Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę i rekomendację ekonomistów Millennium

|
selectedselectedselected
Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę i rekomendację ekonomistów Millennium | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W I półroczu 2020/21 grupa Ambra pokazała bardzo dobre dynamiki przychodów (+20.2% r/r), a zysk netto wyniósł 45.7 mln PLN (+30.6% r/r), czyli był wyższy o 10.7 mln PLN r/r. Niestety w II kwartale 2021/22 zaczęła być już widoczna presja kosztowa, która wyraźnie obniżyła rentowność. W kolejnych kwartałach spadek rentowności będzie widoczny jeszcze bardziej, dodatkowo dynamiki przychodów mocno się obniżą, a ujemne różnice kursowe zmniejszą zysk o ok. 2 mln PLN.

 

 

Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę ekonomistów Millennium  - 2Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę ekonomistów Millennium  - 2

 

Reklama

 

Dlatego mimo bardzo dobrego I półrocza, w całym roku obrotowym 2021/22, według naszych prognoz, zysk netto będzie o 0.5% niższy r/r. Oczekujemy, że wyniesie 46.8 mln PLN, co oznacza, że wynik netto w samym II półroczu będzie znacząco gorszy patrząc w perspektywie r/r. Sytuacja słabszych dynamik i presji kosztowej powinna być przejściowa i potrwać 2-3 kwartały. Biorąc jednak pod uwagę niepewność związaną z wojną na Ukrainie, która prawdopodobnie spowolni gospodarkę, a z pewnością podniesie koszty (EUR/PLN, energia, logistyka), uważamy, że ryzyka są po stronie dłużej trwającej słabości.

 

Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę ekonomistów Millennium  - 3Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę ekonomistów Millennium  - 3

 

Biorąc pod uwagę naszą prognozę zysku netto w roku obrotowym 2021/22 spółka jest notowana przy wskaźniku C/Z na poziomie 11.3. Naszą wycenę 1 akcji Ambry w porównaniu z ostatnim raportem obniżamy z 36.1 PLN do 28.5 PLN. Jest to po pierwsze efekt zmian w prognozowanych przez nas zyskach (obniżenie zysku netto na ten rok z 48.9 do 46.8 mln PLN oraz w przyszłym z 50.8 do 47.7 mln PLN). Drugim kluczowym czynnikiem obniżającym wycenę jest wzrost stopy wolnej od ryzyka. Przy aktualnej cenie akcji Ambry na poziomie 21.0 PLN utrzymujemy rekomendację kupuj.

Reklama

 

Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę ekonomistów Millennium  - 1Grupa Ambra: krótkoterminowe pogorszenie wyników! Zobacz prognozę ekonomistów Millennium  - 1

 

Po wynikach I kwartału 2021/22 oczekiwaliśmy, że ten rok będzie dla spółki dużo lepszy rok niż poprzedni. Po I kwartale, który był bardzo dobry pod względem rentowności, spółka zapowiadała, że presja na marże zwiększy się od stycznia. Niestety rosnące koszty zaczęły doskwierać już w poprzednim, najważniejszym dla spółki kwartale. Zapowiedzi na najbliższe okresy są jeszcze mniej optymistyczne. Presja na marże będzie się nasilać, a równocześnie dynamiki przychodów będą dużo słabsze. Spółka wprawdzie wdrożyła podwyżki cen swoim klientom, jednak są one niższe niż by chciała i nie pokryją wzrostu kosztów. Oczekujemy, że przychody w kolejnych dwóch kwartałach będą wyższe zaledwie o 5% r/r (po dynamice 20.2% w I półroczu) a zysk netto w II półroczu 2021/22 obniży się o 90% r/r do 1.1 mln PLN (trzeba jednak pamiętać w ubiegłym roku II półrocze było nadzwyczajnie dobre). Dzięki dobrej I połowie 2021/22 w całym roku Ambra powinna wygenerować 46.8 mln PLN zysku netto (+2.5% r/r).

 

Raporty analityczne spółki Ambra S.A.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama