i znajduje się na trajektorii wzrostowej, co naszym zdaniem ulegnie w niedalekiej przyszłości pewnej niewielkiej korekcie wynikającej z utrwalenia się popytu na usługi, które przez długi czas podlegały zamrożeniu. W najbliższych latach krajowy przemysł będzie jednak czynnikiem silnie napędzającym wzrost gospodarczy.

§  PL:

Według danych Eurostat stopa bezrobocia w Polsce po wyrównaniu czynników sezonowych obniżyła się w maju do 3,8% z 3,9% w kwietniu. Należy zauważyć, że wartości te opracowane są według nowej metodologii badań aktywności ekonomicznej. Zmiana ta wpłynęła na podniesienie dla Polski statystyk stopy bezrobocia. Modyfikacje dotyczą m.in. przeniesienia osób pracujących na własny rachunek z zasobu osób pracujących klasyfikując je obecnie w grupie osób bezrobotnych. Zmiany metodologiczne obniżyły pozycję Polski w zestawieniu stopy bezrobocia krajów Unii Europejskiej, jednak nie wpływa to na ocenę dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy. W strefie euro stopa bezrobocia pozostaje wyraźnie wyższa (7,8%).

Rynki na dziś

Reklama

Dzisiejsze publikacje indeksów koniunktury w europejskim i amerykańskim przemyśle może przyćmić wynik spotkania kartelu OPEC, na którym decydują się losy możliwego zwiększenia wydobycia ropy naftowej. Kanałem reflacyjnych trendów – tj. wysokiej inflacji połączonej z postpandemicznym ożywieniem gospodarczym – może się to przekładać na sytuację na rynkach finansowych. Złoty zachowuje względny spokój koncentrując się wokół poziomu 4,52 za EUR. W naszej ocenie kurs EUR/PLN nie powinien dziś istotnie się zmieniać. Presja na mocniejszego dolara powinna natomiast zostać utrzymana. Dziś na otwarciu notowania eurodolara ustanowiły najniższy od niemal dwóch miesięcy poziom 1,1837.

Rynek krajowy

Złoty był wczoraj wyraźnie spokojny w relacji do euro. Zakres wahań pary EUR/PLN była niewielka a emocji nie wywołały nawet rekordowo wysokie i lepsze od oczekiwań dane dotyczące indeksu PMI w polskim przemyśle. Brak reakcji nie stanowi jednak zaskoczenia. Po tym jak środowe dane o inflacji CPI okazały się niższe od konsensusu a Narodowy Bank Polski utrzymał na lipiec przetarg skupu długu rynek schłodził nieco swoje oczekiwania dotyczące normalizacji polityki pieniężnej. W takim bądź razie wpływ danych świadczących o wysokiej aktywności sektora wytwórczego w Polsce miał drugorzędne znaczenie.

Nie inaczej to wyglądało także wśród pozostałych walut regionu, które w większości stabilizowały się w czwartek do euro. Problemem zaczyna być brak nowych impulsów w sytuacji zdyskontowania sporej ilości danych, w tym – jak w przypadku czeskiej korony i węgierskiego forinta – początku cyklu podwyżek stóp procentowych. Na krajowym rynku długu po wspomnianych środowych danych o inflacji CPI doszło do agresywnej zniżki dochodowości wzdłuż całej krzywej. Wczoraj zaś – dość nieoczekiwanie w świetle między innymi wzrostów rentowności rynków bazowych – ruch ten był kontynuowany. I tak oto dochodowość 10-latki obniżyła się w czwartek o 4 bps do 1,64% a więc minimum z końca kwietnia tego roku.

Rynki zagraniczne

Wczorajszy optymistyczny obraz europejskiego przemysłu z historycznym maksimum indeksu PMI w Austrii, czy odpowiednio 278- i 254-miesięcznym szczytem tegoż wskaźnika dla Hiszpanii i Grecji wsparł nieco nastroje rynkowe. W rezultacie euro zyskało nieznacznie na wartości do umacniającego się w ostatnich dniach dolara, choć trudno nie mieć wrażenia, iż dane makroekonomiczny były pretekstem do wygenerowania korekty. Kurs EUR/USD znalazł się bowiem na istotnych poziomach technicznych, po tym jak próbował naruszyć minimum z połowy czerwca tj. barierę 1,1840.

Na rynku obligacji bazowych również mieliśmy do czynienia z próbą odreagowania. Po serii ostatnich spadków dochodowości wczoraj 10-latki USA i Niemiec zakończyły notowania nieśmiałą próbą wyniesienia rentowności na nieco wyższe poziomy. Zakres wzrostów był jednak na tyle lichy, iż nie zmienił dotychczasowego średnioterminowego obrazu trendu bocznego tak na Bundzie jak i 10Y Treasuries.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama