Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Już wkrótce poznamy dane dotyczące inflacji. Czy skłonią one RPP do kolejnych niespodziewanych podwyżek stóp?

|
selectedselectedselected
Już wkrótce poznamy dane dotyczące inflacji. Czy skłonią one RPP do kolejnych niespodziewanych podwyżek stóp? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja Minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. Ważnym elementem Minutes będą informacje dotyczące różnic w oczekiwaniach poszczególnych członków FED dotyczących tempa zacieśniania polityki pieniężnej, w szczególności odpowiedniego terminu rozpoczęcia wygaszania programu luzowania ilościowego (tzw. tapering).

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu szef Rezerwy Federalnej J. Powell dał do zrozumienia,

że jeśli ożywienie gospodarcze w USA będzie przebiegało zgodnie z oczekiwaniami członków FOMC to w listopadzie może zostać ogłoszone wygaszanie programu skupu aktywów. Opis dyskusji będzie szczególnie ważny w kontekście słabszych od oczekiwań wrześniowych danych z amerykańskiego rynku pracy (patrz poniżej). Jeśli opis dyskusji wskaże na silną determinację członków Fed do szybkiego rozpoczęcia taperingu, ich publikacja będzie oddziaływała w kierunku lekkiego osłabienia złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA.

Prognozujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna nie zmieniła się we wrześniu wobec wzrostu o 0,7% m/m w sierpniu. Czynnikiem oddziałującym w kierunku wolniejszego wzrostu sprzedaży ogółem była niższa sprzedaż w branży motoryzacyjnej. Naszym zdaniem inflacja CPI zwiększyła się do 5,4% r/r we wrześniu wobec 5,3% w sierpniu, do czego przyczyniła się wyższa inflacja bazowa (4,1% wobec 4,0%). Oczekujemy, że wstępny indeks Uniwersytetu Michigan wskaże na lekką poprawę nastrojów konsumenckich (75,0 pkt. w październiku wobec 72,8 pkt. we wrześniu). Uważamy, że publikacja danych z amerykańskiej gospodarki będzie neutralna dla rynków finansowych.

We wtorek opublikowany zostanie indeks ZEW,

obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Zgodnie z konsensusem jego wartość zmniejszy się do 24,0 pkt. w październiku wobec 26,5 pkt. we wrześniu, co będzie odzwierciedlało rosnące obawy inwestorów o wpływ pandemii COVID-19 na aktywność gospodarczą oraz serię słabszych danych z Niemiec (patrz poniżej). Naszym zdaniem publikacja indeksu będzie neutralna dla rynków finansowych. W środę poznamy dane nt. bilansu handlowego w Chinach. Oczekujemy, że saldo chińskiego bilansu handlowego zmniejszyło się we wrześniu do 39,5 mld USD wobec 58,3 mld USD w sierpniu.

Naszym zdaniem dynamika importu obniżyła się we wrześniu do 25,4% r/r wobec 33,1% w sierpniu, a dynamika eksportu spadła do 22,3% r/r wobec 25,6%. Spadki dynamik będą związane z normalizacją tempa wzrostu tych wskaźników wraz z dalszym wygasaniem efektów niskiej bazy sprzed roku, jak również ograniczeniami podażowymi negatywnie wpływającymi na chińskie łańcuchy dostaw.

Reklama

Publikacja danych z Chin będzie naszym zdaniem neutralna dla rynków finansowych. W czwartek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w sierpniu. Oczekujemy zwiększenia salda na rachunku obrotów bieżących do -850 mln EUR wobec -1827 mln EUR w lipcu, będącego wynikiem przede wszystkim wyższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu zmniejszyła się z 13,7% r/r w kwietniu do 18,0% w maju, a dynamika importu spadła z 22,1% r/r do 24,3%. W kierunku wzrostu dynamik eksportu i importu w sierpniu oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W piątek opublikowane zostaną finalne dane o wrześniowej inflacji w Polsce

Uważamy, że tempo wzrostu cen ukształtuje się zgodnie ze wstępnym szacunkiem (5,8% r/r wobec 5,5% w sierpniu). W kierunku wzrostu wskaźnika we wrześniu oddziaływało zwiększenie wkładów wszystkich składowych (cen żywności, paliw i nośników energii oraz wyższa inflacja bazowa). Publikacja danych o inflacji będzie neutralna dla kursu złotego i cen polskich obligacji.

Już wkrótce poznamy dane dotyczące inflacji. Czy skłonią one RPP do kolejnych niespodziewanych podwyżek stóp? - 1Już wkrótce poznamy dane dotyczące inflacji. Czy skłonią one RPP do kolejnych niespodziewanych podwyżek stóp? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama