Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak skanować rynek w poszukiwaniu spółki zgodnej z Twoimi kryteriami?

|
selectedselectedselected
Jak skanować rynek w poszukiwaniu spółki zgodnej z Twoimi kryteriami? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W rynkowym gąszczu spółek i natłoku informacji, które atakują nas każdego dnia można się pogubić. W tym odcinku pokaże Ci proste narzędzie, które zapewnia inwestorom łatwy dostęp dokładnie do tych danych, których potrzebują i pozwala na szybkie prześwietlenie rynku w poszukiwaniu spółek, które spełniają nasze nawet najbardziej rozbudowane wymagania.

 

Czym jest Bossa Skaner?

Zaczynamy kolejny odcinek serii edukacyjnej Filary Inwestowania, której partnerem jest Dom Maklerski BOŚ. Końcówka roku i początek kolejnego to dla inwestorów czas przeglądania i weryfikowania skuteczności swoich portfeli inwestycyjnych, a także doby moment na wprowadzenie zmian i odświeżenie składników naszego portfolio. Dziś nie brakuje serwisów i narzędzi, które dostarczają inwestorom danych na temat spółek notowanych na GPW czy innych parkietach giełdowych. Duży wybór sprawia, że łatwo można się zagubić w tym gąszczu informacyjnym. Dlatego też w tym odcinku pokażę jak działa jedno z najprostszych w użyciu i jednocześnie kompleksowych narzędzi do analizy spółek z warszawskiej giełdy, jakim jest bossaSkaner. Serwis nie tylko zapewnia aktualne dane na temat spółek z GPW i NewConnect, daje narzędzia do przeprowadzenia analizy fundamentalnej i finansowej. Dzięki niemu można też wyszukiwać spółki po interesujących nas parametrach i wskaźnikach. Oprócz tego bossaSkaner pozwala selekcjonować spółki na podstawie znanych strategii inwestycyjnych, które dodatkowo można edytować i rozbudowywać.

Pełna wersja serwisu jest dostępna dla posiadaczy rachunku maklerskiego w DM BOŚ z pakietem Zielonym, w wersji Demo każdy może przetestować wszystkie podstawowe funkcje bossaSkanera na wybranych spółkach.

Reklama

 

Profil spółki - najważniejsze informacje o spółce (dane finansowe, akcjonariat, rekomendacje). Przykład Asseco Poland

Przejdźmy teraz do samego serwisu. Na ekranie startowym możemy wybrać interesującą nas spółkę, wyszukując ją z listy po lewej stronie, możemy też wpisać jej nazwę w wyszukiwarce albo wyodrębnić spółki na podstawie branży, przynależności do indeksu giełdowego albo rynku, na którym są notowane (główny/NewConnect/wycofane z obrotu). 

Załóżmy, że chcemy dowiedzieć się więcej o spółce Asseco Poland, wybierając ją z listy. Po kliknięciu pojawi się profil Asseco Poland, w którym znajdziemy aktualne dane na jej temat:

  • krótki opis działalności spółki, dane adresowe i kontaktowe
  • podstawowe dane giełdowe, takie jak przynależność do indeksów, liczba akcji w obrocie, free float czy kapitalizacja rynkowa
  • najważniejsze dane finansowe, takie jak wynik netto, wskaźnik ROE czy C/Z z porównaniem rok do roku i zestawieniem dynamiki
  • informacje na temat akcjonariatu, z możliwością wyodrębnienia udziału w portfelach OFE i TFI

Oprócz tego, po prawej stronie znajdziemy zakładki z danymi na temat m.in.:

  • rekomendacji analityków, z wyszczególnieniem średniej ceny docelowej akcji
  • stopy i kwoty dywidendy za ostatnie lata
  • nadchodzących danych okresowych, które spółka opublikuje (sprawozdania finansowe)
Reklama

 

Sprawozdania finansowe w skanerze. Szczegółowe dane finansowe zestawione w jednym miejscu

Oprócz tego, możemy też uzyskać szybki dostęp do najważniejszych danych z ostatnich sprawozdań finansowych Asseco Poland, klikając w zakładkę “Sprawozdanie”, po prawej stronie. Do wyboru mamy dane bilansowe, rachunek wyników i przepływów pieniężnych w ujęciu kwartalnym lub rocznym, wraz z zestawieniem rocznej dynamiki

 

Analiza finansowa (skaner bossa) - prawie 150 wskaźników, w tym: bilans, rachunek wyników, dywidendy, modele cenowe

Przejdźmy teraz do panelu Analiza, w którym znajdziemy prawie 150 różnych wskaźników z 15 kategorii analizy fundamentalnej i finansowej, pod kątem których możemy prześwietlić interesującą nas spółkę. Załóżmy, że chcemy prześledzić zysk operacyjny Asseco Poland i sprawdzić jaka była jego dynamika w ujęciu kwartał do kwartału. Aby to zrobić, z listy po lewej stronie wybieramy dwa wskaźniki z kategorii “Rachunek wyników”: EBIT 12 mc-y i dynamika EBIT Q/Q.

BossaSkaner wygeneruje nam wykres z zestawieniem obu danych i tabelę z wartościami liczbowymi dla danego okresu. Załóżmy, że chcemy sprawdzić jeszcze jak stabilna finansowo jest Asseco Poland i jak historycznie kształtował się stosunek zadłużenia do kapitałów własnych spółki. W tym celu z listy wybieramy wskaźnik “Zadłużenie/Kapitał”, który pojawi się jako trzeci rodzaj danych w tabeli. Na wykresie jednocześnie mogą pojawić się dwa rodzaje danych (ze względu na czytelność), natomiast przełączanie między nimi jest bardzo proste (wystarczy kliknąć w ikonę wykresu).

Reklama

W panelu analitycznym do dyspozycji mamy prawie 150 wskaźników, w tym również takie, które mogą wydawać się dość egzotyczne. Dlatego też przy każdym ze wskaźników znajdziemy ikonę, po kliknięciu której pojawi się krótkie objaśnienie dla konkretnego wskaźnika.

 

Znajdź spółkę dopasowaną do Twoich kryteriów korzystając ze skanera bossa. Przykład

Panel analityczny w bossaSkanerze robi wrażenie, bo znajdziemy tu w zasadzie wszystkie wskaźniki, które będą potrzebne do przeprowadzenia zarówno podstawowej, jak i rozbudowanej analizy sytuacji fundamentalnej konkretnej spółki.

Co jednak w sytuacji, w której chcemy odwrócić ten proces i znaleźć spółki, które będą spełniały wybrane przez nas kryteria właśnie na podstawie wskaźników fundamentalnych? 

Z pomocą przychodzi nam tytułowa funkcja bossaSkanera, którą znajdziemy w panelu “Skaner”.

Reklama

Załóżmy, że szukamy solidnej spółki dywidendowej, która hojnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, wypłaca rosnącą dywidendę, a w dodatku nie jest zbyt optymistycznie wyceniona. Ktoś może powiedzieć, że takich spółek nie ma na GPW. No ale zawsze możemy to sprawdzić za pomocą bossaSkanera.

Zacznijmy od wyboru wskaźnika stopy dywidendy, czyli procentowego stosunku wartości dywidendy na akcję do ceny akcji. Chcemy, aby w przeszłości wynosiła ona nie mniej niż 5%. Sama stopa dywidendy w zeszłym roku to jednak nie wszystko - chcemy, aby interesujące nas spółki systematycznie zwiększały kwotę dywidendy na akcję, dlatego wybieramy dodatkowy wskaźnik “Dywidenda na akcję (3Y CAGR)”, który pozwoli nam określić zannualizowany procentowy wzrost wartości dywidendy na akcję w ciągu trzech ostatnich lat i jednocześnie wyeliminuje spółki, które w ostatnich latach nie wypłacały regularnej dywidendy. Załóżmy, że zależy nam na CAGR kwoty dywidendy na poziomie 10% w ciągu ostatnich trzech lat.

Oprócz tego spółki, które nas interesują nie mogą być zbyt drogie, w rozumieniu zysku na pojedynczą akcję zestawionego z jej ceną. Aby odsiać te zbyt “drogie” w naszej ocenie spółki, dodajmy popularny wskaźnik “Cena / Zysk”, ustalając jego maksymalną dopuszczalną wartość na 10.

Ostatni parametr będzie dotyczył wielkości spółki - nie chcemy ryzykować lokowania kapitału w relatywnie nieduże spółki, dlatego za pomocą parametru “Kapitalizacja” filtrujemy spółki, które dodatkowo mają wycenę rynkową poniżej 750 mln złotych.

Spółki, które znajdują się po prawej stronie spełniają wszystkie nasze założone kryteria. Oczywiście, im więcej ich ustalimy lub im bardziej rygorystyczne wartości założymy, tym lista spółek będzie krótsza, może też okazać się, że żadna nie będzie spełniała w danym momencie narzuconych wymagań.

Reklama

Bardzo przydatne jest też zestawienie łącznej stopy zwrotu wskazanych spółek w okresie od 3 miesięcy do 7 lat w porównaniu do szerokiego rynku (indeksu WIG).

Oczywiście, korzystając ze skanera, musisz mieć świadomość tego, że bazuje on na danych historycznych, co nie daje gwarancji podobnych stóp zwrotu w przyszłości, ani pobicia szerokiego rynku. Co więcej, skaner filtruje rynek na podstawie obiektywnych kryteriów, które sami ustaliliśmy. Nie jest on żadną wyrocznią w kwestii tego jakie spółki selekcjonować do portfela, a jedynie pomocą podczas analizowania rynku, która dostarcza nam twarde dane, które musimy poddać indywidualnej interpretacji. 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama