Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dadelo: rozwój kolekcji testem dla wzrostu udziałów rynkowych

|
selectedselectedselected
Dadelo: rozwój kolekcji testem dla wzrostu udziałów rynkowych | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Względem ostatniej aktualizacji rekomendacji dla DAD sentyment do branży ecommerce dalej się pogarszał, częściowo w obawie o materializację ambitnych założeń wzrostu tych biznesów na bazie prognoz, które powstawały w otoczeniu znaczącego przyśpieszenia penetracji ecommerce po wybuchu pandemii. Gorszy sentyment potwierdza również ponad 50% spadek notowań od momentu IPO w sierpniu’21 najbliższego peersa Dadelo - Bike24. W następstwie branża poddała się dalszemu reratingowi wskaźnikowemu w dół.

 

Na tle biznesów e-commercowych średnioterminowe mnożniki DAD nie wyglądają atrakcyjnie. Ponadto profil wzrostowy rowerowego esklepu (CAGR’22- 24 przychodów 29%) jest zbliżony do peersów stanowiących graczy pure players, oferujących dobra dyskrecjonalne, co naszym zdaniem będzie ciążyło sentymentowi do DAD. W prognozach średnioterminowych oczekujemy obecnie położenia większego nacisku zarządu na wzrost udziałów w rynku kosztem rentowności, a strategia ta możliwa jest dzięki dynamicznemu poszerzeniu kolekcji w ostatnich kwartałach. Uwzględniając powyższe oraz wzrost kosztu kapitału, obniżamy zalecenie inwestycyjne dla akcji Dadelo z Kupuj do Trzymaj (TP 17,0 PLN).

 

Szacunki 4Q’21

Reklama

Zgodnie z raportem sprzedażowym dynamika przychodów w DAD w 4Q przyśpieszyła kw/kw (+38% r/r). Zakładamy, że towarzyszyła jej lekka erozja MBNS względem poprzednich kwartałów. To w połączeniu z rosnącą bazą kosztów (wzrost zatrudnienia, rozwój powierzchni magazynowej) wpłynie naszym zdaniem na zbliżony r/r poziom EBITDA w 4Q. Ponadto 4Q jest sezonowo okresem budowania zapasów na kolejny rok. W rezultacie oczekujemy dalszego ich przyrostu w 4Q, do poziomu ~55mln PLN (43mln PLN na koniec września’21).

Dadelo: Rozwój kolekcji testem dla wzrostu udziałów rynkowych - 3Dadelo: Rozwój kolekcji testem dla wzrostu udziałów rynkowych - 3

 

Otoczenie rynkowe

Guidance zarządu Shimano na ’22 (prezentacja) zakłada 6% wzrost sprzedaży r/r, w tym szybszą dynamikę w 1H vs. 2H oraz lekką poprawę marży EBIT r/r względem rekordowego ’21 (+0,7p.p. r/r do 27,8%). Znaczące spowolnienie dynamiki sprzedaży względem ’21 czytamy jako ograniczenie mocy produkcyjnych koncernu (tegoroczna prognoza zakłada 55% wzrost sprzedaży względem ’20, a plan inwestycyjny w ’21 był o 20% niższy niż w ‘20). Taką tezę potwierdza oczekiwana poprawa rentowności koncernu w otoczeniu znaczącego wzrostu cen surowców, które znacznie kontrybuują do obserwowanego globalnie wzrostu kosztów produkcji (w Chinach PPI w styczniu +9% r/r). W rezultacie zaburzenia w łańcuchach dostaw będą wpływały na rynek w ’22, a ich ograniczenia oczekujemy na przełomie roku.

Dadelo: Rozwój kolekcji testem dla wzrostu udziałów rynkowych - 2Dadelo: Rozwój kolekcji testem dla wzrostu udziałów rynkowych - 2

Reklama

 

Realizacja strategii

Spółka w ‘21 kontynuowała strategię intensywnego poszerzenia kolekcji (wzrost NWC w ciągu całego ‘21 może przekroczyć 40mln PLN). Spółka ponadto wśród potencjalnych działań strategicznych wskazywała na budowę omnichannelu (wciąż prowadzi analizy otwarcia sieci sklepów stacjonarnych, pierwszy z nich może być otwarty w tym roku) oraz na akwizycje. W tym drugim przypadku patrząc na tempo wzrostu NWC jesteśmy zdania, że w zależności od skali przejęcia, DAD może potrzebować dodatkowego finansowania.

 

Wycena/czynniki ryzyka

Wartość Dadelo w podejściu dochodowym szacujemy na 181mln PLN (tj. 15,5 PLN na akcję), natomiast w podejściu porównawczym w przedziale 189-195mln PLN (tj. 16,3-16,8 PLN na akcję). Nasza 12-miesięczna cena docelowa 1 akcji ustalona w oparciu o podeście dochodowe wynosi 17,0 PLN, co implikuje obniżenie zalecenia inwestycyjnego z Kupuj do Trzymaj. Obecnie do głównych specyficznych dla spółki czynników ryzyka zaliczamy: (1) znaczący rozwój kolekcji, implikujący większe niż dotychczas ryzyko odpisów zapasów, (2) głębszą niż zakładamy w prognozach erozję MBNS niezbędną do przyśpieszenia dynamiki wzrostu sprzedaży, (3) większe niż przyjmujemy w prognozach wsparcie sprzedaży, głównie w obszarze performance marketingu, (4) zmiany w otoczeniu konkurencyjnym.

 

Reklama

Dadelo - komentarze i rekomendacje

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama