Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej kluczem do rynków długu. Wzrosty rentowności SPW wyhamują?

|
selectedselectedselected
Ceny ropy naftowej kluczem do rynków długu. Wzrosty rentowności SPW wyhamują? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na bazowych rynkach długu w ubiegłym tygodniu nastąpiło wystromienie krzywych. Rentowności długich papierów wzrosły, a na krótkim spadły. Na krzywej POLGBs przeciwnie, mocniej wzrosły rentowności na krótkim końcu. To reakcja na decyzję RPP o obniżce stóp o 25pb, podczas gdy rynek oczekiwał 50pb.

 

 

Na początku tygodnia kluczowa będzie sytuacja na Bliskim Wschodzie. Jeżeli dojdzie do wzrostów cen surowców energetycznych, nastąpią dalsze wzrosty rentowności. To także spójne z ostatnimi danymi makro, co wspiera scenariusz utrzymania wysokich stóp Fed i EBC na dłużej. Na długi koniec nadal będzie też oddziaływać perspektywa wysokich podaży długu oraz ryzyko kolejnych obniżek ratingu USA, m.in. w związku z ciągłymi problemami z porozumieniami budżetowymi. Nadal więc liczymy na wzrost spreadu Treasuries do krzywej niemieckiej.

Reklama

 

Ceny ropy naftowej kluczem do rynków długu. Wzrosty rentowności SPW wyhamują? - 1Ceny ropy naftowej kluczem do rynków długu. Wzrosty rentowności SPW wyhamują? - 1

 

W tym tygodniu oczekujemy wyhamowania wzrostów rentowności długich SPW i ew. pewnego spłaszczenia krzywej. Krótki koniec może znaleźć się pod presją z uwagi na odbicie cen surowców energetycznych. Nie wykluczamy też, że przed wyborami w kraju może pojawić się popyt z zagranicy na długi koniec, z nadzieją np. na szybkie odblokowanie dostępu do KPO.

 

Ceny ropy naftowej kluczem do rynków długu. Wzrosty rentowności SPW wyhamują? - 2Ceny ropy naftowej kluczem do rynków długu. Wzrosty rentowności SPW wyhamują? - 2

Reklama

 

Uważamy jednak, że stromienie krzywej SPW pozostanie dominującym scenariuszem na przełom roku. RPP powinna kontynuować obniżki, wzmacniając krótki koniec. Z kolei polityka Fed i EBC będzie wspierać wyższe rentowności długich SPW, nakładając się na obawy o skuteczność polityki antyinflacyjnej NBP. Na 4kw23 zapowiadają się również wysokie podaże prefinansujace przyszły rok. Niepewny dostęp do KPO rodzi obawy o krajowy rating.

 

Zobacz także: Rynek obligacji: ostatnie wydarzenia zwiększają presję na polski rynek długoterminowych papierów skarbowych

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama