Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks strachu znowu straszy inwestorów? Czy to cisza przed burzą? Odpowiadają insiderzy z branży

|
selectedselectedselected
Indeks strachu znowu straszy inwestorów? Tak nisko nie był od początku pandemii! Co to w ogóle oznacza? | FXMAG INWESTOR
Opracowanie własne; depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik VIX – czyli Chicago Board Options Exchange’s CBOE Volatility Index - to jeden z najpopularniejszych barometrów nastroju na rynkach. Im wyższy poziom wskaźnika, tym większa panika na rynkach. Z tego powodu często nazywany jest „indeksem strachu”. I teraz jest na najniższym poziomie od wybuchu pandemii w 2020 roku. Co to oznacza dla inwestorów?

 

  • Odczyt wskaźnika „indeksu strachu” jest obecnie na najniższym poziomie (poniżej 14 pkt.) od wybuchu pandemii, co świadczy o dużej stabilności nastrojów inwestorów.
  • „Fear & Greed Index”, inny z mierników nastrojów na Wall Street, donosi o „ekstremalnej chciwości”.
  • Mimo obecnej stabilności i chciwości, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy to koniec pozytywnego trendu na rynku akcji.

 

 

Reklama

 

Czym jest „indeks strachu”?

Wskaźnik VIX (Chicago Board Options Exchange’s CBOE Volatility Index) to popularny wskaźnik giełdowy mierzący oczekiwania inwestorów co do zmienności cen na rynku akcji na najbliższych 30 sesjach. Często nazywany jest „indeksem strachu” ponieważ jego gwałtowny wzrost odzwierciedla panikę i przeceny na rynku akcji.

Wskaźnik VIX jest obliczany na podstawie notowań opcji indeksowych S&P 500, znajdujących się na Chicago Board Options Exchange (CBOE). Opcje te pozwalają inwestorom na zabezpieczenie swoich portfeli przed spadkami cen akcji lub spekulację na temat przyszłej zmienności rynkowej. Im większa zmienność oczekiwana przez inwestorów, tym wyższe będą ceny opcji, co przekłada się na wzrost wskaźnika VIX. Z kolei niski poziom „indeksu strachu” na mniejszą oczekiwaną zmienność i może świadczyć o większym poczuciu pewności inwestorów na rynku.

Zobacz również: Ceny mieszkań będą spadać? Te dane mogą popsuć Ci humor, jeśli tak uważasz

 

Aktualny odczyt VIX to sygnał do sprzedaży?

W zeszłym tygodniu VIX osiągnął wartość 14,60 pkt, z kolei 6.06.2023 r. osiągnął 13,96 pkt co było najniższą wartością od 14 lutego 2020, wtedy miało to miejsce tuż przed wybuchem globalnej pandemii koronawirusa.

Obecne niskie poziomy indeksu strachu świadczą o tym, że inwestorzy na SP500 nie spodziewają się zmienności cen akcji. Na tej podstawie można wyciągnąć z tego wniosek, że obecny rynek akcji jest stabilny.

Reklama

 

 

Inwestorzy powinni pamiętać, że historia pokazała nam skłonność „indeksu strachu” do gwałtownego wystrzeliwania w górę. Gwałtowne wzrosty są często poprzedzane niskimi odczytami, co miało miejsce tuż przed wybuchem pandemii.  

 

Indeks VIX w trakcie wybuchu pandemii

indeks strachu znowu straszy inwestorow czy to cisza przed burza odpowiadaja insiderzy z branzy grafika numer 1indeks strachu znowu straszy inwestorow czy to cisza przed burza odpowiadaja insiderzy z branzy grafika numer 1

Źródło: fred.stlouisfed.org

Reklama

 

„Fear & Greed Index” to indeks który podobnie jak VIX jest traktowany jako barometr nastrojów na rynku. W jego przypadku im wyższy wynik, tym bardziej inwestorzy są optymistyczni. Rynek dobrze radzi sobie z wysoką wartością indeksu, zazwyczaj świadczącą o skłonności rynków do inwestycji. Ale czasem może być ona przejawem bańki giełdowej, zbliżającej się do pęknięcia. Indeks strachu i chciwości SP500 znalazł się właśnie w obszarze ekstremalnej chciwości.

 

 

Reasumując, obecne zejście wskaźnika zmienności do najniższego poziomu od prawie 3,5 roku oraz wykazana przez indeks S&P 500 ekstremalnej chciwości na Wall Street jednoznacznie wskazują na konsekwentne uspokajanie obaw inwestorów. Niemniej jednak, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy to już koniec tego pozytywnego trendu

Zobacz również: Ryzyko wystąpienia recesji w USA znacząco się zmniejszyło! Co to oznacza dla dolara?

 

Komentarze analityków

Tomasz Tarczyński, prezes zarządu w Opoka TFI

Reklama

„Sam poziom VIX-a ma niewielki wydźwięk prognostyczny. Natomiast sam ruch, czyli tak jak ostatnio pierwsze zejście VIXa poniżej długoterminowego wsparcia, miało znaczenie. Historycznie miało to wydźwięk pozytywny -  oznaczało bowiem, że trend wzrostowy ma przed sobą jeszcze dłuższy okres trwania.”

 

Sobiesław Kozłowski, dyrektor  departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

„Indeks strachu (VIX) schodzi w ujęciu tygodniowym do najniższych wartości od 2020 r., czyli sprzed wybuchu pandemii COVID-19. Przed 2020 r. minima VIX to wartości bliskie 8-10, przy czym interpretacja jest niezmienna: wysokie czy skrajnie wysokie wartości zazwyczaj sprzyjają zajmowaniu długich pozycji, natomiast niskie czy skrajnie niskie wartości to swego rodzaju "cisza przed burzą" i większa wrażliwość na negatywne zaskoczenia. Ten tydzień to swego rodzaju wielka środa z Fed, wielki czwartek z EBC i TSUE oraz wielki piątek z Trzema Wiedźmami i wygasaniem czerwcowych kontraktów na indeks czy akcje.”

Zobacz również: Fear & Greed Index wraca w rejon ekstremalnej chciwości

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Bożydar Góra

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu FXMAG, z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w nieruchomościach i inwestycjach. Pasjonat komiksów i sportów walki.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama