Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak zabezpieczyć portfel przed wzrostem cen? Inflacja zwiększa konieczność aktywnego zarządzania inwestycjami stałodochodowymi

|
selectedselectedselected
Jak zabezpieczyć portfel przed wzrostem cen? Inflacja zwiększa konieczność aktywnego zarządzania inwestycjami stałodochodowymi
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Choć w niniejszej publikacji nie koncentrujemy się na analizie makroekonomicznej, w każdej rozmowie z zarządzającymi portfelami inwestycyjnymi inflacja staje się wiodącym tematem, obok wyzwań związanych z poszukiwaniem dochodu. Wskazujemy na możliwości dostępne na rynkach rozwiniętych i rynkach wschodzących oraz konieczność wykorzystywania przez zarządzających portfelami inwestycyjnymi wszystkich dostępnych narzędzi (tj. kryteriów selekcji związanych z sektorami, czasem trwania, rotacją pomiędzy różnymi segmentami jakości oraz rynkami krajowymi) w drugiej połowie 2021 r. Już w lipcu ukaże się kolejny numer naszych „Perspektyw makroekonomicznych”, w którym znajdą się najświeższe spostrzeżenia naszych ekonomistów specjalizujących się w analizie makrogospodarczej.

Perspektywy dotyczące światowego rynku kredytowego: pozycjonowanie pod kątem odbicia gospodarczego

Zarządzający portfelami inwestycyjnymi Brandywine Global Przewidujemy, że pozostałe miesiące 2021 r. będą pełne wyzwań, które jednak będą inne niż w 2020 r., zważywszy na wysokie wyceny na początku bieżącego roku. Zwroty będą trudniej dostępne, ale wciąż powinny być dodatnie. Sądzimy, że spready obligacji korporacyjnych będą w okolicach najwęższych poziomów w historii, jednak mogą się jeszcze bardziej zawęzić do końca 2021 r., wraz z przyspieszającym odbiciem gospodarczym na świecie. Należy się spodziewać, że ostatecznie spready ulegną rozszerzeniu, biorąc pod uwagę bezprecedensową skalę wydatków budżetowych i coraz większe luzowanie pandemicznych obostrzeń.

Niemniej jednak, w krótkiej perspektywie,

spready obligacji o ratingu inwestycyjnym mogą zawęzić się o kolejnych 20 punktów bazowych, dochodząc do poziomów sprzed 2008 r. (patrz: wykres nr 1), a spready obligacji o ratingu niższym niż inwestycyjny mogą zawęzić się o 50-100 punktów bazowych (patrz: wykres nr 2). W obszarach rynku korporacyjnych instrumentów kredytowych, w których jest pewien potencjał wyższej rentowności, pozycjonowanie powinno przynieść odpowiednią rekompensatę w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, z optymizmem podchodzimy do korporacyjnych instrumentów kredytowych, szczególnie tych z krótszego końca krzywej dochodowości. Sektory procykliczne, takie jak surowce, podstawowe materiały czy technologie medyczne, oferują, według nas, interesujące możliwości. Uważamy ponadto, że kluczowe znaczenie w tych warunkach będzie miało aktywne zarządzanie, a rynki korporacyjnych instrumentów kredytowych będą oferować selektywne i nierównomiernie rozłożone możliwości.

jak zabezpieczyc portfel przed wzrostem cen inflacja zwieksza koniecznosc aktywnego zarzadzania inwestycjami stalodochodowymi grafika numer 1jak zabezpieczyc portfel przed wzrostem cen inflacja zwieksza koniecznosc aktywnego zarzadzania inwestycjami stalodochodowymi grafika numer 1

jak zabezpieczyc portfel przed wzrostem cen inflacja zwieksza koniecznosc aktywnego zarzadzania inwestycjami stalodochodowymi grafika numer 2jak zabezpieczyc portfel przed wzrostem cen inflacja zwieksza koniecznosc aktywnego zarzadzania inwestycjami stalodochodowymi grafika numer 2

Inwestorzy będą musieli wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia,

Reklama

włącznie z rotacją instrumentów z różnych sektorów, o różnym czasie trwania i o różnej jakości. Wprawdzie ważne będzie ciągłe monitorowanie warunków makroekonomicznych, ale równie duże znaczenie będą miały kryteria oceny wiarygodności kredytowej poszczególnych emitentów, zważywszy na niuanse i drobne anomalie w szerokim spektrum rynku obligacji przedsiębiorstw. Selekcja instrumentów będzie szczególnie istotna w segmencie wysokodochodowym, gdzie sytuacja jest obecnie zróżnicowana.

"Wprawdzie dostrzegamy możliwości wynikające z globalnego ożywienia gospodarczego, ale jednocześnie staramy się zabezpieczyć nasze portfele przed możliwym wzrostem inflacji. Obecnie rotacja sektorowa w naszych portfelach jest zorientowana na surowce i materiały podstawowe, czyli sektory, które powinny zyskiwać na otwieraniu gospodarek po pandemii” 

Przykładowo, w komponencie indeksu US High Yield Index

obejmującym instrumenty o ratingu CCC, ponad połowa papierów wartościowych oferuje rentowność na poziomie 6,5% lub niższym, a 14% papierów generuje rentowność sięgającą 9,5% lub wyższą.2 Inwestorzy coraz bardziej obawiają się możliwego nagłego wzrostu inflacji, a pierwszy kwartał bieżącego roku dał nam pewien przedsmak tego, co może się wydarzyć. Rentowność papierów skarbowych ze Stanów Zjednoczonych wzrosła o ok. 75 punktów bazowych, co miało silny wpływ na ceny aktywów na przestrzeni kwartału. Jeżeli inflacja powróci na dobre, przy założeniu, że będzie efektem mocniejszego wzrostu gospodarczego, w całym spektrum jakości kredytowej dojdzie do przeszacowania cen aktywów długoterminowych. W przypadku takiego scenariusza aktywa bardziej zbliżone do akcji, czyli instrumenty o niższej jakości i krótszym czasie trwania, powinny, według nas, radzić sobie lepiej na tle pozostałych segmentów rynku instrumentów o stałym dochodzie.

Krzywa dochodowości powinna zwiększyć nachylenie

przed wzrostem cen rynkowych w związku z reakcją banków centralnych. Wprawdzie dostrzegamy możliwości wynikające z globalnego ożywienia gospodarczego, ale jednocześnie staramy się zabezpieczyć nasze portfele przed możliwym wzrostem inflacji. Obecnie rotacja sektorowa w naszych portfelach jest zorientowana na surowce i materiały podstawowe, czyli sektory, które powinny zyskiwać na otwieraniu gospodarek po pandemii. Jeżeli chodzi o inflację, koncentrujemy się także na podmiotach mających wpływ na ceny, które mogą oferować potencjalne zabezpieczenie przed wzrostem cen. Aby zabezpieczyć nasze portfele przez potencjalnymi wzrostami stóp procentowych, skłaniamy się ku instrumentom o krótszym czasie zapadalności lub mającym duże szanse na wykup przez emitenta.

Niemniej jednak, zważywszy na tempo ożywienia

i związaną z nim presję skłaniającą banki centralne do korygowania polityki, takie pozycjonowanie może okazać się oparte na nieaktualnych założeniach już w połowie trzeciego kwartału; w takim przypadku istotne staną się elastyczne wytyczne inwestycyjne i aktywna rotacja. Będziemy stale analizować globalne warunki makroekonomiczne i korygować pozycjonowanie w zależności od ich zmian.

Brian Kloss, JD, CPA Zarządzający portfelami inwestycyjnymi Brandywine Global

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama