Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dalsze spłaszczanie krzywej SPW. Rynek długu w oczekiwaniu na posiedzenie RPP

|
selectedselectedselected

Ubiegły tydzień nie przyniósł znaczących zmian na bazowych rynkach długu. Rozpoczął się od wzrostów rentowności, które jednak zakończyły się w drugiej połowie tygodnia. Amerykańska i niemiecka 10latka zakończyły tydzień odpowiednio 7 i 5pb mocniej.

Dalsze spłaszczanie krzywej SPW. Rynek długu w oczekiwaniu na posiedzenie RPP
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na krótkim końcu w USA bez zmian, w Niemczech 4pb wyżej, z uwagi na poprawę PMI w strefie euro. W kraju umocnienie SPW, kosmetyczne na krótkim końcu, ponad 10pb na długim. Solidny popyt na aukcjach w końcu zaczął się przekładać na rynek wtórny.

 

dalsze splaszczanie krzywej spw rynek dlugu w oczekiwaniu na posiedzenie rpp grafika numer 1dalsze splaszczanie krzywej spw rynek dlugu w oczekiwaniu na posiedzenie rpp grafika numer 1

 

Reklama

W dalszej części tygodnia spodziewamy się stabilizacji na bazowych rynkach długu w trendzie bocznym, choć z ryzykiem lekkich wzrostów rentowności. Ostatnie dane z Europy (PMI) lekko zaskoczyły po wyższej stronie. Z kolei w USA, główną obawą było spowolnienie, ale ono postępuje relatywnie wolno. W horyzoncie dwóch-trzech tygodni nadal widzimy raczej dalsze wzrosty rentowności. Najprawdopodobniej stopniowo gasnąć będą oczekiwania, że Fed zdecyduje się zacząć obniżać stopy w tym półroczu.

 

dalsze splaszczanie krzywej spw rynek dlugu w oczekiwaniu na posiedzenie rpp grafika numer 2dalsze splaszczanie krzywej spw rynek dlugu w oczekiwaniu na posiedzenie rpp grafika numer 2

 

W kraju, z jednej strony, im bliżej marcowego posiedzenia RPP, tym bardziej powinny gasnąć rynkowe oczekiwania na obniżki stóp NBP w tym roku. Z drugiej strony, widać jednak mocny popyt na długim końcu, na razie głównie ze strony krajowych banków, ale powinna stopniowo dołączać się do tego zagranica. Wreszcie przekłada się to na rynek wtórny. Dlatego w tym tygodniu spodziewamy się dalszego spłaszczenia krzywej i spadku asset swapów. Te trendy powinny być też dominujące na dalszą część tego półrocza. Mimo rekordowych potrzeb pożyczkowych, MF może skorzystać m.in. ze środków z UE i emisji zagranicznych, aby znacząco ograniczyć emisje SPW w tym roku.

Reklama

 

Zobacz także: Wstępne dane PKB i wskaźnik PMI dla przemysłu nakreślą sytuację polskiej gospodarki

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama