Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cisz przed burzą na giełdach. Rozbieżności w polityce pieniężnej i ostrzeżenie dla inwestorów

|
selectedselectedselected

Na giełdzie trwają dziś neutralne nastroje. Główne światowe indeksy nabierają oddechu, fluktuując w okolicach cen zamknięcia z poprzedniej sesji. Amerykańskie S&P 500 po pierwszej godzinie handlu notuje lekki spadek o 0,1%, Nasdaq traci 0,17%, a Dow Jones utrzymuje się w okolicy małego 0,1% wzrostu. Na europejskich giełdach również nie widać dużych ruchów. Francuski CAC 40 wzrasta o ok. 1%, DAX notuje dalsze wzrosty o ok. 0,3%, a polski WIG waha się w okolicach +0,3%.

Cisz przed burzą na giełdach. Rozbieżności w polityce pieniężnej i ostrzeżenie dla inwestorów
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowa sesja przyniosła ciekawą narrację dotyczącą przyszłości polityki pieniężnej. Widać na Starym Kontynencie rozdźwięk między polityką monetarną Europy a USA. Na pierwszą od 8 lat obniżkę stopy procentowej zdecydował się szwedzki Riskbank. Nowa wysokość referencyjnej stopy wynosi 3,75%. Sama decyzja nie była zaskoczeniem, natomiast dla niektórych może stanowić podwaliny pod nową narrację na europejskim rynku.

 

Decyzja szwedzkiego banku wcale nie oznacza całkowitego zwrotu w stronę luzowania polityki pieniężnej. Jak podkreśla bank centralny, przyszłość inflacji dalej pozostaje niepewna. Stąd w przypadku nawrotu gotowy jest na powrót do podnoszenia stóp procentowych. Wygląda na to, że Riskbank decyduje się na podążanie za danymi inflacyjnymi w dużo bardziej dynamiczny sposób niż amerykański FED, który przyjmuje na razie strategię przeczekania. Polityka Riskbanku może również udzielić się EBC, którego ostatnie wypowiedzi bardziej skłaniają w stronę gołębiego podejścia.

 

Reklama

W USA sezon wynikowy dalej podtrzymuje narrację o bezkompromisowym podejściu inwestorów do raportów spółek. Uber notuje ponad 5% spadek po rozczarowujących wynikach. W szczególności uwagę inwestorów przykuły gorsze od oczekiwań prognozy na następny kwartał. Jeszcze bardziej jaskrawy przykład sentymentu rynkowego pokazuje spółka Shopify, której notowania tąpnęły dziś o prawie 20% po rozczarowujących danych i kiepskich prognozach na następny rok. Takie sygnały z rynku utwierdzają w przekonaniu, że doszło do pewnej zmiany w ocenie przez inwestorów wyników spółek, a rozczarowujące wyniki są zdecydowanie mocniej "karane" niż wyniki przebijające oczekiwania. Do mocnych wzrostów potrzebne są poza przebiciem wyników jeszcze odpowiednie perspektywy, na które inwestorzy szczególnie zwracają uwagę. Może to stanowić sygnał ostrzegawczy dla inwestorów do rozważenia doważenia spółek value, które w otoczeniu napięcia rynkowego nie pokładają aż tak dużej nadziei w zwiększaniu swoich przychodów i rentowności, jak spółki wzrostowe, co może pomóc w ograniczeniu ekspozycji na ryzyko rozczarowujących wyników.

 

Zobacz także: Mocny wystrzał całego sektora na GPW. Wywołała go jedna wypowiedź

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama