Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Enter Air: prognoza wyników na 3Q 2022. Czy był to najlepszy kwartał w historii spółki?

|
selectedselectedselected
Enter Air: prognoza wyników na 3Q 2022. Czy był to najlepszy kwartał w historii spółki?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komentarz BDM: Okres 3Q’22 przyniósł dalszą popytu (potwierdzają to po części odczyty publikowane przez Ryan Air; link), co w istotny sposób przełożyło się na wzrost liczby wykonywanych lotów w tym okresie (zarówno r/r jak i vs rekordowy 2019r.). W sezonie letnim spółka wykorzystywała całą dostępną flotę 25 samolotów (23 samoloty Boeing 737-800 oraz 2 maszyny 737 MAX 8) oraz dwie dodatkowe maszyny wynajęte na zasadzie wet-lease, a popyt na jej usługi przekraczał możliwości operacyjne floty.

 

W pandemii spółka miała problem z efektywnością wykorzystywanych zasobów, co związane było m.in. z kumulacją rejsów w czasie weekendów. Spodziewamy się, że w omawianym okresie utylizacja floty była na znacznie lepszym poziomie, loty rozłożone były w całym tygodniu, a efektywność (liczba wylatanych godzin na samolot) przewyższała nawet tą z 2019r. W omawianym kwartale spodziewamy się większej liczby wykonanych powietrznych operacji vs 3Q’19. Szacujemy, że 3Q’22 Enter Air wypracował 1 153,4 mln PLN przychodów (+114,8% r/r), z czego 97,6% stanowiły usługi lotnicze (1 125,3 mln PLN, +118,4% r/r), a za resztę odpowiadała sprzedaż pokładowa (28,1 mln PLN, +30,0% r/r). Według naszych obliczeń, wynik brutto ze sprzedaży w minionym kwartale wyniósł 233,4 mln PLN (229,0 mln PLN – usługi lotnicze, 4,4 mln PLN – sprzedaż pokładowa). Na poziomie EBITDA MSSF 16 prognozujemy 275,8 mln PLN (+33,8% r/r). Prognozujemy saldo finansowe na poziomie -134,3 mln PLN (pragniemy jednak zauważyć, że 106,2 mln PLN dotyczy różnic kursowych z wyceny bilansowej, co jest jedynie księgową zmianą, nie ma wpływu na CF spółki). Mając powyższe na uwadze szacujemy że spółka w 3Q’22 wypracowała 156,8 mln PLN (+28,4% r/r) zysku netto adj*.

 

Reklama

 

Aneksy zmieniające umowy leasingowe – w sierpniu’22

Grupa podpisała kolejne aneksy zmieniające umowy leasingowe, które dotyczyły przede wszystkim zmian harmonogramów i zasad spółki w sposobie naliczania płatności leasingowych w okresie pandemii COVID-19. Porozumienia mają na celu zmniejszenie obciążeń finansowych grupy w okresie, gdy wpływy ze sprzedaży są istotnie niższe. Płatności na rzecz leasingodawców w 2H’22 i 2023 r. szacowane są odpowiednio na 135 mln PLN (30 mln$) i 262 mln PLN (59 mln$).

 

Recesja a biznes Enter Air

W czasie kryzysu zagraniczni klienci nie patrzą już na pochodzenie przewoźnika, tylko na to jaką oferuje cenę za usługę, a ponieważ Enter jest przewoźnikiem o strukturze niskokosztowej, to ma obecnie przewagę nad konkurencją zagraniczną i wygrywa wiele przetargów niższą ceną oraz wyższą jakością usług.

 

Zmiany w zarządzie

Pod koniec września’22 odwołano z zarządu spółki Pana Mariusza Olechno. Na konferencji po 2Q’22 spółka komentowała, że jest to zwykła restrukturyzacja i nie chodziło o sytuacje z operacjami, kompetencjami, chodziło tylko o pewne zacięcia we współpracy w zarządzie.

Reklama

 

Główne ryzyka biznesowe spółki to:

1) wpływ COVID-19;

2) spowolnienie gospodarcze;

3) ceny paliw (model biznesowy grupy zakłada oparcie stawki lotu o koszt paliwa, co pozwala niwelować w dużej mierze negatywne wahania); oraz

4) braki pracowników na europejskich portach oraz strajki w liniach lotniczych.

 

Reklama

Enter Air: prognoza wyników na 3Q 2022. Czy był to najlepszy kwartał w historii spółki?  - 1Enter Air: prognoza wyników na 3Q 2022. Czy był to najlepszy kwartał w historii spółki?  - 1

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama