Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co za rynek! - inflacja powyżej 100%, giełda urosła o 200% w rok, a waluta staje się bezwartościowa

|
selectedselectedselected
Co za rynek - inflacja powyżej 100%, giełda urosła o 200% w rok, a waluta staje się bezwartościowa | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W warunkach wysokiej inflacji przechowywanie wartości w walucie staje się bezsensowne. Przekonują się o tym Argentyńczycy, gdy powszechny poziom cen osiąga nowe maksima. Tymczasem na giełdzie trwa wielka hossa, a zwroty w inwestycji są rekordowo wysokie. 

 

 

  • Inflacja w Argentynie przekroczyła barierę 100% r/r.
  • Podczas gdy gospodarka jest w tragicznej sytuacji, na rynkach obserwuje się ponadprzeciętne zwroty z inwestycji. 
  • Główny indeks Merval odnotował wzrost wynoszący ponad 200% r/r. 
Reklama

 

Według odczytu za marzec 2023 roku, inflacja w Argentynie wyniosła 104,3% r/r, to poziom najwyższy od 1991 roku, a więc od momentu wyjścia z hiperinflacji. Jak wynika z danych opublikowanych przez państwowy urząd statystyczny INDEC, w skali miesiąca wzrost wyniósł 7,7%. W tym przypadku pobito rekord z 2002 roku. Mówi się również o znaczących różnicach pomiędzy poziomem oficjalnym a nieoficjalnym, który może być dużo wyższy, niż podaje urząd.  

Inflacja na obecnym poziomie oznacza, że ceny żywności rosną nawet o kilkanaście procent w skali tygodnia, wpędzając Argentyńczyków w coraz większą biedę. 

Sprawdź również: Rynki wschodzące pod presją - brak reform, korupcja, arogancja prezydenta, wojna domowa

 

 

Inflacja w Argentynie w ostatnich dwóch dekadach 

Reklama

Inflacja w Argentynie w ostatnich dwóch dekadach Inflacja w Argentynie w ostatnich dwóch dekadach

Źródło: Trading Economics/Instituto Nacional de Estadística y Censos

 

Argentyna w kryzysie - kolejne ostrzeżenia  

W związku z pogłębiającym się kryzysem, ostrzeżenie wystosował jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, Goldman Sachs: 

W naszej ocenie wysoka inflacja w Argentynie odzwierciedla głęboką nierównowagę strukturalnej polityki makroekonomicznej, a ryzyko jeszcze poważniejszej utraty kontroli monetarnej i cenowej jest wysokie.  

Zobacz również: Argentyna tonie. Gospodarka zwycięzcy mundialu jest w ruinie! Czy na giełdzie w Buenos Aires są ciekawe spółki? Sprawdźmy

Reklama

 

  

W obecnych warunkach makroekonomicznych, które obserwuje się w Argentynie, waluta ulega niesamowitemu osłabieniu. Niemożliwe stało się wykorzystywanie jej do przechowywania wartości. Obywatele starają się jak najszybciej pozbyć peso argentyńskiego, które z każdym tygodniem coraz bardziej traci na wartości i na znaczeniu. 

Sprawdź również: Gospodarka zwycięzcy mundialu jest w ruinie! Czy na giełdzie w Buenos Aires są ciekawe spółki?

 

Inflacja w Argentynie z perspektywy inwestora - ile można zarobić na kryzysie?  

Reklama

Na giełdzie argentyńskiej z kolei obserwuje się obecnie hossę. Na uwagę zasługuje w szczególności indeks Merval, śledzący wyniki dużych spółek z siedzibą w Argentynie. W skali roku odnotował wzrost przekraczający 200%. Lokowanie kapitału w szeroki rynek argentyński przyniosło w 2022 r. zwrot znacznie powyżej inflacji. Warto zauważyć również, że od 1 lipca 2022 r. do końca roku wzrost Merval wzrósł o 128%.

 

Indeks Merval w ostatnim roku

Indeks Merval w ostatnim rokuIndeks Merval w ostatnim roku

Źródło: Stooq.pl 

 

Reklama

Pomimo tragicznej sytuacji gospodarczej, argentyńskie akcje na lokalnym rynku radziły sobie wspaniale przez cały 2022 r. Za ogromny wzrost odpowiadają przede wszystkim spółki z sektora energetycznego. W reakcji na wzrost cen energii na światowych rynkach znacząco zwiększyły swoją rentowność. Na uwagę zasługują zyski odnotowane przez Transportadora del Gas del Sur (+347,9%) i YPF (+304,3%). Na Wall Street argentyńską spółką o najlepszych wynikach była Vista Energy (+193,8%). 

Dobra passa nie minęła jednak wraz z końcem roku. Merval wzrósł o 73 632 punktów, czyli o 36,44% od początku 2023 r. Czy te zwroty oznaczają coś więcej, niż tylko spekulację? Warto wspomnieć, że większość spółek giełdowych opublikowała bilanse będące dowodem na rzeczywistą poprawę zysku i zmniejszenie zobowiązań.  

Według międzynarodowych rankingów argentyńska giełda w minionym roku była drugą najlepiej prosperującą na świecie, ustępując jedynie giełdzie tureckiej. W prognozowaniu przyszłości na tamtejszym rynku należy uwzględnić, że w tym roku odbędą się wybory prezydenckie. Wobec tego należy mieć na uwadze, że wyniki finansowe mogą być skorelowane z rezultatem głosowania.

Sprawdź również: Rekordowe wsparcie od MFW uchroni Argentynę przed kolejnym bankructwem?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Monika Stołowska

Monika Stołowska

Studentka Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University. Inwestor indywidualny, redaktor portalu FXMAG.

 


Reklama
Reklama