Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny: pozytywne oczekiwania względem małych spółek…

|
selectedselectedselected
Dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny: pozytywne oczekiwania względem małych spółek… | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dobrze zdywersyfikowane portfele inwestycyjne powinny naszym zdaniem zawierać akcje małych oraz średnich przedsiębiorstw (MiŚ). Historyczne statystyki wskazują, że wskazana grupa spółek w dłuższym terminie osiąga wyższe stopy zwrotu względem dużych spółek. Mniejsze przedsiębiorstwa działają często w bardziej innowacyjnych obszarach gospodarki, zajmują nisze w swoich branżach, co wiąże się z niższą konkurencją i bardziej elastycznie dostosowują się do bieżącej sytuacji na rynku. Dzięki temu mają zdolność do szybkiego podnoszenia cen (ang. pricing power), co jest szczególnie atrakcyjne w obecnym otoczeniu wysokiej inflacji i rosnących kosztów produkcji oraz usług.

Ceną za potencjalnie wyższą stopę zwrotu jest jednak mniejsza płynność oraz większa zmienność notowań takich spółek. W związku z niższą kapitalizacją i obrotami mniejsze spółki nie należą do głównych indeksów giełdowych, więc są rzadziej analizowane przez duże instytucje finansowe. Jednakże w takim otoczeniu aktywni inwestorzy mogą łatwiej znaleźć ciekawsze cele inwestycyjne. Ponadto długoterminowi inwestorzy mogą uzyskać wysoką stopę zwrotu jako premię za płynność. Jest to możliwe dzięki wejściu do akcjonariatu instytucji finansowych w sytuacji, gdy spółka na skutek rozwoju biznesu zwiększy swoją kapitalizację i zostanie zakwalifikowana do głównych indeksów giełdowych.

Średnie oraz mniejsze przedsiębiorstwa są jednak bardziej zależne od cyklu gospodarczego niż duże spółki. W skład indeksów mniejszych podmiotów wchodzą w większym stopniu spółki cykliczne (55% udziału w MSCI World Small Cap vs 43% udziału w MSCI World). Na początku roku oczekiwaliśmy kontynuacji wysokiego tempa wzrostu koniunktury oraz stopniowego rozwiązywania problemów związanych z globalnymi łańcuchami dostaw, dlatego uważaliśmy, że globalnie segment średnich i mniejszych spółek może zachowywać się lepiej od dużych spółek. Ponadto zwracaliśmy uwagę na bardzo wysokie dyskonto w notowaniach małych spółek względem blue chipów na rynku amerykańskim. Z kolei na rynku europejskim i w Polsce po okresie kiedy mniejsze spółki były wyceniane z premią, pod koniec 2021 roku relacja wycen powróciła do wieloletniej średniej.

 

Preferowane sektory i regiony inwestycji

Reklama

Regiony: obecnie głównie rynek polski.

Ryzyko: mocniejsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, silniejsze zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne, utrzymanie problemów logistycznych w światowych łańcuchach dostaw.

 

Sposoby inwestowania:

Rynek długu: fundusze długu prywatnego oraz fundusze i notowane obligacje korporacyjne mniejszych przedsiębiorstw (zwracamy uwagę, że często należą do bardziej ryzykownego segmentu high-yield).

Rynek akcyjny: akcje, ETFy i fundusze inwestujące w instrumenty udziałowe średnich i mniejszych spółek.

Reklama

 

Dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny: pozytywne oczekiwania względem małych spółek… - 1Dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny: pozytywne oczekiwania względem małych spółek… - 1

 

 

… zostały zweryfikowane przez zmienne warunki rynkowe

Narastająca presja inflacyjna, coraz mocniejsze oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych, wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą oraz kolejne lockdown-y w Chinach przełożyły się na pogorszenie prognozowanej koniunktury w światowej gospodarce. Czynnik ten wpłynął na gorsze zachowanie się indeksów średnich i mniejszych spółek względem blue chipów na zagranicznych rynkach akcji. Natomiast w Polsce sWIG80 odnotował zdecydowanie mniejsze spadki w porównaniu do mWIG40 oraz WIG20. Działo się to za sprawą większej dywersyfikacji sektorowej w obrębie mniejszych spółek – w przypadku mWIG40 oraz WIG20 negatywnie oddziaływała ekspozycja na sektor finansowy oraz konsumencki. Ponadto ryzyko geopolityczne przełożyło się na odpływy kapitału zagranicznego z największych i najbardziej płynnych spółek w ramach WIG20 oraz mWIG40.

Reklama

W krótszym terminie oczekujemy utrzymania się bardzo zmiennego otoczenia makroekonomicznego i rynkowego, co może przełożyć się na kontynuację gorszego zachowania średnich i mniejszych spółek na globalnych rynkach akcji. Równocześnie z tego samego powodu krajowe mniejsze podmioty mogą wykazywać relatywną siłę notowań.

 

Sposoby inwestycji i podejmowane ryzyko

Głównym czynnikiem ryzyka przedstawionego tematu inwestycyjnego jest tempo spowolnienia koniunktury w 2022 roku. Zbyt szybkie zacieśnienie polityki monetarnej na świecie, utrzymanie się ryzyka geopolitycznego albo przedłużanie się problemów w globalnych łańcuchach dostaw mogą wpłynąć na spadki indeksów małych spółek zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Naszym zdaniem dobrym sposobem na zbudowanie ekspozycji na segment średnich i mniejszych spółek są fundusze inwestycyjne zarządzane w sposób aktywny. Z uwagi na mniejsze pokrycie analityczne będące rezultatem niższej płynności „MiŚ”, aktywne fundusze mają większą szansę na wyselekcjonowanie ciekawych firm. Może to dotyczyć zarówno instrumentów udziałowych, jak i dłużnych. W przypadku bezpośrednich inwestycji w akcje inwestorzy mają do dyspozycji notowane na giełdach fundusze ETF. Na polskim rynku akcji rozwiązaniem może być usługa doradztwa inwestycyjnego do rachunku maklerskiego. Portfele modelowe w tej usłudze mogą posiadać znaczący udział średnich i mniejszych spółek notowanych na GPW, które równocześnie spełniają kryteria wystarczającej płynności obrotu.

 

Reklama

 

 

TEMATY INWESTYCYJNE 2022

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama