Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy spółki z branży AKPiA (Apator, Aplisens, Sonel) oraz spółka TIM będą dalej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami? Perspektywy utrzymania polityki dywidendowej

|
selectedselectedselected
Czy spółki z branży AKPiA (Apator, Aplisens, Sonel) oraz spółka TIM będą dalej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami? Perspektywy utrzymania polityki dywidendowej | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podmioty z branży AKPiA (Apator, Aplisens, Sonel) jak również TIM należą do grupy spółek systematycznie wypłacających dywidendę.

Czy spółki z branży AKPiA (Apator, Aplisens, Sonel) oraz spółka TIM będą dalej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami? Perspektywy utrzymania polityki dywidendowej - 1Czy spółki z branży AKPiA (Apator, Aplisens, Sonel) oraz spółka TIM będą dalej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami? Perspektywy utrzymania polityki dywidendowej - 1

Presja na marże (AKPiA), utrata części przychodów eksportowych na skutek konfliktu na Wschodzie (AKPiA), ambitny program inwestycyjny (Apator, TIM) czy konieczność finansowania zwiększonego kapitału obrotowego (wszystkie podmioty) mogą w najbliższych latach wpływać negatywnie na możliwości utrzymania polityki dywidendowej na dotychczasowych poziomie. Dlatego też bardzo ważny w kontekście wymagającego otoczenia gospodarczego (pogorszenie koniunktury, rosnące stopy procentowe) jest silny bilans i stabilne przepływy operacyjne.

W takiej sytuacji znacznie lepiej poradzą sobie podmioty prowadzące dotychczas bardziej konserwatywny model rozwoju, finansowany przede wszystkim ze środków własnych i posiadające odpowiednią „poduszkę finansową” w postaci gotówki netto lub relatywnie niskiego zadłużenia (Sonel, Aplisens, TIM). W ich przypadku widoczne już pogorszenie koniunktury i w konsekwencji spadek (Sonel) lub ryzyko spadku w przyszłości (Aplisens, TIM) wyników nie będzie rodziło konieczności weryfikacji planów rozwoju i wprowadzania drastycznych działań oszczędnościowych.

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w Apatorze, którego ekspansywna polityka w ostatnich latach (utrzymanie polityki dywidendowej, buyback, realizacja ambitnej strategii rozwoju i wzrost CAPEX) doprowadziła do wzrostu zadłużenia. W środowisku wysokich stóp procentowych oznaczać to będzie gwałtowne zwiększenie kosztów finansowania zewnętrznego. Obawiamy się, że Zarząd Apatora będzie zmuszony do wyboru między ograniczeniem wypłat do akcjonariuszy a zmniejszeniem wydatków na rozwój. Wyhamowanie rozwoju w tak konkurencyjnej branży może z kolei oznaczać dalszy spadek marż.

Reklama

Czy spółki z branży AKPiA (Apator, Aplisens, Sonel) oraz spółka TIM będą dalej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami? Perspektywy utrzymania polityki dywidendowej - 2Czy spółki z branży AKPiA (Apator, Aplisens, Sonel) oraz spółka TIM będą dalej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami? Perspektywy utrzymania polityki dywidendowej - 2

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama