Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Entuzjazm na Tesli, akcje spółki Elona Muska absolutnym bohaterem dnia na Wall Street

|
selectedselectedselected
Entuzjazm na Tesli, akcje spółki Elona Muska absolutnym bohaterem dnia na Wall Street | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pomimo generalnie pozytywnego przebiegu czwartkowej sesji na rynkach europejskich, okazała się ona na nich dość zróżnicowana. Najsłabsze spośród głównych indeksów FTSE100 rosło zaledwie o 0,21%, najsilniejsze FTSE MiB o 1,32%. Wynikami ponownie rozczarował SAP, ale reakcja rynku była nadzwyczaj łagodna. Pozytywnie przyjęto natomiast raport LVMH – najważniejszy na świecie producent dóbr luksusowych zwiększył w całym roku przychody o 23%. Dużego wpływu na zachowanie rynku nie miały dane z USA, które okazały się w całości lepsze od oczekiwań. Wzrost PKB w 4Q2022 wyniósł wstępnie 2,9% k/k saar (prognozy: 2,6% k/k saar), zamówienia na dobra trwałe wzrosły o 5,6% m/m (prognozy: 2,4% m/m), a liczba nowych wniosków o zasiłek spadła w ubiegłym tygodniu ze 192 tys. do 186 tys., podczas gdy spodziewano się jej wzrostu do 203 tys.

WIG20 wzrósł w czwartek o 1,35%, mWIG40 o 0,79%, a sWIG80 o 0,34%. Nsa plusie zamknęły się wszystkie spółki głównego indeksu. Banki wprawdzie odrabiały niewielką część środowych strat, ale wciąż pozostawały słabsze niż szeroki rynek. Motorami wzrostów były Dino (+2,93%) i Allegro (+3,20%).

 

Po dwóch dniach zawahania kolejną świetną sesję odnotowało Wall Street. S&P500 wzrosło o 1,10%, a NASDAQ o 1,76%. Absolutnym bohaterem dnia była Tesla, która prawie dwukrotnie powiększyła zwyżki z handlu posesyjnego, drożejąc o 10,97%. Spółka jest już o 30% droższa niż na początku roku. Obraz po zamknięciu nie wyglądał już tak różnowo dla technologii. Intel tracił 9,74% po tym jak spółka zaprezentowała, jak to określił Gloomberg, „jedne z najbardziej ponurych prognoz w historii”, w których zakłada, że erozja marż będzie kontynuowana, spółka poniesie ponownei stratę w 1Q2023, a przychody mogą powrócić do okolic z początków ubiegłej dekady. Już w 4Q2022 były najniższe od 2016 r. Spółka ma oczywiście od lat poważne problemy, wystarczy nadmienić, że zysk operacyjny ze sprzedaży procesorów do PC spadł o 82% r/r, ale jej wyniki będą z pewnością ciążyły dziś ważniejszym konkurentom – AMD i nVIDIi.

Reklama

 

 

W godzinach porannych rynki azjatyckie notują lekkie wzrosty z jednym znaczącym wyjątkiem – Sensex spada o 1,6%. Na początku roku rozpoczęliśmy nastawienie do akcji indyjskich na negatywne z uwagi na niezwykle wysokie wyceny wskaźnikowe, na które niebagatelny wpływ miało imperium G. Adani’ego, w teorii jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Po wydaniu trzy dni temu przez Hindenburg Research raportu określającego je jako „największe oszustwo w historii” ceny drastycznie przelewarowanych spółek magnata zaczynają implodować – niektóre z nich tanieją dziś po około 20%, a najważniejsza 10%. Sprawa ma zasięg wystarczający, by poważnie zachwiać notowaniami akcji indyjskich w tym roku i uczynić Bombaj najsłabszym z głównych rynków wschodzących.

 

Reklama

Notowania kontraktów futures sugerują, że rynek amerykański, w szczególności technologia, znajdzie się dzisiaj pod presją, ale spodziewamy się, że otwarcie w Polsce i Europie będzie miało miejsce w okolicy poziomów neutralnych lub na lekkich plusach. Dzisiejszy handel zostanie w dużej mierze zdeterminowany odczytem Core PCE w USA (preferowana miara inflacji Fed), wpływ na rynek może mieć także raport Uniwersytetu Michigan i publikowane w jego ramach, a śledzone od jakiegoś czasu z uwagą, oczekiwania inflacyjne. Przed sesją w USA wyniki poda m.in. Chevron.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama