Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeksy giełdowe w Europie osiągają wzrosty, kontrakty w USA również na plusie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy giełd europejskich, a zwłaszcza włoskiej. Analitycy wskazują, że rynki starają się otrząsnąć po wyprzedaży z poprzedniego tygodnia. Dolar się osłabia wobec koszyka walut. Kontrakty na S&P 500 rosną w środę o 1,07 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,96 proc., a na Nasdaq idą w górę o 1,48 proc.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 



Przed rozpoczęciem sesji rosną kontrakty na spółki sektora sprzedaży detalicznej, m.in. Amazon, Walmart, Macy's, po tym jak zaczynają spływać rezultaty ze sprzedaży w czasie "czarnego piątku".

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,83 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,09 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,58 proc., a brytyjski FTSE 100 jest 0,66 proc. na plusie.

Indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB zyskuje 2,5 proc. Zyskują akcje włoskich banków: Intesa Sanpaolo, UniCredit, Banco BMP i UBI zwyżkują po ponad 3 proc.

Eurodolar idzie w górę o 0,3 proc. do 1,1372.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,05 proc. do 112,97.

Kurs funta zwyżkuje o 0,32 proc. wobec dolara do 1,2855.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 3,06 proc. Z kolei rentowność 10-letnich włoskich obligacji spada o 13 pb - do 3,27 proc.

BREXIT - TRUDNE GŁOSOWANIE W BRYTYJSKIM PARLAMENCIE

Reklama

Brytyjska premier Theresa May przedstawi w poniedziałek w parlamencie oświadczenie w sprawie Brexitu po niedzielnym szczycie w Brukseli. Premier May musi teraz przekonać parlament do przyjęcia porozumienia. Głosowanie w parlamencie ma odbyć się 12 grudnia - donosi "The Telegraph".

Sprzeciw wobec umowy wyjścia zapowiedziała m.in. wspierająca jej mniejszościowy rząd północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów, a także ponad 80 eurosceptycznych posłów rządzącej Partii Konserwatywnej. Wszystkie partie opozycyjne zapowiedziały głosowanie przeciwko porozumieniu.

W niedzielę przywódcy państw i rządów 27 krajów UE zatwierdzili na szczycie w Brukseli umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną ws. przyszłych relacji. Dokument rozwodowy musi zostać teraz przegłosowany przez PE i parlament brytyjski.

WŁOSKI RZĄD ŁAGODZI STANOWISKO WS. BUDŻETU

Włoski rząd nie wyklucza nieznacznej redukcji deficytu, zapisanego w projekcie budżetu na przyszły rok, który został odrzucony przez Komisję Europejską.

"Liczby dziesiętne nie są problemem" - oświadczył wicepremier, szef MSW Matteo Salvini z Ligi, po raz pierwszy dając do zrozumienia, że możliwe jest też zejście do deficytu 2,2 proc. PKB.

Z kolei Armando Siri, doradca ekonomiczny wicepremiera Salviniego, powiedział w wywiadzie dla "Il Messaggero", że "możliwe jest dostrojenie budżetu".

Tym samym "upada tabu 2,4 proc" - podkreślają komentatorzy we włoskich mediach.

Premier Włoch Giuseppe Conte, wicepremierzy - Luigi Di Maio i Matteo Salvini oraz minister finansów Giovanni Tria według anonimowych źródeł mają rozważać różne cele budżetowe na spotkaniu w poniedziałek w Rzymie o 19.30.

Nastroje w największej gospodarce strefy euro uległy pogorszeniu w związku z oznakami słabnięcia popytu zagranicznego, a rosnące napięcia handlowe na świecie nadal hamują wzrost w niemieckiej gospodarce - zwracają uwagę analitycy.

 

UKRAINA WPROWADZA STAN WOJENNY

Na rynkach z zaniepokojeniem śledzony jest rozwój sytuacji po ostrzelaniu przez siły rosyjskie okrętów marynarki wojennej Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.


Ukraina postawiła swoja armię w stan gotowości i wprowadziła stan wojenny. Prezydent Ukrainy zażądał w poniedziałek od Rosji natychmiastowego uwolnienia marynarzy z zajętych w cieśninie okrętów oraz zwrotu tych jednostek Ukrainie.

W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy.

AKTYWNOŚĆ BANKÓW CENTRALNYCH W TYM TYGODNIU

O 15:00 swoje wystąpienie przed Parlamentem Europejskim będzie miał prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Główny ekonomista EBC Peter Praet stwierdził w poniedziałek, że w ostatnim czasie doszło do spowolnienia dynamiki wzrostu PKB, a ryzyka dla perspektyw gospodarczych są coraz poważniejsze. Praet zapewnił też, że „koniec programu QE nie oznacza wycofania się z akomodacyjnej polityki monetarnej”.

We wtorek wiceprezes Fed Rich Clarida wystąpi w Nowym Jorku, a szef Fed Jerome Powell w środę wystąpi w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku.

W najbliższy czwartek zostanie opublikowany protokół z listopadowego posiedzenia Fed.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,6 proc. do 51,23 USD za baryłkę.





Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama