Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kluczowe elementy analizy technicznej. Dlaczego cena, którą widzisz nie zawsze powinna być analizowana?

|
selectedselectedselected
Kluczowe elementy analizy technicznej. Dlaczego cena, którą widzisz nie zawsze powinna być analizowana? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analiza techniczna to podstawowa metoda prognozowania przyszłości na rynkach finansowych. Na podstawie przeszłych zmian cenowych analityk/ inwestor stara się przewidzieć jak może zachowywać się kurs konkretnego aktywa. W jaki sposób powinniśmy dokonywać analizy technicznej? To podstawowe pytanie, na które odpowiadaliśmy w trakcie godzinnego webinaru „Kompletna analiza techniczna. Na co zwracać uwagę, a co możemy pomijać?”

 

Kluczowe elementy analizy technicznej

W AT (skrót od analizy technicznej) istotne jest rozróżnienie danych, które poddawane są analizie. Mamy oczywiście cenę, wolumen, ale jest też mnóstwo wskaźników. Absolutnie kluczowa jest cena i jej prezentacja. Nie licząc wolumenu, wszystko inne w analizie technicznej jest pochodną zmiany ceny. Wskaźniki wykorzystują matematyczne reguły, żeby oszacować, czy rynek w danym momencie jest wykupiony, wyprzedany lub po to, żeby określić panujący na rynku trend. Bez względu na to co mówią nam różnego rodzaju oscylatory to dalej cena jest najważniejsza. Tutaj jednak bardzo często dochodzić do korzystania z niewłaściwych danych.

 

Dlaczego cena, którą widzisz nie zawsze powinna być analizowana?

Niezwykle istotne jest rozróżnienie instrumentów finansowych, które poddawane są analizie. Inaczej powinniśmy spoglądać na akcje, kontrakty terminowe, kontrakty CFD czy np. ETFy na konkretny indeks. Zawsze powinniśmy poddawać analizie cenę z rynków zcentralizowanych, czyli takich, na których funkcjonuje jedna jednostka zbierająca wszystkie zlecenia. Dla przykładu. Analiza zmiany ceny akcji Playwaya ma jak najbardziej sens, bo Playway jest spółką notowaną na GPW i każdy dom maklerski powinien dysponować identycznymi danymi (czasami może się okazać, że broker/ dom maklerski ma dla przykładu krótszą o 15 minut dzienną sesję, wtedy powinniśmy poszukać danych z pełnej sesji). Natomiast analiza kontraktu CFD na akcje Playwaya powinna mieć miejsce najpierw na wykresie akcji spółlki, a dopiero później możemy zerknąć na kształtowanie się notowań kontraktu CFD. Tutaj ważne jest, żeby skupić się na wyłapaniu ewentualnych różnic w kształtowania się wykresów tych dwóch instrumentów finansowych. Może się to okazać przydatne nie tyle w samej analizie co w sposobie prowadzenia pozycji.

Reklama

 

Problem analizy ceny dla rynku kryptowalut

Z podobnym problemem spotkamy się na rynku kryptowalut. Czyli, z jakiej giełdy dane brać pod uwagę? Rynek walut cyfrowych jest rynkiem zdecentralizowanym, a to oznacza, że jednostek zbierających zlecenia inwestorów czysto teoretycznie może być nieograniczeniu dużo. Oczywiście im większa giełda tym dane na temat ceny Bitcoina mają większe znaczenie. Dlatego dla rynku kryptowalut analizę powinniśmy wykonywać na największych giełdach. Nawet jeżeli dokonamy już analizę na największej z nich warto sprawdzić czy w przypadku pozostałych 2-3 giełd nie mają miejsca jakieś istotne różnice w kształtowanie się zmian cenowych.

 

Dlaczego powinniśmy poświęcić czas na znalezienie optymalnych danych?

W analizie technicznie dokonujemy nie tyle poszukiwań formacji cenowych, magicznych wskaźników czy też idealnych układów fibo, tylko staramy się odpowiedź na pytanie jak kształtuje się aktualne podłoże psychologiczne. Czy mamy do czynienia z euforią, strachem, paniką czy np. wyczekiwaniem? O tym wszystkim informuje nas cena i jej zmiana. Dlatego chcemy znaleźć odpowiedź na temat zachowania większości, a nie mniejszości. Dla przykładu, może okazać się, że np. na wykresie kontraktu CFD na akcje doszło do wybicia istotnego poziomu, ale na wykresie akcji tej spółki tego wybicia nie ma. Jasnym jest, że pod kątem technicznym do tego wyłaniania nie doszło i dalej nie powinniśmy oczekiwać większej dynamiki zmian. Czasami może to wynikać np. z tego jaką płynnością dysponuje dom maklerski/ broker.

 

Co jeszcze zostało poruszane w trakcie webinaru?

Powyżej opisany problem to tylko jeden z elementów poruszonych w trakcie webinaru. Oprócz ceny i jej prawidłowej interpretacji dyskutowaliśmy na temat:

Reklama

- znaczenia wolumenu;

- istotności wskaźników AT;

- dostosowywaniu narzędzi analizy technicznej do naszej strategii;

 

Kolejny webinar już 16 lutego o godzinie 18:00

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama